Brno se stává druhým tahounem kancelářského trhu

Hlavní stránka / Novinky na webu / Brno se stává druhým tahounem kancelářského trhu

13.9.2012

 Brno se stává druhým tahounem kancelářského trhu BRNO/PRAHA - První pololetí letošního roku potvrdilo profilaci brněnského trhu s kancelářskými prostory. Nejen, že zde byl podle statistiky Regional Research Fora uzavřen rekordní objem nájemních smluv, ale i typologie nájemců ukazuje na dominující trend. Poptávka po administrativních plochách je podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ úzce provázána s výrobním či vývojovým sektorem, díky němuž Brno vykazuje delší dobu velmi nízkou neobsazenost průmyslových prostor.

„Propojení obou segmentů a úspěch při pronajímání kancelářských prostor jsou zřejmé při pohledu na výčet největších nájemců z poslední doby - IBM, Honeywell, FEI, Cisco Systems či Red Hat,“ říká Lenka Šindelářová, hlavní analytička DTZ. Prosperující, často nadnárodní firmy, které v Brně a okolí už mají nebo teprve poptávají skladové a výrobní prostory, se na objemu realizovaných pronájmů moderních brněnských kanceláří v první polovině letošního roku podílely celou polovinou. Silné postavení má i bankovní a finanční sektor s významnými pronájmy KBC či Citibank. Za prvních šest měsíců roku se v Brně pronajalo 30 300 metrů čtverečnich kanceláří. Je to skoro stejně jako za celý rok 2011.
 
Podle DTZ je zájem výrobních a vývojových společností snadno vysvětlitelný. Brno dlouhodobě díky tradičnímu a kvalitnímu vysokému technickému školství a výzkumnému zázemí nabízí množství vysoce vzdělaných pracovníků. Jeden velký výrobce pak k sobě synergicky přitahuje menší dodavatele či jinak propojené firmy s podobným zaměřením. I díky zájmu tohoto typu nájemců bude letošní rok pro brněnský kancelářský trh pravděpodobně rekordní. V rozporu s tímto vývojem není ani dílčí zvýšení neobsazenosti z 11 na 14,6 procenta, a to z důvodu dokončení řady developerských projektů: do konce letošního roku by se měla nabídka prvotřídních ploch v Brně rozrůst o 35 tisíc metrů čtverečních, což je nejvíce od roku 2007.
 
V příštím roce by navíc měla být dokončena nejvyšší budova v České republice AZ Tower a první fáze projektu Titanium, které jsou v současnosti ve výstavbě. Společně nabídnou dalších 21 700 metrů čtverečních moderních kanceláří. „Domníváme se, a průběžné výsledky trhu průmyslových prostor nám to potvrzují, že zájem nájemců o kancelářské plochy v Brně bude pokračovat. Neobsazenost by tak již stoupat neměla, spíše očekáváme další pokles s tím, jak se budou stávající prostory postupně zaplňovat,“ dodává Lenka Šindelářová. 
 
Podle výsledků Regional Research Fora, které zastřešuje poradenské společnosti CBRE, Cushman & Wakefield, DTZ a Jones Lang LaSalle s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnějších data o vývoji regionálních kancelářských trhů v České republice, dosáhla letos ke konci prvního pololetí celková výměra moderních kancelářských ploch v Brně 388 800 metrů čtverečních. Budovy třídy A představovaly 79 procent celkové plochy a zbývajících 21 procent tvořily kanceláře třídy B.
 
V první polovině roku 2012 byly dokončeny tři kancelářské budovy: Spielberk Tower B (16 600 m2 ), Vienna Point II (8 000 m2 ) a Campus Science Park B (7 800 m2 ). V polovině roku 2012 bylo ve výstavbě téměř 25 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských prostor. Z toho 2 800 metrů čtverečních by mělo být dokončeno do konce roku 2012. Jedná se o budovu Forum Business Centre II. Hrubá realizovaná poptávka včetně renegociací a podnájmů dosáhla za šest měsíců letošního roku hodnoty zhruba 30 300 metrů čtverečních. Výraznými nájemními transakcemi tohoto období byly předpronájmy FEI (9 500 m2) v CTPark Brno Phase II, AT&T (2 700 m2) a KBC (2 700 m2) v Campus Science Park B a renegociace Citibank v Brno Business Parku C (1 900 m2 ).

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Regiony | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Ковер на кухню там fashioncarpet.com.ua
www.lkredit.com.ua

www.kapli.kiev.ua/
Všechna práva vyhrazena © 2018