CBRE: Brno zažívá největší poptávku po kancelářských prostorách v historii

Hlavní stránka / Novinky na webu / CBRE: Brno zažívá největší poptávku po kancelářských prostorách v historii

19.3.2017

CBRE: Brno zažívá největší poptávku po kancelářských prostorách v historii V roce 2016 bylo v Brně pronajato více než 57 tisíc metrů čtverečních kanceláří, což byla historicky nejvyšší poptávka na kancelářském trhu v tomto regionu, která od roku 2014 kontinuálně roste. Pozitivní trend byl podpořen také výstavbou 43 300 metrů čtverečních nových kancelářských ploch v druhém pololetí roku 2016. Vyplývá to ze zjištění poradenské společnosti CBRE.

Brno je po hlavním městě druhou nejvýznamnější destinací na kancelářském trhu. V druhém pololetí 2016 zde byla realizována poptávka po 26 200 metrech čtverečních kancelářských prostor, což bylo o 14 procent méně než v předchozím pololetí. Přesto byl rok 2016 nejsilnější v historii co se poptávky týče. Největšími zveřejněnými transakcemi v druhém pololetí roku 2016 byl nový pronájem kanceláří společnosti AT&T v Campus Science Parku C, následovaný expanzí společnosti Edwards Services ve Spielberk Tower o celkové rozloze 3 600 metrů čtverečních nebo renegociace, tedy přejednání existující nájemní smlouvy společnosti Regus ve Spielberk Office Centru. Brno aktuálně disponuje 525 100 metry čtverečními kancelářských ploch a s 80procentním podílem převládají kanceláře třídy A. Míra neobsazenosti kanceláří v druhé polovině roku 2016 mírně vzrostla na 12,1 procenta.
 
„Podle našich dat zájem o kanceláře v Brně neustále roste. V roce 2016 byla dokonce registrována historicky nejsilnější poptávka v tomto regionu. Z toho důvodu je zde realizována také řada nových developerských projektů. Jenom v druhé polovině roku 2016 byla v Brně dokončená výstavba čtyř budov o celkové rozloze 43 300 metrů čtverečních. Jedná se o kancelářské areály Dom, Campus Science Park C, CTOffice A2 nebo Areál Slatina. Dalších 44 300 metrů čtverečních kancelářských prostor je aktuálně ve výstavbě,“ říká Katarina Wojtusiak, Director and Head of Advisory & Transaction Office společnosti CBRE.
 
Snížený zájem o kancelářské prostory na regionální úrovni byl ale evidován v městě Ostrava, která s celkovým objemem 208 400 metrů čtverečních moderních kancelářských ploch představuje výrazně menší trh. V druhé polovině roku 2016 byla v Ostravě realizována poptávka po kancelářích o celkové rozloze 2 700 metrů čtverečních, což ve srovnání s předchozím pololetím představuje pokles o 72 procent. Největší nájemní transakcí v tomto období byl nový pronájem neuveřejněné společnosti v budově Axis Office Park Ostrava o rozloze 1500 metrů čtverečních. Negativnímu vývoji nahrává také skutečnost, že v roce 2016 nebyly v Ostravě dokončeny žádné nové kancelářské projekty. Naopak v tomto roce již bude ukončena výstavba kancelářského komplexu Red House a ABC Alfa o celkové rozloze 11 tisíc metrů čtverečních. Pozitivní trend zaznamenala míra neobsazenosti, která v druhém pololetí roku 2016 klesla na 19,7 procenta.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

maxformer.com

別れさせ屋 東京

https://farm-pump-ua.com/
Všechna práva vyhrazena © 2018