CBRE: Urbanizace a automatizace vede k trendu vertikálního logistického řešení

Hlavní stránka / Novinky na webu / CBRE: Urbanizace a automatizace vede k trendu vertikálního logistického řešení

12.4.2017

CBRE: Urbanizace a automatizace vede k trendu vertikálního logistického řešení Technologický vývoj, automatizace logistických procesů a urbanizace vede ke vzniku vertikálních skladů. Největší vícepatrové sklady jsou k vidění převážně v Asii. V ČR republice stále převládá zájem o jednopatrové velkokapacitní sklady. Vyplývá to ze studie společnosti CBRE, světového lídra v oblasti komerčních realitních služeb.

Ve městech v současné době žije 54 procent obyvatel světa a téměř 74 procent Evropanů. Je zcela běžné, že lidé žijí a pracují ve vysokých, mnohapatrových budovách i mrakodrapech. Tento trend aktuálně začal pronikat také do oblasti logistiky a na světové úrovni roste zájem o vertikální logistické řešení. Jedním z faktorů, ovlivňujících vznik vertikálních skladů, je technologický vývoj a automatizace logistických procesů. Logistické firmy pomocí automatizace optimalizují a zefektivňují veškeré operace skladu i podpůrné činnosti.
 
To umožňuje vertikální využití skladového prostoru a skladování a manipulaci se zbožím na dříve obtížně dostupných místech. S optimalizací souvisí také druhý důvod, proč firmy přecházejí na vertikální řešení, a tím je nalezení rovnováhy mezi mzdovými náklady a operačními úkony skladu. Je potřeba správně nastavit, co mohou levněji vykonávat roboti a na co je již potřeba lidské práce. Právě růst mezd a nedostatek kvalitních zaměstnanců vede k potřebě automatizace procesů.
 
Vertikální stavební řešení skladu může být ve dvou odlišných formách. První jsou „high‑bay“ sklady, zahrnující všechny jednopodlažní logistické budovy, které překračují průměrnou výšku stávajících skladovacích zařízení. Druhou možností vertikálního logistického řešení jsou „multi‑level“ sklady. Jedná se logistické budovy, které mají více než jedno patro, což výrazně zvyšuje dispozici podlahové plochy.
 
Přístup ke zboží ve vyšších patrech je možný z venkovní strany, pomocí ramp pro vozidla, nebo je využíván vnitřní přístup pomocí nákladových výtahů a dopravníkových pásů nebo interních ramp. Vícepatrové sklady jsou oblíbené na východoasijských trzích, kde je kromě vysoké hustoty obydlení měst také nedostatek pozemků. V Evropě není zájem o vertikální sklady zatím tak masivní a na lokálním trhu jsou sofistikované vertikální sklady zatím spíše hudbou budoucnosti.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.velotime.com.ua

инвестиционные стратегии

http://maxformer.com
Všechna práva vyhrazena © 2018