Český realitní trh je v dobré kondici pro další růst

Hlavní stránka / Novinky na webu / Český realitní trh je v dobré kondici pro další růst

13.11.2013

Český realitní trh je v dobré kondici pro další růst PRAHA - Index kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí CRECVI (Commercial Real Estate Capital Value Index) společnosti Cushman & Wakefield vykazuje jasný růst kapitálové hodnoty prvotřídních komerčních realit. Ve třetím čtvrtletí roku 2013 se hodnota meziročně zvýšila o 5,8 procenta a její růst zrychluje. To společně s dalšími makroekonomickými a realitními ukazateli naznačuje, že trh se již odrazil ode dna a zotavuje se z druhého poklesu v rámci recese.

„Růst táhnou dobré výsledky nejlepších obchodních center v Praze. Hodnota průmyslových prostor je stabilní.  Pouze u pražských kancelářských nemovitostí se zatím situace nezlepšuje. Důvodem je dostatečná nabídka volných prostor, kvůli které neroste nájemné,“ říká Michal Soták, vedoucí týmu průzkumu trhu společnosti Cushman & Wakefield. „Kapitálové hodnoty kancelářských prostor jsou na úrovni roku 2005, ale prvotřídní obchodní centra v Praze již překonala svůj vrchol z roku 2007,“ dodává.

 
„Kapitálové hodnoty průmyslových nemovitostí jsou stabilní a odpovídají zhruba úrovni roku 2004. Vzhledem k malému množství nepronajatých ploch, dlouhodobé povaze smluv a obecné absenci bublin v segmentu je podle nás toto odvětví mimořádně atraktivní pro investory, kteří chtějí bezpečně investovat do nemovitostí s přiměřenou návratností,“ říká Jaroslav Kaizr, partner v průmyslovém týmu společnosti Cushman & Wakefield.
 
Index kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí společnosti C&W sleduje vývoj českého realitního trhu od prvního čtvrtletí roku 2003. Souhrnně vzato, trh jako celek dosáhl vrcholu ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a dna ve třetím čtvrtletí roku 2009. Druhé „dno“ recese přineslo další, velmi mírný pokles, který skončil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012. Od té doby údaje naznačují stálý a solidní růst kapitálové hodnoty nemovitostí a trh jako celek se vrátil na úroveň roku 2006.
 
GRAF – Vývoj hodnoty komerčních nemovitostí dle indexu CRECVI; meziroční změna v procentech
 
 
Zdroj: Cushman & Wakefield,listopad  2013
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

私たちの会社

также читайте www.profvest.com

www.renesans-centr.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018