DTZ: Trh s kancelářskými prostory táhnou renegociace

Hlavní stránka / Novinky na webu / DTZ: Trh s kancelářskými prostory táhnou renegociace

29.7.2013

DTZ: Trh s kancelářskými prostory táhnou renegociace PRAHA - S nájemními podmínkami v moderních kancelářských prostorách se to má podobně jako s hypotékami. Klienti, kteří kupovali rezidenční nemovitosti v letech 2005 až 2010 s poměrně vysokými hypotečním úrokem, si v současnosti při refinancování mnou ruce. A stejně firmy s nájemními smlouvami z téhož období mohou nyní, kdy jednají o nových podmínkách, dosáhnout velmi zásadních úspor. Nahrává tomu zejména velká konkurence mezi jednotlivými vlastníky a developery.

Ti jsou pro udržení nájemců ochotni přicházet s nejrůznějšími výhodami a úlevami. „Nabídkové ceny nájmů zůstávají opticky stabilní či klesají jen velmi zvolna. Avšak flexibilita majitelů v poskytování různých druhů pobídek je mnohem vyšší. Efektivní nájemné tak může být nižší i o desítky procent,“ říká Václav Bouček, vedoucí oddělení nájemců v DTZ. Jednou z podmínek je ale včasné zahájení vyjednávání, ideálně už dva roky před vypršením nájemní smlouvy. Popsaný stav se odrazil i na bilanci trhu kancelářských prostor ve druhém čtvrtletí, kdy podíl přejednání smluv dosáhl v posledním kvartálu 57 procent a 50 tisíc čtverečních metrů. Období od dubna do června tak podle poradenské společnosti DTZ znamenalo historicky nejvyšší objem renegociací nájmů za poslední roky: firmy upřednostňují vyjednávání o výhodnějších podmínkách ve stávajících prostorách a nejsou ochotny se stěhovat.
 
Firmy šetří a nechtějí zbytečně platit za stěhování
 
Další příčina rostoucího podílu renegociací spočívá v přetrvávajících úsporách firem – a nákladů spojených se stěhováním a přípravou nových administrativních prostor si managementy začaly všímat pozorněji než v minulosti. Což platí bezesporu i pro největší přejednání v prvním půlroce: téměř 21 tisíc metrů čtverečních pro Raiffeisenbank v budově City Tower na Praze 4, ale také 7 200 metrů čtverečních CA Technologies v areálu The Park nebo 6 458 metrů čtverečních RWE v objektu Prosek Point C. Renegociace v posledních čtyřech letech tvořily průměrně minimálně 40 procentní podíl na hrubé realizované poptávce, což představovalo zhruba 29 tisíc metrů čtverečních za kvartál. Zmíněných 57 procent a přes 50 tisíc metrů čtverečních ve druhém čtvrtletí letošního roku tak ilustruje postupný nárůst. Ostatně, dle statistik DTZ se v roce 2011 přejednalo zhruba 108 tisíc metrů čtverečních, v roce 2012 to bylo 116 tisíc metrů čtverečních a za první polovinu roku 2013 už celých 91 tisíc metrů čtverečních.
 
Nájemci nadále posilují svou pozici
 
Popsaný stav je možné interpretovat i tak, že nájemci nadále posilují svou pozici v celém nemovitostním procesu. Zvlášť aktuální je to u firem, které podepisovaly nájemní smlouvy v období 2005 až 2010, kdy relativní nedostatek kvalitních kanceláří (zvlášť v určitých lokalitách) vedl k vyšším nájmům. „Situace na trhu se však změnila a titíž nájemci mohou nyní dosáhnout výhodnějších podmínek; podobně jako v případě refinancování hypoték v rezidenčním segmentu,“ popisuje Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting DTZ. Zmíněné výhody a pobídky v rámci renegociačního procesu se například u 5letých smluv s výměrou okolo jednoho tisíce metrů čtverečních dají vyjádřit nájemními prázdninami často od tří do pěti měsíců či příspěvek na vnitřní vybavení kanceláří. Konkrétní nastavení pobídek je však ovlivněno mnoha faktory: neobsazenost budovy, atraktivnost lokality, či například záměr majitele budovu prodat atd.
 
Prodloužení smlouvy či stěhování se musí řešit včas
 
Obecně lze říci, že nájemci s využívanou plochou nad pět tisíc metrů čtverečních by měli své strategické rozhodování zdali přejednat v současném prostoru (či relokovat do nových kanceláří), otevřít nejméně dva roky před vypršení smlouvy. Tato situace pak velmi zlepšuje pozici nájemníka pro vyjednávání se současným majitelem. Menší společnosti mohou pro zlepšení svých podmínek například využít případných akvizic či konsolidací a nabídnout majiteli možnost své expanze výměnou za lepší podmínky. Nájmy moderních kanceláří zůstávají několik čtvrtletí po sobě stabilní. Pro pražské centrum se pohybuje požadované nájemné od 18 do 20,50 eur za metr čtvereční a měsíc. Dále následuje oblast Anděla s 16,50 až 18,00 eur za metr čtvereční a měsíc. Nájemné v oblasti Pankráce a ulice Budějovická v současnosti dosahuje rozmezí 14 až 15,50 eur za metr čtvereční a měsíc. V lokalitách Karlína, Chodova či Nových Butovic se nejvyšší požadované nájemné rovněž pohybuje kolem hranice 15 eur za metr čtvereční a měsíc.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.kinder-style.com.ua

обращайтесь e-kirpich.kiev.ua

ry-diplomer.com/kupit-diplom-psikhologa
Všechna práva vyhrazena © 2018