EKOSPOL: Kurzové intervence mohou pomoci prodejům nových bytů

Hlavní stránka / Novinky na webu / EKOSPOL: Kurzové intervence mohou pomoci prodejům nových bytů

21.11.2013

EKOSPOL: Kurzové intervence mohou pomoci prodejům nových bytů PRAHA - Intervence České národní banky na měnovém trhu s cílem oslabit kurz koruny mohou mít paradoxně příznivý vliv také na trh nových bytů. Ten přitom již tři roky za sebou kontinuálně roste a i letos se prodejům daří lépe, než v loňském roce. „Předpokládali jsme, že se v letošním roce prodá zhruba 4700 nových bytů, tedy meziročně o 17 procent více. Po zásahu ČNB do kurzu koruny však mohou být developerské prodeje mnohem vyšší,“ myslí si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Svůj názor opírá o logickou úvahu jednotlivých makroekonomických ukazatelů. V reakci na kroky ČNB je totiž velmi pravděpodobné, že vzroste inflace. A pokud vzroste inflace, nedlouho po ní zpravidla rostou i úroky z hypoték, protože vyšší inflace při konstantním úroku zvýhodňuje pozici dlužníka vůči věřiteli. Vyšší úroky z hypoték by tedy mohly nepřímo zdražit i nové bydlení, které je z 80 až 90 procent financováno právě prostřednictvím hypotéčních úvěrů.
 
„Očekávám, že nárůst hypotéčních úroků přijde nejdříve počátkem příštího roku, což nepřímo zvedne i ceny bytů. Otázkou je, kolik zájemců a potenciálních kupujících si tento fakt uvědomuje a bude chtít koupit ještě za výhodnějších podmínek. Podle mého názoru to znamená sjednat si hypotéční úvěry ještě do konce letošního roku,“ zdůrazňuje Evžen Korec.
 
Po strachu ze skokového navyšování DPH na 14 procent z podzimu roku 2011, široké nabídce tzv. „superlevných projektů“ a současně chaosu okolo druhého důchodového pilíře na podzim roku 2012 se tak již třetí rok za sebou jedná o nečekaný „podzimní“ impuls, který může znamenat skokové navýšení zájmu o nové byty. „Jestli tomu tak skutečně bude, ukáží až následující měsíce. Ale stejně jako v roce 2011 se i letos jedná o impuls administrativní, nikoli tržní povahy. Což nepovažuji za šťastné,“ uzavírá Evžen Korec.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

клик рамки

www.photolifeway.com

http://avtopoliv-gazonov.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018