Firmy věří české ekonomice a prodlužují své nájmy v průmyslových halách

Hlavní stránka / Novinky na webu / Firmy věří české ekonomice a prodlužují své nájmy v průmyslových halách

5.8.2014

Firmy věří české ekonomice a prodlužují své nájmy v průmyslových halách PRAHA - Druhé čtvrtletí roku 2014 se na českém průmyslovém trhu neslo ve znamení prodlužování nájemních smluv. V republikovém průměru představuje prodloužení nájmu ve stávajících prostorách víc jak polovinu (56 procent) veškeré poptávky. V Praze dokonce vice jak 66 procent. Vyplývá to ze zjištění průmyslového týmu poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

„Skutečnost, že firmy prodlužují smlouvy v pronajatých prostorách, vyjadřuje jejich důvěru v českou ekonomiku. Výrobci i logistici očekávají, že o jejich zboží a služby bude nadále zájem,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.
 
Výstavba nových hal nabírá na tempu
 
Výstavba moderních průmyslových prostor nabírá rychlost. V prvním pololetí se postavilo více než 120 tisíc metrů čtverečních průmyslových hal (loni ve stejném období to bylo 108 tisíc). Z toho více jak polovinu postavily rovným dílem tři developerské společnosti - PointPark Properties, Prologis a Panattoni (každá okolo 23 tisíc metrů). V současnosti je rozestavěných několik staveb, které mají být dokončeny do konce roku.  Dva největší objekty dokončené a předané k užívání ve druhém čtvrtletí jsou hala pro společnost DHL (18 000 m2) v parku CTPark Mladá Boleslav a hala pro Ideal Automotive (17.000 m2) v Panattoni Parku Stříbro. 
 
Poptávka po nových skladech roste i mimo Prahu
 
V prvním pololetí letošního roku se v ČR pronajalo 570 tisíc metrů čtverečních, z toho 220 tisíc v Praze. Loni ve stejném období se v ČR pronajalo o sto tisíc metrů méně (472 tisíc m2). „V mimopražských regionech zaznamenáváme nárůst poptávky hlavně v Ostravě, kde se pronajalo 120 tisíc metrů, a v Plzeňském kraji, kde se obsadilo 95 tisíc metrů. Těší nás především rostoucí zájem o Ostravu, který se začal probouzet už v druhém pololetí loňského roku. Ostrava má co nabídnout, ať už z hlediska blízkosti polského a slovenského trhu, tak z hlediska volné pracovní síly a řady technických univerzit,“ říká Ferdinand Hlobil.
 
Podíl volných ploch se nepatrně zmenšil
 
Podíl volných ploch v České republice nepatrně poklesl a aktuálně dosahuje hodnoty 6,5 procenta. Znamená to, že z existujících více jak 4,7 milionů metrů čtverečních moderních ploch k pronájmu zůstává pouze 305 tisíc metrů volných. Z průměru se zcela vymyká Liberecký kraj, kde se dnes neobsazenost rovná nule. Z tohoto důvodu se v tomto regionu očekává poměrně brzké zahájení nové výstavby a to i spekulativní.  „Očekáváme, že letošní rok bude z hlediska pronájmu a výstavby mírně pozadu za rokem loňským. Na druhou stranu loňský rok byl v objemu pronájmů doposud rekordní – poprvé v historii se pronajalo přes milion metrů čtverečních. Dnešní objem výstavby i pronájmů hodnotíme jako velmi aktivní,“ říká Ferdinand Hlobil.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

читать далее

babyforyou.org

ссылка
Všechna práva vyhrazena © 2018