Hustota nákupních center na Slovensku je větší než v ČR

Hlavní stránka / Novinky na webu / Hustota nákupních center na Slovensku je větší než v ČR

16.10.2012

Hustota nákupních center na Slovensku je větší než v ČR PRAHA - V přepočtu na populaci existuje na Slovensku více prodejních ploch v nákupních centrech než v ČR. Na tisíc obyvatel připadá téměř 210 metrů čtverečních plochy v nákupních centrech, zatímco v Čechách je to lehce přes 200 metrů. Vyplývá to z aktuálního vydání studie European Shopping Centre Development Report, kterou pravidelně zpracovává Cushman & Wakefield. Kupní síla v Bratislavě je vyšší (9 730 euro na osobu ročně) než v Praze (8 670 euro/osoba ročně).

„Příčiny nalezneme v rozdílném vývoji maloobchodního trhu. V České republice se již od devadesátých let stavěla nákupní centra i nákupní parky. Maloobchodní plochy jsou rozděleny mezi tyto dva obchodní formáty.  Na Slovensku však rostla převážně nákupní centra, proto mají v poměru k populaci hustší síť. Nákupní parky se na Slovensku začaly stavět až v období před krizí,“ říká Jan Kotrbáček, vedoucí maloobchodního oddělení v Cushman & Wakefield.
 
V České republice se letos obchodní plochy rozrostou o 104 tisíc metrů čtverečních – otevřelo Fórum Nová Karolina, rozšířilo se Futurum Hradec Králové a Avion Ostrava. V listopadu se očekává ještě otevření nákupních center Breda & Weinstein (Opava) a Galerie Moritz (Olomouc).  Pro příští rok jsou developeři optimističtí a chystají 150 tisíc metrů čtverečních nových obchodních ploch v nákupních centrech. Jen pro srovnání, jen o něco větší plochu má letos největší nové nákupní centrum OZ mall v ruském Krasnodaru.
 
V Evropě táhne rozvoj nových nákupních center středo- a východoevropský region. V prvním pololetí zde otevřelo 53 z celkem 71 nových evropských nákupních center. Vyhlídky pro příštích 18 měsíců jsou obdobné – nejvíce nových ploch se plánuje v Rusku, Turecku, Polsku, Francii a na Ukrajině.
 
Na českém investičním trhu je také poměrně živo. „V současné době probíhají jednání o prodeji šesti nákupních center. Jen Cushman & Wakefield pracuje na čtyřech z nich. Investoři jsou při vyjednávání velmi opatrní a uzavření transakce trvá déle. Přesto zájem o kvalitní nákupní centra trvá a věříme, že do konce roku jich několik změní svého majitele,“ říká Jonathan Hallett, výkonný ředitel Cushman & Wakefield v České republice.
 
V loňském roce se prodalo v České republice osm nákupních center v celkové hodnotě 981 milionů euro. Rok 2011 byl z hlediska investic do maloobchodních ploch mimořádný.
 
PLÁNOVANÁ NÁKUPNÍ CENTRA – OTEVŘENÍ 2013
Nákupní centrum
Fáze
Město
Developer
Plocha (m2)
Centro Zlín
Čtvrtá
Zlín
Discovery Group
5 000
Centrum Černý Most
Třetí
Praha
Unibail Rodamco
44 200
Centrum Černý Pelikán
První
České Budějovice
Mont TD
10 000
Fontána Teplice
První
Teplice
JTH
17 200
Globus Ostrava
Druhá
Ostrava
Reflekta
14 400
SC Krakov
První
Praha
Investorsko Inženýrská a.s.
13 400
Šantovka Olomouc
První
Olomouc
Dandreet
46 000
CELKEM
150 200
Zdroj: Cushman & Wakefield, říjen 2012 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Кроссовый велосипед

velotime.com.ua

best-cooler.reviews
Všechna práva vyhrazena © 2018