Hypotéky zdražují, domácnosti letos za bydlení výrazně připlatí

Hlavní stránka / Novinky na webu / Hypotéky zdražují, domácnosti letos za bydlení výrazně připlatí

20.2.2017

Hypotéky zdražují, domácnosti letos za bydlení výrazně připlatí Situace na hypotečním trhu je pro zájemce o vlastní bydlení méně příznivá než v loňském rekordním roce. Naplnila se totiž slova bank o tom, že na konci loňského roku zvednou úrokové sazby u hypotečních úvěrů. „Sice šlo o desetiny procenta, ale i takový nárůst bude mít na rozpočty domácností výrazný dopad. Měsíčně totiž budou muset na splátkách zaplatit i tisíce korun navíc oproti loňským rekordním měsícům,“ říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Další výraznou komplikací je to, že od října loňského roku platí doporučení České národní banky (ČNB), které bankám zakazuje poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Přestože nejde o závazné nařízení, banky ho respektují. Podle ČNB může hypotéka dosáhnout maximálně 95 procent ceny nemovitosti, přičemž od letošního dubna se má tato hranice posunout na 90 procent. Pokud k tomu připočítáme čtyřprocentní daň, kterou od loňska platí výhradně kupující, dostáváme se na minimálních 14 procent ceny nemovitosti, které musí mít zájemce o nový byt připravené z vlastních zdrojů.

Průměrná cena nového bytu v Praze podle analýz a výpočtů EKOSPOLU v loňském roce dosahovala 5,55 milionu korun. Aby si ho mohla domácnost od letošního jara koupit, musela by mít ušetřeno přes 830 tisíc korun. Takový balík peněz však většina zájemců o nové bydlení k dispozici nemá. Společně s rapidně klesající nabídkou kvůli neuvěřitelným průtahům při povolování nové bytové výstavby povedou rostoucí úrokové sazby u hypoték k výraznému zpomalení rezidenčního trhu.
 
„Zatímco letos očekávám propad prodeje nových bytů v Praze z loňských 6737 na 6000 bytů, v příštím roce by mohlo dojít ještě k výraznějšímu poklesu. Připravené projekty z minulých let totiž většině developerů definitivně dojdou, protože výraznější změnu postoje dotčených orgánů k povolovacímu procesu nových staveb bohužel neočekávám. Na to doplatí nejen zájemci o nové bydlení, ale také jednotlivá města, jejichž přirozený vývoj bude násilně přerušen,“ doplnil Evžen Korec.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Доминикана туры

обращайтесь teplostar.kiev.ua

salon-svadebny.com.ua/
Všechna práva vyhrazena © 2018