Investice ve střední Evropě začaly opět růst

Hlavní stránka / Novinky na webu / Investice ve střední Evropě začaly opět růst

15.1.2013

Investice ve střední Evropě začaly opět růst PRAHA - Na hlavních trzích střední Evropy (Polsko, České republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) došlo ve čtvrtém čtvrtletí 2012 ke značnému zvýšení investiční činnosti. Podle údajů společnosti Cushman & Wakefield dosáhl objem investic ve 4. čtvrtletí 2012 v tomto regionu částky 1,826 miliardy eur. To je téměř tolik, jako ve stejném období v roce 2007 a zároveň je to mnohem více než v předchozím třetím čtvrtletí, kdy výše investic činila 536 milionů eur.

Za celý rok 2012 vykázal středoevropský region investice ve výši 3,71 miliardy eur - což je pouze 59 procent v porovnání s rekordním objemem investic, kterého bylo dosaženo o rok dříve v roce 2011 (6,3 miliardy eur). Současně je to přibližně o čtvrtinu víc než v roce 2010.   
 
Dařilo se zejména investicím v Polsku
 
„V posledním čtvrtletí 2012 jsme sice byli svědky – především v Polsku – významného růstu investičních objemů, avšak ani tento výrazný obrat nestačil ke kompenzaci chabých investičních výkonů celého středoevropského regionu za prvních devět měsíců roku 2012,“ informoval Charles Taylor, partner ve firmě Cushman & Wakefield.  Polsko v roce 2012 získalo investice ve výši 2,8 miliardy eur, což je o osm procent více než v roce 2011. Naproti tomu v České republice investiční objem oproti roku 2011 citelně poklesl na 550 milionů eur. V Rumunsku a v Maďarsku se v roce 2012 také investovalo méně než o rok dříve. Na Slovensku byla v prvních devíti měsících roku 2012 investiční činnost nulová a ve čtvrtém čtvrtletí se investovalo pouhých 17 milionů eur.
 
Objem investic letos poroste i na českém trhu
 
„Očekáváme, že objem investic u nás poroste a Česká republika vyjde v průběhu roku 2013 ze stínu Polska. Obava z přehřátí polského trhu směruje investory na český trh. Láká je hlavně vidina rychlejší návratnosti investice (yield),“ říká James Chapman, partner a vedoucí investičního týmu v C&W Česká republika. „Nabídka kvalitních nemovitostí stejně jako stabilita trhu povedou k růstu investic v Praze v roce 2013,“dodává. Mezi investory ve středoevropském regionu nyní s 30 procenty opět převládají investoři z Německa, následují investoři z USA (20 %) a z Francie (14 %). Britské investice tvořily v roce 2012 pouze 13 % všech investic v regionu, ačkoli o rok dříve zde převládaly. 
 
Domácí kapitál mírně zvyšuje svůj podíl
 
Domácí kapitál nadále zvyšuje svůj podíl, i když jde o růst z relativně nízkého základu. Aktivními domácími investory jsou CPI, Proxy Finance a CTP v ČR, Kulczyk Silverstein Properties v Polsku a Bea Development a Tatra Asset Management na Slovensku. Akvizice ve střední Evropě vykázal i řecký investor Bluehouse Capital, který uzavřel celkem 4 transakce v Maďarsku a v České republice. 
„Předpokládáme, že objemy investic budou v roce 2013 o něco málo větší než v roce 2012. Investice budou nadále zaměřeny na prvotřídní kancelářské prostory a zvýší se i zájem o investice do logistických areálů,“ míní Charles Taylor. S likvidací fondů a v důsledku snahy developerů o získání likvidity prý přijde na trh i odpovídající objem vysoce kvalitních prostor. 
 
 
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.sledoc.com.ua

https://pharmacy24.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018