Jiří Prošek: Novela by měla zmodernizovat exekuční právo

Hlavní stránka / Novinky na webu / Jiří Prošek: Novela by měla zmodernizovat exekuční právo

20.9.2012

Jiří Prošek: Novela by měla zmodernizovat exekuční právo PRAHA - Poslanci schválili novelu exekučního a občanského soudního řádu., která by měla výrazným způsobem modernizovat exekuční právo. Jaké novinky zavádí a jaký bude jejich dopad jsme se zeptali prezidenta Exekutorské komory ČR Jiřího Proška.

Jak hodnotíte novelu exekučního řádu?
 
Novelu jednoznačně vítám. Vnímám ji jako nutnou, protože exekuční právo je značně zastaralé. Občanský soudní řád platí bezmála 50 let a byl tvořen v éře, kdy bylo povinností každého pracovat, a účet jste mohli mít jenom u Československé státní spořitelny. Novela má exekuce podstatným způsobem zmodernizovat. Přiblížíme se tak úrovni právně vyspělejších zemí. Exekuce se zrychlí, pro dlužníky i věřitele budou přehlednější a jednodušší.
 
Jaké nejvýznamnější změny novela přináší?
 
Díky novele by mělo být možné např. slučovat exekuce vedené proti témuž dlužníkovi, zavádí se předžalobní výzva, nově bude možné vést exekuci správou majetku apod. Významný krok dál představují i elektronické dražby movitých věcí. Smyslem všech těchto úprav je zefektivnit exekuční řízení, a to nejen z pohledu dlužníků, ale i věřitelů. Účastníci řízení budou mít silnější postavení a soudní exekutor bude mít k dispozici účinné nástroje pro efektivní vedení exekuce.
 
Upravuje novela i náklady exekučního řízení?
 
Nepleťte si novelu exekučního řádu s novelizací tarifu exekutorského tarifu. Ke snížení odměn soudních exekutorů a k úpravě odměn advokátů, kteří zastupují věřitele, došlo už v březnu aktualizací vyhlášky Ministerstva spravedlnosti. Novela exekučního řádu upravuje jistou část, která se nákladů exekuce rovněž týká. Jde o limit nákladů na jednu cestu exekutora. Ovšem v současné době si většina exekutorů žádné vícenáklady za cestovné neúčtuje. Přesto novela tento model ukotvuje, což vítám, protože se podaří definitivně vyvrátit historky o tom, kterak se exekutoři obohacují na cestovném.
 
Na poslední chvíli došlo pozměňovacími návrhy Senátu k razantní změně původního smyslu návrhu zákona. Čím si to vysvětlujete?
 
Nehodlám žádným způsobem komentovat kampaně různých politických stran. Exekuce jsou tématem, které evidentně generuje voličské hlasy. Nemám ale v úmyslu vstupovat do politické debaty, chci se držet na odborné úrovni. Bohužel racionální argumenty nejsou příliš účinné proti líbivým heslům. Když bylo na poslední chvíli ve schvalovacím procesu navrženo např. zavedení okresní teritoriality, šlo o změnu, která nebyla dostatečně prodiskutována… Rovněž není možné racionálně argumentovat proti proklamacím, že exekutor jde na ruku věřiteli. Soudní exekutor je přeci úřední osoba, která je nestranným článkem řízení. Nejde na ruku ani jednomu z účastníků, je prodlouženou rukou soudu. Nelikvidujeme dlužníky, jen musíme respektovat rozhodnutí soudů, které nařizují exekuce… Exekutorská komora však nekandiduje ve volbách jako politická strana, nejsme politickým soupeřem, a proto nemá význam kontrovat politické deklamace.
 
 Existují v zákoně dle Vašeho názoru nějaká negativa?
 
Mrzí mě, že soudní exekutoři už nadále nebudou moci sepisovat exekutorské zápisy. Navzdory tomu, že veřejnost tuto službu hojně využívala a jednalo se o bezproblémovou agendu, zůstane tato pravomoc pouze notářům. I toto rozhodnutí zákonodárců však beze zbytku respektujeme.
 
 Jak se díváte na to, že novela v případě exekutorů zpřísňuje kárné řízení?
 
S rozpaky. Stávající kontrolní mechanismy soudních exekutorů jsou v porovnání s ostatními právnickými profesemi nejpropracovanější a nejrozsáhlejší. Podobně účinný mechanismus, který funguje ve vztahu k exekutorům, nemají ani soudci, advokáti či notáři. Exekutoři jsou kontrolováni nejen ze strany Exekutorské komory, ale i ze strany Ministerstva spravedlnosti a soudů. Kvůli novele exekučního řádu však může dojít k tomu, že se bude stírat hranice u postihů v rámci kárného a trestního řízení. Za závažný kárný delikt bude možné exekutorovi uložit pokutu až pět miliónů, což je úroveň srovnatelná s postihy v trestním řízení – např. za zpronevěru, podvod, úplatkářství a jiné hospodářské či majetkové trestné činy. V porovnání s tím, že např. soudci čelí finanční hrozbě pouhými srážkami z platu, jedná se o závratné částky, jež mohou být pro řadu exekutorských úřadů likvidační. Koneckonců už teď se nově jmenovaní exekutoři zříkají svého úřadu, protože jde o ekonomicky velmi náročnou záležitost.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Dražby, exekuce, aukce | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.arbud-prom.com.ua

また、読み rikon-ya.com

tsoydesign.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018