JRD: Zájem lidí o nízkoenergetické domy a byty stále roste

Hlavní stránka / Novinky na webu / JRD: Zájem lidí o nízkoenergetické domy a byty stále roste

18.4.2013

JRD: Zájem lidí o nízkoenergetické domy a byty stále roste PRAHA - Množství zájemců, které oslovuje kvalitní zdravé a šetrné bydlení, v tuzemsku stále roste. Dokládá to i statistika developerské společnosti JRD, která se specializuje na výstavbu nízkoenergetických domů a bytů. Ještě před zahájením výstavby má obvykle prodáno 30 až 40 procent bytů v příslušném projektu, 97 procent pak ještě před jeho dokončením.

Podle zakladatele firmy Jana Řežába zájem o nízkoenergetické a pasivní bydlení bude stoupat i v souvislosti s novým zákonem o hospodaření s energií a se směrnicí EPBD II, která má vstoupit v platnost od roku 2020. „Zatímco naši klienti dříve oceňovali zejména výhody spojené s úsporou provozních nákladů na bydlení, nyní stále více oceňují kvalitu zdravého vnitřního prostředí spojenou s kvalitním systémem řízeného větrání. Bydlení v nízkoenergetickém, respektive pasivním bytě totiž nepřináší jen úspory na provoz, ale zejména zdraví, radost z kvality a vyšší komfort bydlení s respektem k přírodě,“ říká.
 
 „Rámcově lze říci, že oproti bytům splňujícím hygienické požadavky definované platnými předpisy činí vícenáklad na výstavbu nízkoenergetického bytu méně než 100 tisíc korun. Návratnost je tak při současných cenách energií zhruba 10 až 15 let,“ upozornil obchodní ředitel JRD Jiří Kučera. Podle jeho slov je však třeba zdůraznit, že tzv. běžné stavby bez systému řízeného větrání nesplňují ani základní předepsané hygienické parametry, protože zateplení a utěsnění domů bez zajištění pravidelného a intenzivního větrání vede k nárůstu hladiny CO2 a vlhkosti vzduchu. „Vícenáklad vůči nekvalitním bytům vycházejícím vstříc tlaku kupujících na cenu, aĺe přitom nesplňujícím hygienické požadavky, je zhruba dvojnásobný,“ dodal.
 
Společnost JRD, průkopník nízkoenergetického a energeticky pasivního bydlení na tuzemském trhu a současná jednička v tomto segmentu, má momentálně ve výstavbě tři projekty – Ecocity Malešice, Park Hloubětín a Vila Na Výsluní - o celkovém počtu 240 bytových jednotek. Další projekty se připravují, začátek jejich výstavby se plánuje ještě na letošní rok. V souvislosti s růstem počtu a rozsahu projektů se JRD stěhuje do nových reprezentativních prostor: od 7. května bude působit na pražských Vinohradech v Korunním Dvoře, kde oslaví 10 let úspěšného působení na českém trhu.
 
JRD začínala s výstavbou tohoto segmentu bydlení v roce 2003 a v prvních letech svého působení na tuzemském trhu stavěla velmi komorní projekty do 10 bytových jednotek v každém z nich (v prvních letech šlo o pražské lokality Velká Chuchle, Štěrboholy a Dolní Měcholupy). S růstem zájmu o toto nadčasové bydlení nové generace zvyšovala JRD jak počet projektů, tak i jejich rozsah, takže nyní je společnost s celkem 13 již realizovanými developerskými projekty na tuzemském trhu lídrem.
 
Prvním větším projektem JRD byl nízkoenergetický bytový areál Dolní Měcholupy 4 s celkem 45 byty, dokončený v září 2009. V prosinci 2010 dokončila společnost Viladomy U Obory v Praze-Uhříněvsi s 37 byty. V současné době staví JRD jak projekty komorní (Vila Na Výsluní - 15 bytů), tak i rozsáhlejší – Ecocity Malešice se 110 byty a Park Hloubětín se 115 byty. O kvalitě projektů JRD svědčí nejen zájem klientů, ale také řada ocenění, které stavby za svůj ekologický přínos získaly. Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem (Praha-Strašnice) získala v roce 2012 první místo a nízkoenergetická vila Augustus (postavena rovněž v lokalitě Strašnice) obsadila 2. místo v mezinárodní soutěži moderních stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou Building Efficiency Awards (BEFFA).
 
Projekty JRD několikrát získaly titul „Český energetický a ekologický projekt roku“. Společnost se také angažuje v oborových institucích a organizacích: je zakládajícím členem České rady pro šetrné budovy a členem Centra pasivního domu. Jan Řežáb, majitel a ředitel skupiny JRD, se sám řídí heslem, že staví takové bytové domy, v nichž by sám také rád bydlel. Své podnikání v segmentu nízkoenergetického a pasivního bydlení ostatně sám začal jako ekolog z přesvědčení, když si před více než 10 lety pro svou rodinu postavil právě takový dům.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://www.profvest.com

обращайтесь

chemtest.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018