Levným hypotékám zvoní hrana, částečnou obranou je včasné refinancování

Hlavní stránka / Novinky na webu / Levným hypotékám zvoní hrana, částečnou obranou je včasné refinancování

29.1.2018

Levným hypotékám zvoní hrana, částečnou obranou je včasné refinancování Vysokou poptávku po vlastnickém bydlení zatím nezmrazila strmě rostoucí cena nemovitostí ani přísnější pravidla pro poskytování hypoték. To se však může velmi rychle změnit. Odborníci totiž předpovídají, že úrokové sazby hypotečních úvěrů vzrostou z průměrných 2,2 procenta na více než tři procenta, což představuje zvýšení měsíčních splátek až o několik tisíc korun.

Realitní kancelář LEXXUS proto radí majitelům nemovitostí zatížených hypotékou, aby včas pamatovali na refinancování se současnými výhodnými sazbami. Většina bank umožňuje refinancování jeden rok před skončením fixace. „Doba superlevných hypoték je za námi, což může mít neblahý dopad na řadu domácností. Mnoho kupujících se totiž nechalo zlákat k neuvážené půjčce na bydlení, a to bez ohledu na vysoké ceny nemovitostí a zdražující hypotéky. Bohužel však nepočítali s výrazným zvýšením splátek po skončení fixace, které může již nyní dosáhnout několika tisíc korun měsíčně,“ konstatuje Denisa Višňovská, partner LEXXUS.

Průměrná úroková sazba ještě nedávno atakovala své historické minimum 1,77 procenta, dnes již činí zhruba 2,2 procenta. Podle posledních odhadů navíc do konce roku padne hranice tří procent. Zároveň stále rostou ceny nemovitostí. „Kupující i majitelé zatížení hypotékou by si proto měli pořádně promyslet, jak postupovat, aby se jich růst sazeb příliš nedotkl,“ upozornila dále.
 
Pokud měsíční splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun (splatnost 25 let) činí při úrokové sazbě dvě procenta 4238 korun, při třech procentech je to již 4742 korun a při čtyřech procentech dokonce 5278 Kč. U hypotéky ve výši tří milionů korun vzroste při úrokové sazbě čtyři procenta splátka o více než tři tisíce korun měsíčně. V současné době je proto výhodné uzavřít hypotéku či refinancovat s co nejdelší dobou fixace úrokové sazby. „Refinancování u jiné banky se vyplatí, pokud jsou výhody z nové hypotéky větší než náklady na její pořízení. Jeho hlavním přínosem je co největší snížení úrokové sazby u zatím nesplacené části půjčky, případně výhodnější parametry nové hypotéky,“ uvedl Pavel Bultas, ředitel společnosti HYPOASISTENT.
 
„V současné době, kdy úrokové sazby stoupají, doporučujeme zahájit jednání o refinancování nejméně 12 měsíců před koncem fixace, což je zároveň doba, kterou má ve svých podmínkách většina bankovních domů (některé však nabízí i dva nebo tři roky). Nová doba fixace začíná běžet od schválení úvěru na refinancování. Pokud refinancujete dva roky předem a máte sedmiletou fixaci, hypotéku s novou sazbou budete využívat pět let,“.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Financování nemovitostí | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

viagra pedir online

www.apach.com.ua/shop/category/teplovoe-oborudovanie/fritiurnitsy

http://baden-medservice.com
Všechna práva vyhrazena © 2018