Loňský objem veřejných zakázek ve stavebnictví vytvořil tříletý rekord

Hlavní stránka / Novinky na webu / Loňský objem veřejných zakázek ve stavebnictví vytvořil tříletý rekord

23.2.2018

Loňský objem veřejných zakázek ve stavebnictví vytvořil tříletý rekord V průběhu loňského roku bylo veřejnými investory zadáno konkrétním stavebním firmám celkem 5267 zakázek v hodnotě 131,3 miliardy korun. Z hlediska objemu se meziročně jedná o nárůst o 68 procent a nové tříleté maximum. Zároveň došlo oproti předchozímu roku k růstu cen zadaných stavebních zakázek o čtyři procentní body. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci prosince 2017.

V prosinci roku 2017 bylo veřejnými investory vyhlášeno 105 výběrových řízení na stavební práce v souhrnné hodnotě 10,5 miliardy korun. Oproti srovnatelnému období předchozího roku jde sice o šestnáctiprocentní (16,0 procenta) pokles počtu oznámených soutěží, ale zároveň se jedná o dvojnásobný (102,8 procenta) nárůst objemu vypsaných stavebních investic. Dvě největší výběrová řízení tohoto měsíce, obě v hodnotě 2,1 miliardy korun, vyhlásila Správa železniční dopravní cesty na rekonstrukci infrastruktury Brno hl. n. a Ředitelství silnic a dálnic ČR na modernizaci dálnice D1 v úseku 16, EXIT 119 Velký Beranov až EXIT 134 Měřín.

„Růst počtu zadaných zakázek v loňském roce je odrazem masivního vyhlašování soutěží v závěru roku 2016 vzhledem k blížící se změně zákona. Jak počet, tak objem nově vyhlášených zakázek však poklesl téměř o polovinu oproti minulému období. Přes veškeré sliby veřejného sektoru bohužel tak zatím žádný posun ke zlepšení situace „velkého“ stavebnictví nenastal,“ komentuje celkový vývoj Pavel Pilát, generální ředitel, Metrostav a.s.
 
V průběhu roku 2017 se ve Věstníku veřejných zakázek objevilo celkem 1565 soutěží v hodnotě 98,8 miliardy korun, což v meziročním srovnání s rokem 2016 představuje poloviční (48,3 procenta) pokles počtu a více než dvoupětinový (43,2 procenta) pokles objemu vypsaných výběrových řízení. Tento vývoj však zčásti ovlivnila zvýšená aktivita investorů v září 2016 před očekávanou změnou zákona o veřejných zakázkách. Největší zakázku minulého roku v hodnotě 7,96 miliardy korun vyhlásilo Ředitelství silnic a dálnic ČR na úsek dálnice D1 0136 Říkovice – Přerov. Zároveň v tomto období Ředitelství silnic a dálnic ČR vypsalo největší počet významných stavebních zakázek, a to celkem 11 v hodnotě 48,5 miliardy korun.
 
 
„Vývoj v posledních dvou letech ukazuje jeden ze zásadních problémů v oblasti veřejných zakázek - nárazové vyhlašování a soutěžení, po kterém následuje útlum. To stavebním firmám způsobuje značné problémy, obzvláště z hlediska udržení si kapacit v "hluchých" obdobích. Vláda by měla vytvořit závazný investiční plán a koncepci oboru, což by umožnilo dlouhodobé plánování, stabilizaci trhu a průběžné vyhlašování stavebních investic," upozorňuje Tomáš Koranda, předseda představenstva, Hochtief CZ a. s.
 
Z výše uvedených výběrových řízení již byla téměř polovina (48 procent) ukončena a zadána konkrétním stavebním firmám, což představuje 38 procent z celkového objemu ve vypsané hodnotě 37,1 miliardy korun. Reálně byly tyto zakázky soutěženy za 31,9 miliardy korun, tedy přibližně o 14 procent méně, než jaká byla jejich hodnota při oznámení výběrového řízení. Při srovnání s předchozím rokem tak došlo k růstu cen zadaných stavebních zakázek v průměru o čtyři procentní body. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek (přibližně 9 procent z oznámených) zbývají v systému stále ještě soutěže v hodnotě 52,3 miliardy korun.
 
 
V roce 2017 bylo konkrétním dodavatelům zadáno celkem 5267 stavebních zakázek v souhrnné hodnotě 131,3 miliardy korun, což meziročně představuje téměř čtvrtinový (23,4 procenta) nárůst počtu. Z hlediska objemu investic se dokonce jedná o navýšení o 67,9 procenta a jde zároveň o nový tříletý rekord. Největší zakázku minulého roku v hodnotě 2,9 miliardy korun na rozšíření a rekonstrukci TR Kočín zadala společnost ČEPS, a.s. Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat.
 
„Výsledky posledního čtvrtletí 2017 v oblasti zadávání veřejných zakázek na stavební práce navázaly na předchozí čtvrtletí. Významný nárůst hodnoty svědčí o "rozběhu" významných investičních akcí, které se v následujících obdobích promítnou i do výsledků stavebnictví. Pro další vývoj tohoto segmentu budou mít nezastupitelnou roli priority v Programovém prohlášení vlády, zejména v oblasti investic státního sektoru. Pokud budou efektivně využity všechny dostupné prostředky, jak z oblasti legislativy, tak z finanční oblasti, lze očekávat, že trend z roku 2017 bude pokračovat i v roce 2018,“ říká Petr Serafín, ředitel odboru stavebnictví a stavebních hmot, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

etalon.com.ua

https://imagmagnetsns.ua

www.alfaakb.com/category/avto-akkumulyatory-westa/
Všechna práva vyhrazena © 2018