Magistrála a její okolí si zaslouží zodpovědný přístup

Hlavní stránka / Novinky na webu / Magistrála a její okolí si zaslouží zodpovědný přístup

4.3.2018

Magistrála a její okolí si zaslouží zodpovědný přístup Problém pražské magistrály poletuje vzduchem již řadu let. Přestože to není nový problém, stále jitří emoce. Není se čemu divit, po magistrále jezdí zhruba 80 až 90 tisíc aut denně a o něco vyšší počet chodců ji ve stejném časovém úseku přechází. Většina z těchto lidí někam spěchá ráda by tam byla co nejdříve. Problém je v tom, že musí čekat až ti druzí přejdou nebo přejedou.

Dopravní tepna, která se později přeměnila v magistrálu jak ji známe dnes, vznikla na místě zbořených městských hradeb na konci 19 století. V té době to byl logický krok, který měl relativně uzavřené zástavbě města dodat nový život. Na tuto městskou třídu byla napojena některá významná místa a budovy, která těžila ze vzniklého dopravního napojení.

Po roce 1960 se přístup změnil. Nová magistrála měla chránit vnitřní město před eskalující automobilovou dopravou a co nejrychleji ji odvádět pryč. Zároveň byla politická a ideologická zadání, proč vypadá magistrála tak, jak vypadá a proč musí být zajištěna dobrá dostupnost do středu města. Problém, který se právě často z ideologických a technokratických pozic opomíjel, fakticky znamenal znovuvybudování hradby mezi vnitřním městem a čtvrtěmi vně bývalých hradeb. Jeden z důvodů, kvůli kterému se naši předci rozhodli zbořit hradby, tedy zlepšení prostupnosti mezi vnitřním a vnějším městem, byl výrazně popřen.
 
Většina důležitých míst, jako je třeba hlavní nádraží, Národní muzeum nebo Státní opera byla oddělena od města a bylo zapotřebí vytvářet nová krkolomná řešení, jak je alespoň částečně s městem znovu propojit. Ostatní obyvatelé města, kteří zrovna nepřijeli vlakem, nebo nejdou do muzea, se se špatnou prostupností pro chodce prostě museli smířit.
 
Poslední pokus o řešení, by měl být v procesu právě teď. Praha si nechala navrhnout řešení od atelieru dánského architekta Jana Gehla, který se ve své tvorbě věnuje především veřejnému prostoru. Vznikl tak zajímavý dokument v podobě Gehlovy koncepce veřejného prostoru Severojižní magistrály a dokonce se jím město rozhodlo řídit. Toto je velmi pozitivní zjištění, po letech, kdy se v těchto místech dělo velmi málo a problém městského veřejného prostoru dopravních staveb byl jen jakýsi nechtěný přílepek k brutálním koncepcím dopravních inženýrů.
 
Z dokumentu a následných studií je patrno, že nejde o nic radikálního. Jsou upřednostňovány postupné a ty nejméně bolestné změny. Například místo ubrání jízdních pruhů, je upřednostňováno jejich zúžení, stejně tak jsou navrženy nové přechody v místech, kde již dnes auta stojí. Studie se tedy snaží o kompromisní řešení zajištující, ale i zlepšující jednotlivé potřebné funkce magistrály a jejího okolí. Fakt, že tento koncept může fungovat a rušná dopravní tepna v centru města přestane být překážkou pro život ve městě, je vidět na příkladu jiných měst, které řeší nebo řešily podobný problém. Třeba Londýn, Vídeň, Kodaň, nebo Paříž. Co více si tedy přát?
 
Doba návrhu a realizace dopravních staveb jde často přes několik volebních období. Hlavní pozitiva se projeví často až po nějaké době a mezitím je období příprav či stavby, která nejsou ta nejoptimističtější. Tento vnější tlak činí podobné projekty velmi náchylné k „náhlé smrti“ nebo k jejich postupnému „vykuchání“, tedy přeměně konceptu na soubor neužitečných kosmetických změn. Osobně si přeji a doufám, že tento projekt nepotká takový osud.
 
Jsem přesvědčen, že problém magistrály a jejího okolí si zaslouží zodpovědný přístup a vnímání za délku volebního období. Udržme tedy vůli k řešení a udělejme ze současného stavu, který je překážkou ve městě, místo, které bude Praze dávat nový potenciál a příležitosti.
 
Štěpán Toman, architekt
Architektonická kancelář Ting

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Komentáře | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://velotime.com.ua

https://yarema.ua

steroid-pharm.com
Všechna práva vyhrazena © 2018