MAXIMA REALITY: Poptávku po nových bytech loni výrazně tlumila klesající nabídka

Hlavní stránka / Novinky na webu / MAXIMA REALITY: Poptávku po nových bytech loni výrazně tlumila klesající nabídka

19.1.2017

MAXIMA REALITY: Poptávku po nových bytech loni výrazně tlumila klesající nabídka Pro realitní společnost MAXIMA REALITY ze skupiny FINEP HOLDING byl rok 2016 úspěšný. Prodaly se nemovitosti v celkové hodnotě 2,143 miliardy korun, což bylo meziročně o pět procent více. Poptávka po nemovitostech stoupla meziročně o 30 procent, počet realizovaných obchodů výrazně ovlivnil nedostatek bytů v nabídce. O každý byt v nabídce tak usilovalo průměrně 13 zájemců.

V roce 2016 vrcholil zájem o koupi nemovitosti, který byl ve znamení nízkých úrokových sazeb a dostupných hypotečních úvěrů. Většina žadatelů o hypotéku uspěla, což způsobilo strmý nárůst cen v Praze, meziročně o 14 procent. Nejrychlejší byl růst v Praze 7 (23 %), nejpomalejší růst zaznamenala lokalita Prahy 6, kde jsou ceny stabilně vysoké (2,4 %). „Za této situace se nám podařilo zrealizovat skoro tisíc obchodních případů, což odpovídá předloňskému roku. Celková hodnota nemovitostí, které jsme prodali, však vzrostla meziročně o pět procent na víc e než 2,143 miliardy korun,“ shrnuje hospodářské výsledky Vladimír Zuzák, ředitel MAXIMA REALITY.
 
Na dynamicky rostoucí ceny nemovitostí museli v roce 2016 pružně reagovat prodávající, pokud nechtěli prodat zbytečně levně. V MAXIMA REALITY tak vzrostl o 20 procent zájem o bezplatnou službu online odhad tržní ceny nemovitosti. „Prodávající chtějí jistotu, že prodávají za tu nejvýhodnější cenu, která je v dané lokalitě možná. My určujeme ceny v Praze podle neustále aktualizovaných údajů s přesností na jednotlivé ulice. Prodávajícím tak můžeme navýšit zisk z prodeje průměrně o 10 procent oproti situaci, kdy by prodávali sami,“ vysvětluje úspěšnost odhadu nemovitosti Zuzák.
 
 
Podle údajů z MAXIMA REALITY se poptávka v Praze meziročně zvedla o 30 procent. O každý byt v nabídce mělo zájem průměrně třináct kupujících. Z hlediska poptávky byl nejúspěšnější podzim, kdy se prodalo a pronajalo o desetinu bytů více než v první polovině roku. Přesně 77 procent zájemců poptávalo 2+kk nebo 3+kk. Velký zájem byl o panelové byty na Praze 4, 5 a 10, jejichž konkurenční výhodou je kvalitní občanská vybavenost. Celkem 82 procent prodaných bytů bylo v osobním vlastnictví, 18 procent pak družstevních. O 15 procent narostl zájem o malometrážní byty, které jsou obvykle kupovány jako investiční.
 
Scénář z roku 2016 se rozhodně letos nebude opakovat. Dostupnost hypoték se snižuje kvůli zásahu České národní banky, která doporučila od letošního roku významně omezit hypoteční úvěry s LTV nad 80 procent z hodnoty nemovitosti a úplně zakázala poskytovat stoprocentní hypotéky. V MAXIMA REALITY přitom v roce 2016 celkem dvě třetiny klientů (65 %) financovaly koupi bydlení hypotečním úvěrem, z toho polovina pokryla hypotékou přes 80 procent kupní ceny (tj. LTV 80 - 100). Celkem třetina všech zájemců o nemovitosti z loňska by tedy letos už na hypotéku nedosáhla.
 
 
„Důsledkem změn na hypotečním trhu bude určitě ochlazení poptávky. Zejména lidé, kteří nemají možnost pokrýt více než 20 procent kupní ceny z vlastních prostředků, budou muset zůstat v pronájmu. To udělá radost majitelům investičních bytů, kterých v posledních letech v Praze přibylo,“ komentuje předpokládaný vývoj Vladimír Zuzák. Řešením mohou být pro některé zájemce o vlastní bydlení taky nové družstevní byty, které umožňují měsíční splácení podobně jako hypotéka, ale zájemci neprocházejí tak přísným posuzováním bonity jako v bance.
 
Pokles cen nemovitostí v Praze v roce 2017 očekávat nelze. „Může dojít k určité stagnaci růstu ve většině městských částí, ale žádný rapidní pokles cen nás v příštích měsících nečeká. Může se však stát, že porostou ceny nájmů zejména v centru Prahy. Vydělají na tom opět investoři,“ uzavírá Zuzák.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

юридическое сопровождение бизнеса

babyforyou.org

подробно
Všechna práva vyhrazena © 2018