Na pražském trhu přibylo volných bytů i ležáků

Hlavní stránka / Novinky na webu / Na pražském trhu přibylo volných bytů i ležáků

28.9.2012

Na pražském trhu přibylo volných bytů i ležáků PRAHA – Od konce prvního pololetí na pražském rezidenčním trhu znatelně narostl počet volných bytů. Konkrétně z červnových 6808 na nynějších 7522 (nárůst o 10 procent). Přitom prázdninové prodeje byly díky účinným slevovým kampaním neobvykle vysoké (za červenec a srpen se prodalo 665 bytů, tedy o 70 procent více než o loňských prázdninách). „Znamená to jediné - developeři povzbuzeni zdánlivým oživením z loňského podzimu jsou se svou nabídkou opět daleko před poptávkou,“ stojí v nejnovější analýze společnosti Trigema.

Jenom od dubna tohoto roku přišlo na trh 30 nových projektů, v nichž je asi 1900 bytů. Logickým důsledkem tohoto stavu je opětovný nárůst počtu již dokončených, ale neprodaných bytů, v developerském žargonu nazývaných ležáky.  Těch je momentálně 2 401 (nárůst od pololetí o šest procent).
 
Narůstá podíl nových bytů v menších projektech
 
Ze sledovaných 277 projektů jich 37  (13 procent) zahrnuje více než 100 bytů, 59 (tedy 21 procent)  je mezi 50 a 100 byty a nejvíce – ve  181 případech  (65 procent)  se jedná o menší projekty do 50 bytů (jako projekt se přitom počítá i každá etapa projektu). Více ovšem prozradí počty bytů v těchto projektech. V těch nad 100 bytů se nachází 42 procent bytů, projekty od 50 do 100 bytů nabízejí 31 procent bytů, malé projekty do 50 bytů pak představují zbylých 27  procent bytů v nabídce. „Znamená to, že podíl menších projektů i bytů v nich na celkové nabídce vzrůstá.  Před dvěma lety zabíraly byty v projektech do 50 bytů jen asi 21 procent z celkové nabídky,“ tvrdí analýza společnosti Trigema.
 
Prodeje bytů: uspokojení je pouze zdánlivé
 
První pohled na absolutní čísla prodejů bytů svádí k uspokojení.  Od začátku roku se prodalo již 2691 bytů, což je asi o 500 bytů více, než loni za stejné období.  Za celý loňský rok to bylo (podle měření společnosti Trigema) necelých 3800 bytů. Stěží však lze letos očekávat podobné podzimní vzepětí prodejů před zvýšením sazby DPH jako loni. Už jenom proto, že v tuto chvíli nikdo neví, jaká sazba bude od Nového roku platit. Analýza dále poukazuje na to, že procento volných bytů je na stáří projektu prakticky nezávislé, u všech zjištěných projektů se v průměru pohybuje mezi 20 až 24 procenty. Lze to vysvětlit tak, že u všech projektů se relativně rychle prodají nejatraktivnější byty, poté už prodeje stoupají jen zvolna.
 
Nejstarších ležáků mírně ubylo
 
Na začátku tohoto roku upozornila analýza společnosti Trigema na to, že se nejhůře prodávají byty, které byly dokončeny již před více než dvěma lety. Tehdy to bylo 29 procent ze všech ležáků. Tento podíl nyní klesl na 19 procent, nepochybně díky tomu, že developeři konečně pochopili, že bez velkých slev se ležáků nezbaví. Zhruba třetina dokončených a neprodaných bytů vlastně ležáky v pravém slova smyslu ještě není. Jsou to byty dokončené v průběhu tohoto roku, které ještě mají slušnou šanci na brzký prodej. Na druhou stranu zásoba bytů z let 2009 a 2010 představuje více než 800 bytů, které se bez dalších slev budou prodávat jen obtížně.
 
Průměrná cena nového bytu mírně klesla
 
Získat relevantní statistické údaje o cenách nových bytů je obtížné a vždy se musí počítat s určitou mírou nepřesnosti.  U řady projektů není cena uvedena vůbec, cenové údaje nejsou vždy srovnatelné, nabídkové ceny nejsou vždy totožné s prodejními. Ze vzorku, který mají analytici společnosti Trigema k dispozici, vyplývá, že aktuální průměrná cena metru čtverečního obytné plochy je v Praze 61 781 korun, tedy o přibližně 1200 korun méně než před půl rokem. Do výsledku se pochopitelně promítly především velké prázdninové slevy i nejnovější laciné projekty. Prázdninové slevy developerů v kombinaci s nízkými sazbami hypotéčních úvěrů trhu s byty nepochybně prospěly.
 
Vývoj do konce roku je zatím nejistý
 
 „To, jak letošní rok ve finále skončí, ovlivní několik faktorů,“ vypočítává generální ředitel společnosti Trigema  Marcel Soural. Například to, zda budou developeři i nadále stimulovat poptávku radikálními slevami, zda ČNB svoji základní repo sazbu a tím nepřímo umožní další zlevnění hypotéčních úvěrů či jaká sazba DPH bude od ledna platit, nebo zda bude schválená jednotná sazba DPH ve výši 17,5 procenta. „Developerský podzim 2012 bude možná plný překvapení.  Dnes bohužel nevíme, co z výše uvedených otázek můžeme na misku vah použít. Očekávat můžeme jakoukoli variantu,“ uzavírá Marcel Soural.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.progressive.ua

https://medicaments-24.net
Všechna práva vyhrazena © 2018