Nabídka průmyslových nemovitostí se opět výrazně navýší

Hlavní stránka / Novinky na webu / Nabídka průmyslových nemovitostí se opět výrazně navýší

22.1.2018

Nabídka průmyslových nemovitostí se opět výrazně navýší Nabídka průmyslových nemovitostí vzroste v roce 2018 v regionech ČR o 10 procent, v Praze se letos navýší o 5,2 procenta. Poptávka po průmyslových nemovitostech pak mimo hlavní město vzroste v průměru o 8,3 procenta. Růst poptávky bude tažen především větší potřebou stávajících firem rozšiřovat své plochy, přičemž o průmyslový development mají majoritní zájem zahraniční investoři. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Většina developerů potvrzuje nárůst cen pozemků pro průmyslové nemovitosti, a to v průměru o devět procent. S cenami pozemků porostou i nájmy. Zákazníci si nejčastěji pronajímají průmyslové prostory na období 3 až 5 let. V roce 2019 očekávají developeři následné zpomalení růstu nabídky průmyslových nemovitostí na 5,8, respektive 3,6 procenta.
 
„Vývoj trhu průmyslového developmentu a sektoru industriálních staveb obecně může být výrazně ovlivněn podporou investičních projektů. Lze očekávat, že tento systém bude patrně v nadcházejících letech cílit na podporu projektů s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou výzkumná a vývojová centra, testovací a technologická centra a také sofistikované výrobní závody na vyšší technologické úrovni,“ uvádí Jan Lidral, Marketing Manager Central Europe, Takenaka Europe GmbH.
 
„Poptávka po průmyslových prostorech bude zcela jistě stoupajícího charakteru. Nad nabídkou visí otazník, jelikož kvůli zdlouhavým a komplikovaným povolovacím procesům bude zcela jistě nedostatek připravených projektů,“ říká Jan Palek, Country Manager Czech Republic & Slovakia, Goodman. Souhlasí s ním David Plzák, Development Manager, Segro CR, s.r.o.: „Obecně bude nabídka stále ještě narůstat, nicméně v některých lokalitách (zejména v Praze a okolí) bude nabídka stagnovat z důvodu nedostatku nových rozvojových ploch.“
 
Ceny pozemků pro výstavbu průmyslových hal za poslední rok vzrostly o téměř desetinu (9 procent), na čemž se shodlo 86 procent ředitelů developerských společností. Pouze 14 procent developerských firem se v uplynulém roce setkávalo s nezměněnými cenami. To je také jeden z důvodů, proč developeři očekávají v následujících dvou letech zvýšení cen nájemného v oblasti průmyslových nemovitostí. V letošním roce je přitom očekáván nárůst cen nájmů u 90 procent developerských společností, v roce 2019 pak navýšení potvrzuje plných 100 procent ředitelů developerských společností. Průměrný čistý výnos z pronájmu průmyslových nemovitostí aktuálně činí 8,7 procenta.
 
Téměř polovina (45 procent) zákazníků si kancelářské prostory pronajímá na období tří až pěti let, třetina (33 procent) preferuje pronájem na šest až osm let a pětina (22 procent) zákazníků upřednostňuje dlouhodobý pronájem na 9 a více let. S krátkodobými pronájmy na jeden až dva roky se developerské společnosti u svých zákazníků nesetkávají.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

jelly kamagra

commercial surrogacy

www.topobzor.info
Všechna práva vyhrazena © 2018