Největší poptávka po nových bytech v regionech je na jižní Moravě a ve středních Čechách

Hlavní stránka / Novinky na webu / Největší poptávka po nových bytech v regionech je na jižní Moravě a ve středních Čechách

14.2.2017

Největší poptávka po nových bytech v regionech je na jižní Moravě a ve středních Čechách Rozdíl v prodejích nových bytů mezi Prahou a zbytkem Česka dosahuje zhruba 1500 jednotek. Zatímco v Praze se vloni prodalo 6650, mimo hlavní město to bylo 5000 bytů. Prokázal to výzkum společnosti Trigema. Nejvíce z nich připadlo na Jihomoravský kraj, Brno a Středočeský kraj.

Minulý rok prokázal, že domácí poptávku po novém bydlení táhnou zejména Praha a Brno. Díky tomu se rovněž daří bytové výstavbě ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V okolí hlavního města se za uplynulých dvanáct měsíců prodalo 1120 a v Jihomoravském kraji dokonce okolo 1990 nových bytů. Relativně vysoký počet jednotek, více než 400, zaznamenal rovněž Plzeňský kraj.
 
 
„Západočeská metropole, kde jsme vloni uvedli náš první regionální bytový projekt Chytrého bydlení [email protected]ň, hlásí v posledních měsících velký hlad po novém bydlení. Počítáme proto také s tím, že zde většinu bytů vyprodáme ještě před samotným dokončením výstavby,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Naopak nejnižší poptávka po nových bytech je v Libereckém, Ústeckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. V Libereckém to vloni bylo okolo 50 a v ostatních třech krajích vždy jen okolo 100 nových bytů.
 
Zatímco v roce 2014 činil rozdíl mezi počtem prodaných bytů v Praze a regionech okolo 1450 bytů, o rok později to bylo 2100 a vloni 1650 nových bytů. V letech 2014 až 2015 se přitom vycházelo ze společných statistik společností Trigema, Skanska Reality a Ekospol, kam byly ještě zahrnovány i byty na projektech bez územního rozhodnutí. Za minulý rok již nebyly takové jednotky brány v potaz. Za toto období už také analýzy společně s Trigemou a společností Skanska Reality realizoval Central Group.
 
 
Ke konci loňského roku byla v regionech nejvyšší průměrná cena za nové byty právě tam, kde byla i vysoká poptávka. V Brně, kde Trigema na analýzách spolupracuje s místní developerskou společností Trikaya, to bylo téměř 59 tisíc korun za metr čtvereční, v Jihomoravském kraji pak více než 52 tisíc, Plzeňském skoro 48 tisíc a Středočeském jen mírně pod hranicí 47 tisíc korun za metr čtvereční.
 
V Libereckém kraji se ke konci prosince držela průměrná cena na úrovni přes 26 tisíc, na Vysočině okolo 29 tisíc a v Moravskoslezském kraji ve výši zhruba 29 500 korun za metr čtvereční. „Pro tento rok očekáváme vyšší nárůst průměrné ceny jen tam, kde se zájem o bydlení dlouhodobě udržuje na vysoké úrovni. Přesto to bude spíše jen v jednotkách procent. Na druhou stranu v těch regionech, kde je poptávka nízká, budou tyto ceny stagnovat. Jedná se totiž vesměs o trhy, které jsou v podstatě zamrzlé, a proto zde nelze očekávat jakékoliv větší změny ani letos,“ dodává Soural. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.alfaakb.com

www.ac-sodan.info

www.shtory.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018