Nová generace si žádá nový pohled na kanceláře budoucnosti

Hlavní stránka / Novinky na webu / Nová generace si žádá nový pohled na kanceláře budoucnosti

13.3.2017

Nová generace si žádá nový pohled na kanceláře budoucnosti Po hubených letech se následující roky očekává nárůst výstavby kancelářských budov. Zvyšující se konkurence tlačí developery k výstavbě moderních a ve světovém měřítku konkurenčních prostor. „Tento vývoj je nejpatrnější v Praze a Brně, kde vznikají poměrně velké office parky, plné nadnárodních korporací. Ty pozitivně ovlivňují kvalitu kancelářských prostor, protože v rámci nároků na vyšší standard kladou důraz na implementování současných světových trendů do kancelářského prostředí,“ komentuje situaci Radek Mašinda z brněnské U1.

V posledních letech výstavba administrativních budov v tuzemsku spíše stagnovala. V letech 2013 až 2015 zaznamenal Český statistický ústav (ČSÚ) klesající počet administrativních budov (z 87 na 75), ovšem zvýšila se jejich cena i podlahová plocha (ze 4,1 miliardy korun v objemu 180 500 metrů čtverečních na 8,1 miliardy korun v objemu 272 tisíc metrů čtverečních). Data za loňský rok zatím nejsou k dispozici, ale podle studie společnosti Colliers International lze usuzovat, že vývoj bude obdobný, dokonce se bude jednat o jeden z nejslabších roků: „V roce 2016 došlo obecně k poklesu výstavby nových kanceláří, v Praze za loňský rok evidujeme 32 300 metrů čtverečních dokončených kanceláří – nejhorší data za posledních čtyřiadvacet let.“
 
Výzkumná zpráva společnosti Colliers International ale přináší optimismus. Z ní vyplývá, že v roce 2017 bude v Praze dokončeno nejméně 15 nových a rekonstruovaných projektů s celkovou výměrou mírně přesahující 175 000 metrů čtverečních. Podobný trend vidí i studie PwC Emerging Trend in Real Estate 2017: „Český realitní trh patří ve střední a východní Evropě mezi ty zavedené. Všeobecně je velmi stabilní s dobře nastavenými pravidly. Už na konci minulého roku bylo po několika chudých letech patrné jeho oživení, předznamenané zvýšenou poptávkou po kancelářských prostorech,“ shrnuje Michael Mullen, řídící partner PwC Legal pro střední a východní Evropu.
 
Zájmu o výstavbu kancelářských prostor nahrává také tuzemská dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v EU, která se v roce 2016 držela průměrně na 5,5 procenta. Podle dat ČSÚ je v ČR v současnosti zhruba kolem 463 tisíc administrativních pracovníků a úředníků. Ráz nové administrativní výstavby ale bude čím dál více ve znamení inovací, flexibility a environmentálních trendů. Souvisí to s postupnou změnou struktury pracovního kolektivu v jednotlivých firmách.
 
kanceláře spolenčosti Etnetera Group
 
„Je potřeba si uvědomit, že v horizontu deseti let odejdou do penze ty ročníky, které převážnou část ekonomicky produktivního věku pracovaly před rokem 1989 v době řízeného hospodářství. Na pracovním trhu tak zbydou ti, kteří poměrově strávili více zaměstnaneckých let v době tržní ekonomiky. Od roku 2010 se také postupně na pracovní trh dostávají lidé, kteří jsou zcela nepoznamenáni dobou komunismu, tedy takzvaná generace Z. Všechny tyto faktory mimo jiné výrazně ovlivní mentalitu a způsob řešení problémů a konfliktů na pracovištích,“ dodává Vlastimil Beran z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.
 
Společnosti, ale i developeři si již stále více tyto tendence uvědomují, byť ne všichni na ně flexibilně reagují. Jak vyplývá z výzkumu společnosti U1, realizovaného přes Instant Research od Ipsosu, při náborových pohovorech se již teď setkává téměř 84 procent vedoucích pracovníků s uchazeči narozenými po roce 1989. Nastupující mladá pracovní síla se od předchozích generací odlišuje tím, že jako náctiletí již byli zvyklí na globalizovaný on-line svět a práce s technologiemi je pro ně naprosto přirozená. Je pro ně typické, že nevyznávají stejné pracovní hodnoty jako jejich rodiče z generace X ani generace Y.
 
„Není pro ně samozřejmé, aby se pracovní prostředí striktně odlišovalo od soukromého, potřebují, aby se podobalo co nejvíce běžnému prostředí, kde žijí,“ vysvětluje požadavky generace Z Radek Mašinda, designér společnosti U1. Takové tendence potvrzuje i studie PwC. V příštích třinácti letech budou realitní trh a jeho směřování ovlivňovat nejenom technologie, ale především sociální změny. Svou roli budou hrát také požadavky na ekologická řešení a stále oblíbenější sdílená ekonomika. Ve středu dění bude stát člověk-zaměstnanec a jeho potřeby.
 
Kanceláře společnosti BlueLink
 
Moderní pracoviště 21. století by mělo mít k dispozici variabilní pracovní místa, která lze individuálně modifikovat a přizpůsobovat aktuálním potřebám jak jednotlivých pracovníků, tak celého týmu. Stejně tak bude mít i méně formální zóny, kde zaměstnanci mají k dispozici veškeré vybavení, které potřebují. „Takzvané měkké pracovní zóny neslouží k relaxaci, ale k práci, což se často zaměňuje. Střídání prostředí přispívá k větší koncentraci a kreativitě. Vhodné jsou i malé buňky či odhlučněné prostory pro dva až čtyři lidi, které slouží jako zasedací místnosti pro jednání, schůzky nebo individuální soustředěnou práci,“ upřesňuje Mašinda.
 
V Česku má dle výzkumu Instant Research 40 procent firem pracovní prostředí strukturované do uzavřených místností pro týmy do deseti lidí a k tomu potřebný počet zasedacích místností. „Tento uzavřený koncept, který je vhodný spíše pro generaci X a částečně generaci Y, bude v budoucnu zastoupen ještě méně, nahradí ho z hlediska komunikace otevřenější a přirozenější prostředí, přizpůsobené požadavkům a způsobu života generace Z,“ uzavírá Mašinda.
 
 
Příklady kanceláří budoucnosti dokončených v roce 2017:
 
V roce 2017 bude dokončen developerský projekt Five, který je kombinací částečné rekonstrukce stávajícího objektu a nové výstavby v Praze 5. Showroom v něm bude mít právě společnost U1. „V letošním roce plánujeme otevření nové pobočky v Praze. Najít prostory, které by splňovaly naše požadavky, nebylo jednoduché. Vybrali jsme proto nový projekt Five, který zohledňuje filozofii naší práce na kancelářských projektech a nabídne nám prostor spojující historickou a moderní architekturu v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi,“ vysvětluje Lenka Heuerová, branch manažerka U1.
 
Rovněž v Brně čeká v tomto roce na své první nájemníky například Ponavia Park s výměrou 11 tisíc metrů čtverečních, Campus Science Park nebo brownfield CTP v areálu bývalé Vlněny, který bude v průběhu výstavby narůstat až na 90 tisíc metrů čtverečních. Za zmínku stojí také 10 tisíc metrů čtverečních v areálu CTP Ponávka, který je již nyní de facto k nastěhování.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

JustMerums JustMerums 23.12.2017 17:44

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

82% (23)

7% (2)

7% (2)

3% (1)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

also

best-cooler.reviews/
Všechna práva vyhrazena © 2018