Nová továrna společnosti Mölnlycke Health Care pomůže rozvoji celého regionu

Hlavní stránka / Novinky na webu / Nová továrna společnosti Mölnlycke Health Care pomůže rozvoji celého regionu

15.3.2015

Nová továrna společnosti  Mölnlycke Health Care pomůže rozvoji celého regionu HAVÍŘOV – Společnost Mölnlycke Health Care, jeden z předních světových výrobců chirurgických prostředků pro jednorázové použítí a zakázkových chirurgických operačních setů, chce v rozvojové zóně Dukla Industrial Park v Havířově-Dolní Suché investovat přibližně 1,6 miliardy korun do nové továrny. Vstup společnosti do zóny již schválilo havířovské zastupitelstvo, které na jejím rozvoji úzce spolupracuje se společností Asental Land, spoluvlastníkem pozemků.

Mölnlycke je tak prvním velkým investorem, jenž do Dukly vstupuje. Od roku 2002 již působí v karvinské průmyslové zóně Nové Pole a v regionu hodlá expandovat. Na Dukle se chystá postavit novou továrnu, která je rozšířením již existujícího závodu v Karviné a která má zahájit provoz v roce 2017. Během prvních tří let poskytne práci 200 až 300 zaměstnancům. Pracovní příležitosti poskytne jak lidem s nižším a středním vzděláním pro výrobní procesy, tak i zájemcům o práci s vysokoškolským vzděláním na manažerských pozicích. Vstup této významné švédské firmy s celosvětovou působností je dalším krokem k pokračující transformaci celého Moravskoslezského regionu a může se stát příkladem pro další světové společnosti, které se rozhodují, kam umístit své investice.
 
Nový investor se může stát impulsem pro další zájemce
 
„Nejdůležitějším kritériem výběru našeho potenciálního nového působiště byla blízkost Karviné. Dalšími aspekty, které jsme přirozeně museli vzít v úvahu, byla logistika, finance a lidské zdroje. V celkovém souhrnu proto byly pro nás Havířov a rozvojové území Dukla tou nejatraktivnější volbou,“ říká Emmanuel Chilaud, generální ředitel výrobního závodu Mölnlycke v Karviné. O pozitivních dopadech vstupu nového investora do Dukly hovoří Eduard Heczko, náměstek primátora Havířova: „Realizace záměru společnosti Mölnlycke přinese pro město nejen tolik potřebná pracovní místa, ale bude mít i navazující efekty: využití volných bytů pro jejich zaměstnance, zvýšení kupní síly místních obyvatel a tím i podporu podnikání v oblasti obchodu, služeb či kultury. V neposlední řadě to může být impulsem pro další potenciální zájemce, kteří budou chtít umístit své podnikatelské aktivity v areálu bývalého Dolu Dukla.“
 
Průmyslový park leží na bývalém dole
 
Území, na němž má nová továrna Mölnlycke na celkové zastavěné ploše téměř 70 tisíc metrů čtverečních vzniknout, je součástí rozvojové zóny Dukla Industrial Park, která se nachází dva kilometry od centra města Havířov. Původně zde byl hlubinný uhelný důl, který byl v roce 2007 uzavřen a veškeré stavby související s důlní činností byly odstraněny. Pozemky o ploše 30 hektarů spoluvlastní město se společností Asental Land (součástí skupiny Asental Group). Kapacita brownfieldu je okolo 135 tisíc metrů čtverečních pro lehký průmysl, komerční aktivity, administrativu a případně i volnočasové aktivity.
 
Potenciál pro vytvoření až 1200 nových pracovních míst
 
Urbanistickým záměrem je propojit nové průmyslové využití území s funkcí pro aktivní odpočinek v návaznosti na postupně rekultivované lesoparky v okolí Havířova a v jeho širší aglomeraci. Tento záměr sleduje aktuální trend zdravého zaměstnání, počítá s pohybovými aktivitami a nezávislou dopravou do zaměstnání na kole, kolečkových bruslích apod. Celé rozvojové území, jehož technická infrastruktura a dopravní napojení byly dokončeny na jaře 2014, má potenciál k vytvoření až 1 200 pracovních míst. Po vstupu Mölnlycke probíhají v současné době jednání s dalšími potenciálními investory, na nichž spolupracují Asental Land, město Havířov a agentura CzechInvest.
 
Rozvoj brownfieldů je klíčem k prosperitě celého kraje
 
Území Dukla je součástí atraktivního konceptu Moravskoslezské rozvojové zóny, která může přispět k další transformaci moravskoslezského regionu a lepšímu životu v něm. Skupina Asental Group vlastní nejen pozemky na Dukle, ale i další dvě rozvojová území (František a Nad Barborou). Ta investorům nabízejí velmi širokou škálu příležitostí. Jejich budoucí úspěšný rozvoj je klíčem k budoucí prosperitě Moravskoslezského kraje, protože vzájemná synergie těchto území vytváří potenciál ke vzniku tisíců nových pracovních míst. Brownfieldy leží v centru geografického trojúhelníku, vytyčeného městy Ostrava, Karviná a Havířov, v němž v dosahu jedné hodiny jízdy od jeho středu žije více než 1,2 milionu lidí. František, Dukla a Nad Barborou jsou od sebe vzdálené pouze pět minut jízdy. Spojuje je čtyřproudová páteřní síť rychlostních silnic, která se napojuje na dálnice D47 a D56. Výše uvedená území, postižená v minulosti těžební činností, lze úspěšně zrevitalizovat, aby přispěla k řešení současných problémů regionu a nadále mu přinášela užitek. Příkladem pro Asental Group a budoucí rozvoj brownfieldů jsou obdobná území v Evropě, která již v minulosti prošla obdobnou proměnou. Jmenujme například německé Porúří, skotský Glasgow a okolní aglomeraci či velšský Cardiff a jeho okolí. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Regiony | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Створити інтернет магазин https://progressive.ua
maxformer.com

unc-mps.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018