O úspěch v soutěži Mies van der Rohe Award 2017 bude usilovat deset českých staveb

Hlavní stránka / Novinky na webu / O úspěch v soutěži Mies van der Rohe Award 2017 bude usilovat deset českých staveb

9.1.2017

O úspěch v soutěži Mies van der Rohe Award 2017 bude usilovat deset českých staveb Česká komora architektů (ČKA) a vybraní experti nominovali nejlepší české realizace posledních dvou let do prestižní mezinárodní soutěže Mies van der Rohe Award 2017. Komora doporučila k udělení Ceny Evropské unie za současnou architekturu pět projektů, Osamu Okamura taktéž pět děl a Jana Tichá tři stavby. Jedna z nominací pochází ze zahraničí, což pravidla soutěže také umožňují.

Absolutní shoda ČKA a českých expertů panovala u dvou realizací – základní školy v Líbeznicích a Archeoparku Pavlov. Na prestižní evropskou cenu byl nominován také vítěz 1. ročníku České ceny za architekturu: Ateliér a dům Zen-Houses.  Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech.
 
Ze stovek nominací mezinárodní odborná porota následně vybere užší okru děl – zhruba čtyřicítku nejlepších evropských staveb, které budou následně představeny v katalogu a na výstavě. Z tohoto počtu porota vybírá finalisty soutěže. V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty. Výsledky této prestižní ceny by měly být známy v květnu 2017.
 
Ve výčtu letošních nominací jsou dvě stavby, na nichž se shodli jak Česká komora architektů, tak Osamu Okamura a Jana Tichá. Jsou jimi Pavilon základní školy v Líbeznicích (Projektil Architekti) a Archeopark Pavlov z ateliéru Radko Květa. V obou případech se jedná o stavby z veřejných prostředků, které by měly být vždy příkladem zájmu státu a samospráv o kvalitní architekturu. Připomeňme, že právě veřejné stavby a prostranství v Ceně Evropské unie za současnou architekturu opakovaně získávají ocenění. Nemusí se přitom jednat jen o západní členské státy EU. Mies van der Rohe Award 2015 si např. odnesla Filharmonie v polském Štětíně, která vznikla na základě mezinárodní architektonické soutěže, jež u podobných zakázek představuje osvědčený a kvalitní způsob výběru projektanta. Stavbu realizovali architekti Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga. Několik českých staveb se v této soutěžní přehlídce dostalo až mezi finalisty (jejich přehled naleznete níže), na významnější ocenění však česká architektura stále čeká.
 
V nominacích jsou dále zastoupeny stavby, které se dostaly do užšího výběru České ceny za architekturu 2016. Nominován je i držitel Hlavní ceny Zen-Houses v Liberci od architekta Petra Stolína, který představuje elementární, nicméně velmi kvalitní způsob bydlení, a potvrzuje, že za dobrou architekturou nemusí nutně stát velký rozpočet. Mezi dalšími nominacemi, které jsou veřejnosti známé z České ceny za architekturu 2016, jsou i Stezka v oblacích v Dolní Moravě od architekta Zdeňka Fránka nebo Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu od ateliéru Burian-Křivinka, která vznikla na základě architektonické soutěže. 
 
Tři zcela rozdílné příklady bydlení dále reprezentují venkovská usedlost Maneschowitz od A1 Architects,  Dům v sadu v Praze–Kyjích od Šépka Architekti a Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších od ateliéru IXA. V nominacích na Mies van der Rohe Award 2017 je také zahrnuta obnova pivovaru v Lobči od RIOFRIO Architects. Jedná se o záchranu kulturní památky s renesančním jádrem ze 17. století. Záměrem architektů je celková adaptace areálu na místní kulturní centrum a obroda výroby zdejšího piva.
 
Poslední stavbou na území České republiky, kterou nominovala Slovenská komora architektů a slovenská kritička architektury Henrieta Moravčíková, je Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích. Stavbu, jež byla realizována na základě architektonické soutěže, navrhl ateliér SLLA Architects. Slovenští architekti Miriam Lišková a Michal Sulo si za komunitní centrum odnesli oborové ocenění Slovenské komory architektů CE∙ZA∙AR 2015. Miriam Lišková byla také porotkyní letošní České ceny za architekturu.
 
České nominace pro rok 2017
 
Pavilon základní školy v Líbeznicích / Projektil architekti (nominovali ČKA, Jana Tichá a Osamu Okamura) - Foto: Andrea Thiel Lhotáková
 
 
Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ (nominovali ČKA, Jana Tichá a Osamu Okamura) - Foto: G. Dvořák
 
 
Venkovská usedlost Maneschowitz (Manešovice) / A1 Architects (nominovala ČKA) - Foto: archiv autorů
 
 
Obnova pivovaru v Lobči u Mšena / RIOFRIO Architects (nominovala ČKA) - Foto: Andrea Thiel Lhotáková
 
 
Stezka v oblacích / Fránek Architects (nominovala ČKA) - Foto: BoysPlayNice
 
 
Zen-Houses / Petr Stolín ARCHITEKT (nominovala Jana Tichá) - Foto: Filip Šlapal
 
 
Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu / Architektonická kancelář Burian-Křivinka (nominoval Osamu Okamura) - Foto: Filip Šlapal
 
 
Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších / IXA - Tomáš Hradečný, Martin Prokš, Klára Hradečná, Benedikt Markel (nominoval Osamu Okamura) - Foto: Benedikt Markel
 
 
Dům v sadu v Praze-Kyjích / Šépka Architekti (nominoval Osamu Okamura) - Foto: archiv autora
 
 
Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects (nominovala Slovenská komora architektů a Henrieta Moravčíková) - Foto: archiv autorů
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

там avto-poliv.com.ua

источник fiat.niko.ua

еще по теме
Všechna práva vyhrazena © 2018