Obsazenost skladových prostor je stále vysoká

Hlavní stránka / Novinky na webu / Obsazenost skladových prostor je stále vysoká

22.2.2018

Obsazenost skladových prostor je stále vysoká Na trhu industriálních nemovitostí v České republice ubyly volné prostory, což komplikuje situaci zájemcům, kteří proto musí počítat s větší časovou náročností při realizaci svých nových skladových prostor. Český trh průmyslových nemovitostí již není trhem nájemců, ale pronajímatelů.

Vzhledem k tomu, že v rámci celé České republiky zbývají k dispozici zhruba čtyři procenta moderních průmyslových prostor, není možné projekty realizovat tak rychle, jak by si budoucí nájemci představovali. Zájemci se proto musí řídit nabídkou, nikoli si diktovat podmínky tak, jak tomu bylo dříve. Situaci nepomohla ani loňská rekordní nabídka moderních průmyslových nemovitostí třídy A k pronájmu, jejichž celkový objem se v České republice zastavil těsně pod hranicí sedmi milionů metrů čtverečních. Z ekonomického hlediska byl rok 2017 pro český trh velmi dobrý a zaznamenal několik mimořádných úspěchů. Které to byly?

Za minulý rok bylo na trh dodáno celkově 662 200 metrů čtverečních nových prostor, čímž byl dosažen nejlepší výsledek od roku 2008. Ve srovnání s rokem 2016, kdy na trh přišlo 510 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových nemovitostí, lze v nabídce pozorovat značný nárůst. Celkový objem moderních průmyslových nemovitostí třídy A určených k pronájmu tak vzrostl v České republice na konci roku 2017 na 6,98 milionů metrů čtverečních. Dosažení milníku sedmi milionů metrů čtverečních lze tedy očekávat v nejbližších měsících. Největším dílčím trhem nadále zůstává Praha, kde se nachází 39 procent všech prostor. Následuje Plzeňský kraj s 16procentním podílem a Jihomoravský kraj s 13procentním podílem.
 
V rámci hrubé realizované poptávky za celý rok 2017, která dosáhla 1 320 800 metrů čtverečních, lze pozorovat 11procentní pokles oproti číslům z roku 2016. V Praze bylo přitom realizováno více než 40 procent transakcí. Druhým nejaktivnějším trhem se s 11 procenty překvapivě stal Jihomoravský kraj. Ten se přitom v minulých letech objevoval na třetím až šestém místě, naopak na druhém místě se tradičně umisťoval Plzeňský kraj. V minulém roce ovšem okolí Plzně zaznamenalo pokles až na čtvrté místo (9 %) právě za Jihomoravský kraj a také kraj Ústecký (9 %). Čistá realizovaná poptávka dosáhla 937 300 metrů čtverečních, což naopak představuje meziroční nárůst o tři procenta. I zde se stala nejaktivnějším trhem se 42 procenty Praha následovaná Ústeckým krajem s 11 procenty.
 
 
„V případě Jihomoravského kraje v čele s Brnem jsme zaznamenali rostoucí zájem ze strany nájemců, díky čemuž se tento trh z hlediska hrubé poptávky dostal na druhé místo v celkovém pořadí. Tím v umístění vystřídal Plzeňský kraj, který byl po několik let druhým nejžádanějším trhem hned po Praze. Loňský pokles hrubé poptávky o 49 procent oproti roku 2016 proto způsobil umístění Plzeňského kraje až na čtvrtém místě. Na druhou stranu v Brně vzrostla meziročně hrubá poptávka o více než 80 procent," dodává Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu v JLL.
 
Díky silné poptávce dosáhla neobsazenost moderních skladů v České republice na konci loňského roku 4,1 procenta, což je opět historicky jedna z nejnižších hodnot. Vzhledem ke skutečnosti, že v průběhu roku bylo v ČR v průměru 96 procent moderních skladů obsazeno a v některých regionech nebylo možné poptávku uspokojit, se řada developerů rozhodla nést vyšší podnikatelské riziko a pokračovala ve spekulativní výstavbě, tj. výstavba bez předem známého nájemce. V současné době objem spekulativní výstavby tvoří zhruba 33 procent z celkové výstavby moderních industriálních nemovitostí, nicméně je stále výrazně nižší než v letech 2007-2008, kdy spekulativní výstavba dosahovala zhruba 70 procent. Přesto je tento trend rostoucí.
 
 
„Uplynulý rok byl pro industriální odvětví dalším silným rokem. To se projevilo například v návratu spekulativní výstavby, která byla charakteristická především pro druhou polovinu roku. Současně se podařilo tři po sobě jdoucí čtvrtletí pokořit hranici 500 tisíc metrů čtverečních v objemu prostor ve výstavbě. Rok 2018 začal velmi dobře a neobjevují se žádné známky naznačující zpomalení růstu. Nájemci budou nuceni si vzhledem k nedostatku volných skladových prostor promyslet své plány dostatečně dopředu. To i vzhledem k rostoucím nárokům na elektřinu, plyn a výšku budov. V roce 2018 budeme nadále pozorovat vzestup v oblasti e-commerce, jelikož mnoho významných mezinárodních i místních aktérů považuje Českou republiku za ideální lokalitu. V průběhu prvního čtvrtletí roku 2018 by měla nabídka překonat hranici sedmi milionů metrů čtverečních, čímž si ČR zajistí pozici druhého nejvýznamnějšího trhu v rámci střední a východní Evropy," uvádí Harry Bannatyne, vedoucí oddělení industriálních nemovitostí JLL.
 
V důsledku převažující poptávky nad nabídkou lze v roce 2018 očekávat také růst ceny nájmů. To ale nebude jediná položka, která zvýší nájemcům jejich náklady. Ti musejí počítat také s tím, že vzhledem k neustále se snižující míře nezaměstnanosti se nedostatek pracovní síly projeví i na výši mezd. Vše ovšem závisí na lokalitě, kde dojde k realizaci jejich projektu.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.alfaakb.com

у нас sweet-smoke.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018