Poptávka po průmyslových nemovitostech ve středovýchodní Evropě prudce vzrostla

Hlavní stránka / Novinky na webu / Poptávka po průmyslových nemovitostech ve středovýchodní Evropě prudce vzrostla

1.3.2017

Poptávka po průmyslových nemovitostech ve středovýchodní Evropě prudce vzrostla V roce 2016 se ve střední a východní Evropě pronajalo historicky nejvíce průmyslových ploch, celkem 5,7 milionů metrů čtverečních. Jedná se o 25procentní nárůst oproti předešlým dvěma letům, kdy se pronajalo kolem 4,5 milionu metrů čtverečních. Silnou poptávku ze strany nájemců doprovázel i velký objem nové výstavby, který dosáhl 2,2 milionů metrů čtverečních. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cushman & Wakefield, která trh průmyslových nemovitostí v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku dlouhodobě sleduje.

V současnosti se ve střední a východní Evropě nachází 22 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových ploch k pronájmu. Středovýchodní region tak dohání vyspělé Německo, které má k dispozici 25,5 milionu metrů čtverečních a v počtu obyvatel je srovnatelné s regionem. Podíl nové výstavby za rok 2016 dosáhl podobného objemu jako v rekordních předkrizových letech 2007 a 2008, kdy se ročně postavilo 2,5 milionů metrů čtverečních. Jedná se tak o třetí největší výstavbu moderních skladových ploch za posledních 19 let.
 
„Průměrně se v posledních 10 letech postavilo přes milion čtverečních metrů nových průmyslových ploch ročně. Fakt, že rok 2016 opět překročil dvoumilionovou hranici, svědčí o výkonnosti ekonomik zemí středovýchodní Evropy a pozitivním růstu jejich HDP,“ říká Ferdinand Hlobil, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch ve střední a východní Evropě společnosti Cushman & Wakefield.
 
Výstavba nových průmyslových ploch se v loňském roce soustředila tradičně nejvíce do Polska, které s příbytkem téměř 1,2 milionu metrů čtverečních zaznamenalo druhý nejlepší rok za posledních 19 let. V České republice se postavilo 500 tisíc metrů čtverečních, což je srovnatelné s rokem 2015. Největším skokanem se stalo Rumunsko, kde se postavilo téměř 400 tisíc metrů čtverečních, více než je součet všech průmyslových ploch postavených v Rumunsku od roku 1998. I Maďarsko zažilo prudký nárůst. V porovnání s rokem 2015 vzrostl objem výstavby více než patnáctkrát.
 
 
Z celkových 5,7 milionu metrů čtverečních pochází přes tři čtvrtiny pronájmů z Polska a České republiky, přičemž v České republice se pronajalo podobně jako minulý rok 1,4 milionu metrů čtverečních. Rekordy se lámaly v Polsku, Rumunsku a Maďarsku. Historicky nejvíce bylo pronajato v Polsku, celkem 3,1 miliony metrů čtverečních, což je o 25 procent více než v roce 2015. Doposud nejsilnější poptávku zaznamenalo i Rumunsko a Maďarsko s téměř půl milionem metrů čtverečních pronajatých ploch v každé zemi.
 
„V oblasti nájemného dochází k rozevírání nůžek. Lokality, kde je dostatečná nabídka pozemků, zaznamenaly v uplynulém období mírný pokles cen nájemného. Nejlevnější nájmy se vyskytují ve středu Polska a na předměstí Varšavy. Naopak nejvyšší nájemné najdeme v hlavních městech, kde bude docházet k jeho dalšímu navyšování,“ pokračuje Ferdinand Hlobil.
 
Podíl volných prostor po třech letech poklesu vzrostl oproti roku 2015 o 0,4 procenta na celkem 6,1 procenta. Drží se tak v rozmezí zdravé míry neobsazených ploch (pod 10%), a to i přes rekordní výstavbu. „V roce 2017 očekáváme podobný objem výstavby jako v předchozím roce. Neobsazenost se bude držet kolem šesti procent v důsledku silné poptávky. Objem investic v průmyslovém sektoru odhadujeme na 1,4 miliard EUR,“ dodal Ferdinand Hlobil. Příliv výrobních investic bude přicházet zejména ze západu Evropy. Do regionu je táhne výrazně levnější pracovní síla a růst spotřebitelského trhu. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

подробнее на www.maxformer.com

http://steroid-pharm.com

steroid-pharm.com
Všechna práva vyhrazena © 2018