Pro vlastní bydlení slouží jen 73 procent bytů prodaných v Praze

Hlavní stránka / Novinky na webu / Pro vlastní bydlení slouží jen 73 procent bytů prodaných v Praze

2.9.2014

Pro vlastní bydlení slouží jen 73 procent bytů prodaných v Praze PRAHA - V Praze kupují lidé až 16 procent nových bytů, aby je mohli dále pronajímat. Podle ředitelů developerských společností je dalších jedenáct procent realizovaných nákupů čistě investičních. Nájemní krizi to podle nich ale v budoucnu nezpůsobí. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu s řediteli developerských společností zpracovaného analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Více než čtvrtina bytů prodávaných v Praze není prvoplánově určena k vlastnímu bydlení. Tyto byty jsou významnou částí kupujících považovány za dobrou a bezpečnou investici. Podle ředitelů developerských společností je 73 procent nových bytů v Praze kupováno ať už Čechy nebo cizinci žijícími v České republice, aby v nich sami bydleli, 16 procent transakcí lidé realizují, aby mohli byt dále pronajímat. Přibližně desetinu bytů (11 procent) pořizují kupující jako přímou investici, do které chtějí uložit své aktuálně volné finanční prostředky.

„Investice do rezidenčních nemovitostí považují investoři za zdroj stabilních příjmů, navíc téměř s jistou garancí své investice v dlouhodobém horizontu. Rovněž vzhledem k vysoce likvidnímu trhu pražských bytů a velkému množství zájemců lze v případě potřeby byt i relativně rychle prodat. Velkým specifikem pražského trhu s byty jsou oproti regionům zahraniční kupující. Konkrétně například investoři z Ruska jsou velice oblíbeni vzhledem k tomu, že pokud se jim daný byt líbí, podle slov ředitelů developerských firem o ceně zpravidla nesmlouvají,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
 
Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG Česká republika hovoří o nákupech bytů jako o velice konzervativních investicích: „Nákup rezidencí k dalšímu pronájmu je konzervativní investici s delším investičním horizontem. Výnosnost takové investice na pražském trhu je nižší než v regionech, i tak je ale zajímavou možností vzhledem k velmi nízkým sazbám hypotečních úvěrů a vyšší likviditě tohoto trhu." Podle Marcela Sourala, generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Trigema a.s. jsou důvody zřejmé: „Nízká sazba hypoték a malé zhodnocování úspor na termínovaných vkladech podporuje vyšší investice obyvatelstva do pražských bytů určených k následnému pronájmu. Nicméně, důležitým kritériem investice stále zůstávají kvalitativní parametry bytového projektu.“
 
„Množství bytů, které si zákazníci společnosti EKOSPOL pořizují jako investici nebo je kupují pro své děti, neustále narůstá. Zatímco v prvním desetiletí 21. století činil dlouhodobý průměr takto pořizovaných bytů 10 až 12 procent, v loňském roce už tento ukazatel dosáhl hodnoty 29,1 procenta. Z průběžných dat za první pololetí letošního roku vyplývá, že tento poměr se ještě mírně zvýšil,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. „Z naší komunikace s klienty víme, že vedle zajištění budoucího bydlení pro své děti kupují tito lidé byty i jako prostředek zajištění na stáří, pro relativně vysoký a bezrizikový výnos z pronájmu nebo jako nástroj ochrany úspor před inflací,“ dodal Evžen Korec.
 
Více než čtvrtina investičních nákupů (čistě investičních nebo určených k pronájmu) by podle 82 procent ředitelů developerských společností ale v budoucnu neměla způsobit nájemní krizi. Zájem o investiční nákupy nemovitostí potvrzuje také Radim Sayed, obchodní ředitel společnosti Crestyl: „Už v minulém roce jsme zaznamenali rostoucí počet českých klientů, kteří měli zájem o pořízení nemovitosti, nebo dokonce většího množství nemovitostí, za účelem pronájmu nebo budoucího dalšího prodeje. Považujeme to za projev důvěry aktuálnímu stavu rezidenčního trhu.“
 
Jak uvádějí ředitelé developerských společností, klíčovými faktory, podle nichž se zákazník při výběru nemovitosti rozhoduje, jsou cena a lokalita nemovitosti, s jistým odstupem pak následují dopravní dostupnost nemovitosti, profesionální projev prodejce a důvěryhodnost/ stabilita developera. Naopak nejmenší vliv na rozhodování zákazníků má energetická náročnost budovy, míra rozestavěnosti projektu a způsob financování.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://photolifeway.com

http://rezeptfrei-viagra.com

yarema.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018