Prodeje nových bytů v Praze míří k novému maximu

Hlavní stránka / Novinky na webu / Prodeje nových bytů v Praze míří k novému maximu

2.10.2013

Prodeje nových bytů v Praze míří k novému maximu PRAHA - Celkem 1095 nových bytů se prodalo v developerských projektech v hlavním městě za třetí čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k tomu, že sledované období zahrnuje i prázdninové měsíce, jde jednoznačně o dobrou zprávu. Prodeje nových bytů v letošním roce tak pravděpodobně znovu překonají výsledky loňského roku a stanoví nové pokrizové maximum. Data vyplývají z nejnovější analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která se dlouhodobým monitoringem developerského trhu zabývá již sedmým rokem.

Zatím se v letošním roce za tři čtvrtletí prodalo v Praze celkem 3464 nových bytů. To je meziročně o 34,2 procenta více, než za stejné období loňského roku. EKOSPOL za stejné období prodal celkem 532 nových bytů, což představuje tržní podíl ve výši 15,4 procenta. „Zatím nejsilnější zájem o nové byty po nástupu recese v roce 2008 má tři společné jmenovatele. Dlouhodobě rekordně nízké úroky hypoték, trend nákupů bytů za účelem investice a především širokou a neustále doplňovanou nabídku bytů v tzv. superlevných projektech,“ vypočítává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.
 
Loni rozhodoval zájem o levné byty na konci roku
 
I když je za první tři kvartály meziroční nárůst prodejů nových bytů více než třetinový, data za celý rok pravděpodobně ještě projdou menší korekcí. V loňském roce totiž prodeje nových bytů skokově vzrostly až v posledním čtvrtletí, kdy dva velcí developeři vrhli na trh stovky bytů v tzv. superlevných projektech. „Předpokládám, že v letošním posledním čtvrtletí se prodá zhruba 1100 až 1200 nových bytů, tedy mírně méně, než vloni za stejné období. Celkově by letošní prodeje mohly dosáhnout hranice 4700 prodaných bytů, záviset bude především na jediném – kolik dalších superlevných bytů se ještě objeví v nabídkách developerů. Celý trh tak meziročně vzroste zhruba o 14 až 17 procent,“ myslí si Evžen Korec.
 
Superlevné byty se budou nabízet v dalších lokalitách
 
Superlevné projekty jsou fenoménem, který do značné míry charakterizuje současnou situaci na trhu nových bytů v Praze. Jinými slovy – bytům prodávaným za průměrné a nadprůměrné ceny se dnes může dařit pouze v lokalitě, v jejímž okolí dosud není nabízen žádný tzv. superlevný projekt. „Zájemcům o bydlení v těchto lokalitách bych ale doporučil prozatím počkat. Je totiž otázkou času, než se i tam superlevné projekty velkých developerů objeví. Třeba EKOSPOL aktuálně kromě dalších etap v Kyjích připravuje i zbrusu nové projekty ve Stodůlkách, Horních Měcholupech a Uhříněvsi, i v lokalitách širšího centra Prahy. Dlouhodobým cílem je, aby v každé velké lokalitě byl nejméně jeden superlevný bytový projekt vzhledem k tamní cenové úrovni,“ uzavírá Evžen Korec.
 
 
zdroj: EKOSPOL

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

там jaamboo.com.ua

www.babyforyou.org/kak-stat-surrogatnoj-mamoj/
Všechna práva vyhrazena © 2018