Průzkum DTZ: Investory v ČR lákají především obchodní centra

Hlavní stránka / Novinky na webu / Průzkum DTZ: Investory v ČR lákají především obchodní centra

12.7.2015

Průzkum DTZ: Investory v ČR lákají především obchodní centra PRAHA - Polské kanceláře a česká obchodní centra a jiné maloobchodní nemovitosti jsou pro investory nejatraktivnější. Potvrdil to průzkum pražské kanceláře mezinárodní poradenské společnosti DTZ v pěti zemích regionu střední a východní Evropy, který mapoval názory investorů na další vývoj investic do nemovitostí. Jak průzkum ukazuje, většina dotázaných očekává v následujících 12 měsících další rozšiřování svých portfolií.

Právě Česká republika nebo Polsko vykazují pro investory i přes klesající výnosy vysokou atraktivitu. Jinými slovy, mnohem více investorů se ve Střední Evropě chystá nemovitosti nakupovat, než prodávat. Očekávání se naplňuje už nyní. Za prvních šest měsíců ve střední Evropě investoři za nemovitosti utratili zhruba 2,4 miliardy eur. Za celý rok 2015 by tak objem investic mohl přesáhnout sedm miliard eur, v České republice 2,5 miliardy eur. Česká republika poprvé od roku 2004 přilákala větší objem kapitálu než Polsko.
 
V první polovině roku v regionu jasně převažovaly investice do retailových a multifunkčních nemovitostí či portfolií. Jejich nabídka je však velmi omezená, stejně jako dalších špičkových či prémiových komerčních budov. Investoři proto musí cílit na portfolia a nemovitosti v hodnotě do 50 milionů eur. Jen devět procent respondentů vyhledává projekty v hodnotě 100 až 200 milionů eur a pouhých šest procent pomýšlí na transakce v hodnotě nad 200 milionů eur.
 
Dalším novým jevem je to, že investoři se nevyhýbají ani starším objektům nebo nemovitostem s rezervami v případě příjmů a nákladů. To byla doposud doména zejména oportunistických investorů. Nyní si tuto strategii osvojují i konzervativnější firmy a fondy, které si slibují nižší pořizovací ceny a tudíž vyšší výnosy. Podmínkou je však kvalitní správa a rovněž často další investice do modernizace objektu, jeho provozu a marketingu. „Až třetina dotázaných vidí příležitost v netradičních nemovitostech, jako jsou zdravotnická zařízení nebo ubytování pro studenty a Střední Evropa tak následuje to, co je již trendem v řadě západoevropských zemí,“ dodává Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ.
 
Z průzkumu vyplynul i očekávaný stoupající zájem o administrativní segment v Maďarsku nebo retail v Rumunsku. „Fakt, že obchodní centra v žebříčku zájmu investorů po dlouhé době přeskočila kanceláře, je poměrně zajímavý. Ukazuje na důvěru realitních firem a fondů v ekonomický růst regionu a s tím související spotřeby obyvatel,“ komentuje výstupy průzkumu Lenka Šindelářová. A doplňuje, že v skladové prostory zůstávají atraktivní, ale spíše pro menší vybranou skupinu developerských a realitních společností.
 
Průzkum prokázal, že komerční nemovitosti ve střední Evropě jsou pro investory přitažlivé už proto, že stále generují výnos o 100 až 200 bazických bodů vyšší než v západoevropských metropolích. Protože je však nabídka nemovitostí omezená a přetlak investičního kapitálu velký, investoři vyjadřují ochotu rozšiřovat svá portfolia i o nová aktiva. Pokles výnosů spolu s poklesem míry neobsazenosti jsou podle dotázaných hlavními faktory zvyšování hodnoty nemovitostí v regionu, to očekává až 74 procent dotázaných.
 
Mezi předpokládanými rizikovými faktory pro investice v regionu střední a východní Evropy bylo nejčastěji zmiňováno přehřátí cen nemovitostí v Polsku a nedostatek vhodných investičních produktů v ČR, na Slovensku a v Rumunsku, stejně jako ekonomická stabilita v Maďarsku.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

mobil delvac

https://topobzor.info

steroid-pharm.com
Všechna práva vyhrazena © 2018