Rekordní rok 2015 ve výstavbě a opravách silnic se loni neopakoval

Hlavní stránka / Novinky na webu / Rekordní rok 2015 ve výstavbě a opravách silnic se loni neopakoval

10.4.2017

Rekordní rok 2015 ve výstavbě a opravách silnic se loni neopakoval Pozitivní trend ve výstavbě a rekonstrukcích silnic se zastavil a rekordní rok 2015 se neopakoval. Důkazem toho je, že objem vyrobených asfaltových směsí se meziročně snížil o 16,7 procenta. Potvrdily se tak obavy expertů, že rok 2015 byl výjimečný díky dočerpávání Operačního programu Doprava 1 (2007-2013 s povoleným dočerpáním do roku 2015) a dotaci krajům na rekonstrukci silnic nižších tříd v celkové výši 4,6 miliardy korun.

„Všem připadalo, že celá Česká republika byla loni rozkopaná, ale stavělo se méně než v roce předchozím,“ řekl Petr Svoboda, jednatel Sdružení pro výstavbu silnic a dodal: „Stále v opravách silnic doháníme minulá období, kdy se do oprav a rekonstrukcí investovalo minimálně. Poněkud skřípala koordinace mezi kraji a Ředitelstvím silnic a dálnic v ČR. Zároveň se opravovalo jak na silnicích I. třídy a dálnicích, tak i na potenciálních objízdných trasách na dvojkách a trojkách. Řidiči tak měli často oprávněný pocit, že kolony jsou všude.“

Problémem primárně podle jeho slov není ani tak nedostatek financí, ale nepřipravenost stavebních projektů na výstavbu. Situace je zapříčiněna nejen nekompetentním rozhodováním odpovědných institucí v minulosti, ale zejména naprosto nevyhovujícím stavem legislativy, která se týká přípravy staveb (posuzování staveb z hlediska vlivu na životní prostředí, nevyhovující pravidla účasti veřejnosti v procesu schvalování, nevyhovující stavební zákon atd.). Zásadně se projevuje absence systémového přístupu k financování dopravní infrastruktury a dlouhodobého plánování. „Příprava staveb musí začít několik let před plánovanou realizací. Již nyní se musí připravovat stavby, které bude potřeba realizovat po skončení Operačního programu 2 (2014 – 2020). S tím souvisí i potřeba systémového řešení financování po skončení OPD 2, kdy České republice zbydou pouze národní zdroje, které nebudou dostatečné. Čas pro řešení se krátí.“ doplnil Petr Svoboda.
 
Pro zlepšení celkové situace v budování dopravní infrastruktury je klíčové zlepšení legislativy a odstranění složitých byrokratických postupů, zejména v procesu přípravy staveb. S tím souvisí i potřeba koncepčního řešení kompetencí jednotlivých ministerstev, které se stavebnictvím zabývají. To, že dnes do stavebnictví „mluví“ minimálně pět ministerstev začíná být neúnosné. „Potřebujeme systémový přístup k dopravní infrastruktuře. Jinak budeme neustále dokola řešit ty samé problémy a naše silniční a dálniční síť bude trpět“ shrnul Petr Svoboda.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Novinky na webu | Dopravní infrastruktura   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

обращайтесь

rikon-ya.com
Všechna práva vyhrazena © 2018