S realizací velkých projektů mohou pomoci německé zkušenosti

Hlavní stránka / Novinky na webu / S realizací velkých projektů mohou pomoci německé zkušenosti

16.10.2016

S realizací velkých projektů mohou pomoci německé zkušenosti Do Prahy přijeli odborníci z německé „Komise pro reformu výstavbu velkých projektů“. Na odborné debatě, kterou pořádala Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI) společně s německým velvyslanectvím, představili desatero doporučení, které má napomoci při efektivní výstavbě velkých projektů v Německu. ARI žádá, aby současný direktivní a konfrontační způsob spolupráce mezi veřejnými investory a dodavateli nahradila kultura kooperativní spolupráce, ve které se všechny smluvní strany mezi sebou navzájem považují za rovnocenné partnery a disponují stejnými informacemi.

Řada velkých projektů překročí své původní rozpočty nebo realizační lhůty a vykazuje jasné známky postupů, které nepředstavují hodnotu za peníze. Proto se bývalé Spolkové ministerstvo dopravy, výstavby a městského rozvoje rozhodlo založit Komisi pro reformu výstavby velkých projektů. Cílem bylo zajistit větší důvěru veřejnosti ve velké projekty a v efektivní využití a investování veřejných prostředků a také v zachování dobré mezinárodní reputace německého plánování a výstavby. Složitost výstavby velkých projektů totiž vyžaduje na straně klienta větší informovanost, lepší koordinaci a důmyslnější plánování. Transparentní a dostatečný přehled nákladů, časových plánů a rizik s projektem spojených, je v zájmu všech zúčastněných stran.
 
Tuto dobrou praxi se snaží šířit i Asociace pro rozvoj infrastruktury. „ARI chce podobnými setkáními zprostředkovat nejnovější trendy v oboru a vyprovokovat podobné myšlení i u nás. Řada nedostatků je obdobná u nás, stejně jako v Německu. My je ale nedokážeme pojmenovat a cíleně odstraňovat. O systémové změny, které nám ušetří peníze a urychlí stavby, bohužel není velký zájem“, říká Tomáš Janeba, prezident ARI.
 
Zpráva Komise se dovolává důkladné změny ve vztahu mezi veřejným sektorem, inženýrskými a projekčními experty a zhotoviteli stavebních projektů za účelem vytvoření pevného, férového a vyváženého rámce pro přípravu, realizaci a provoz velkých projektů. Konkrétně to obnáší postup v souladu s následujícími deseti doporučeními:
 
1. Kooperativní příprava projektů v týmu
2. Napřed plánuj, potom stav
3. Řízení rizik a jejich podchycení ve veřejných rozpočtech
4. Zakázku udělit uchazeči, který nabízí nejlepší hodnotu za peníze, ne tomu nejlevnějšímu
5. Kooperativní partnerství v rámci projektu
6. Mimosoudní urovnávání sporů
7. Povinné posouzení hodnoty za peníze
8. Jasné procesy a odpovědnosti – centra dokonalosti
9. Větší transparentnost a důkladnější kontrola
10. Použití digitálních metod – BIM
 

Tato doporučení se vztahují především na velké investičně náročné projekty veřejného sektoru. Mnohá doporučení však lze prakticky využít i u velkých projektů soukromého sektoru. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu | Dopravní infrastruktura   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

tmtravel.com.ua

http://www.avtomaticheskij-poliv.kiev.ua/

http://teplostar.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018