Sdružení pro architekturu a rozvoj chce podpořit nejen kvalitní architekturu

Hlavní stránka / Novinky na webu / Sdružení pro architekturu a rozvoj chce podpořit nejen kvalitní architekturu

1.3.2018

Sdružení pro architekturu a rozvoj chce podpořit nejen kvalitní architekturu Kvalitní architekturu a pozitivní stavební rozvoj chce podporovat skupina odborníků, která se spojila v nově vzniklém Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Přední čeští architekti, a další experti z oborů souvisejících se stavebnictvím a developmentem, chtějí nejen popularizovat architekturu a vzdělávat laickou veřejnost, ale ve spolupráci s dalšími odborníky také prosazovat prorozvojovou legislativu.

„Když chcete něco postavit, musíte zahořet. Zároveň to musíte postavit rychle, dokud ten původní žár nevyhasne. A samozřejmě v neposlední řadě to musíte udělat kvalitně. Radost ze stavění, rychlost procesu a kvalita výstavby, to jsou tři základní pilíře, na kterých se shodujeme a na kterých chceme se sdružením pracovat,“ vysvětlil jeden z devíti zakládajících členů Sdružení pro architekturu a rozvoj a zároveň přední český architekt Josef Pleskot.

Absence kvalitní prorozvojové legislativy řadí totiž Českou republiku na nelichotivé 127. místo na světě (podle údajů Světové banky) v délce povolovacího procesu a je také hlavním důvodem současné paralýzy stavebního rozvoje naší země. „V realitě se povolování běžného bytového domu prodloužilo v poslední době na neskutečných více než deset let. Přitom vlastní realizace je jen skutečnou třešinkou na dortu a trvá asi 1,5 roku,“ dodal další ze zakladatelů sdružení, rezidenční stavitel Dušan Kunovský.
 
„Není přitom nutné najednou měnit všechny právní předpisy. Měl by se však alespoň sjednotit jejich výklad,“ poznamenala další zakladatelka sdružení a odbornice na stavební legislativu Renáta Pintová Králová. Podle ní je v první řadě potřeba zajistit odborné pracovníky pro soudy v případech, kdy jsou přezkoumávány složité technické situace. Jedním z prvních kroků, které by mohly napomoci situaci řešit, je také jasné oddělení státní správy od samosprávy a tím pádem vyřešení dnes velmi aktuálního tématu tzv. systémové podjatosti. Ta trápí nejen stavebníky, ale především úřady a starosty. Praze by rovněž hodně prospělo obnovení jednoho stavebního úřadu na úrovni hlavního města Prahy, který by, kromě jiného, řešil koordinaci umisťovaných staveb.
 
Sdružení chce nabízet odborný pohled na aktuální témata. Jeho členové tak budou k dispozici novinářům s oponentními odbornými názory, které by měly vyvážit dnes v médiích často převažující negativistické hlasy různých nekonstruktivních aktivistů. Web sdružení chce přinášet přehled všech možných zajímavých akcí z oboru i aktuálních témat a novinek.
 
Sdružení chce spojovat, nikoli rozdělovat, a to nejen veřejnost, ale i odbornou sféru. Bude proto spolupracovat se všemi organizacemi a profesními sdruženími v oboru, jako je Hospodářská komora ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí apod. Jednotliví členové Sdružení pro architekturu a rozvoj jsou také velmi aktivními a činnými členy těchto profesních organizací. 
 
Jedním z pracovních cílů sdružení je zpracování studie „Vize 2030 pro stavební rozvoj Prahy a ČR“, kterou by chtělo představit ve druhém pololetí letošního roku jako východisko pro změny, jež by mělo prosadit nové vedení města a nová vláda.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.zaraz.org.ua

https://pillsbank.net

https://alfaakb.com
Všechna práva vyhrazena © 2018