Sklady ve střední Evropě zažívají boom, stavět se bude dále

Hlavní stránka / Novinky na webu / Sklady ve střední Evropě zažívají boom, stavět se bude dále

28.2.2018

Sklady ve střední Evropě zažívají boom, stavět se bude dále V roce 2017 se postavilo ve střední a východní Evropě nejvíce průmyslových ploch v historii, přes 3,7 milionu metrů čtverečních. Jedná se o 68procentní nárůst oproti roku 2016 a o 55procentní nárůst dosavadního rekordu z roku 2007. Celková plocha průmyslových prostor v regionu se tím zvětšila o 17 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cushman & Wakefield, která trh průmyslových nemovitostí v České republice, Slovensku, Polsku, Maďarsku a Rumunsku dlouhodobě sleduje.

Rekordně vysokých hodnot dosáhla i průměrná obsazenost, která se vyšplhala na 95,1 procenta. Poptávka je tak větší než kdy dřív a nové přírůstky nemají problém najít svého nájemce ještě před či v době výstavby. V roce 2017 se pronajalo historicky nejvíce průmyslových ploch ve střední a východní Evropě, celkem 6,7 milionu metrů čtverečních, což je o milion více než loni.

„Přesto, že se v regionu staví v nevídané míře a středoevropský region se se svým strmým tempem růstu blíží svému maximu, zásadního zlomu se neobáváme. Rekordní hodnoty se v mnoha ohledech blíží či dokonce předčily předkrizová léta, avšak jeden zásadní ukazatel klesá, a to je neobsazenost. Nabídka potkává poptávku, a v tomto směru je současný trh, i přes jeho zdánlivé přehřátí, mnohem zdravější,“ říká Ferdinand Hlobil, partner a vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch ve střední a východní Evropě.
 
 
Z celkových 6,7 milionu metrů čtverečních pronajatých ploch pochází přes čtyři miliony metrů čtverečních z Polska, zdaleka nejaktivnější země z hlediska transakcí. Jedná se rovněž o polský rekord. V České republice se pronajalo 1,3 milionu metrů čtverečních. Z dlouhodobého hlediska se jedná o vysoké číslo, které se stabilně opakuje s nevelkými rozdíly od roku 2013 (každý rok se pronajalo přes milion metrů čtverečních). Maďarsko i Rumunsko zaznamenaly v počtu metrů čtverečních pronajatých ploch své rekordy. V Maďarsku se pronajalo 618 tisíc metrů čtverečních, o téměř 200 tisíc metrů čtverečních více než v roce 2016; v Rumunsku 512 tisíc metrů čtverečních. Na Slovensku se pronajalo 284 tisíc metrů čtverečních.
 
„Celkové množství skladových ploch v Polsku se za poslední rok zvýšilo o 20 procent. Již pátým rokem po sobě dosáhla poptávka po logistických prostorách rekordní úrovně, přičemž objem transakcí za loňský rok převýšil čtyři miliony metrů čtverečních,“ uvedla Joanna Sinkiewicz, partnerka a vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch v Polsku. Podíl volných ploch klesl na historickou úroveň 4,9 procenta, a to navzdory rekordní výstavbě. Odráží to tak dobrý stav středoevropských ekonomik. Čím je tento ukazatel nižší, tím jsou na tom ekonomiky daných zemí lépe.
 
Polsko bylo suverénním tahounem co do objemu nové výstavby. Jeho podíl 2,3 milionů metrů čtverečních tvořil celých 63 procent z nově postavených 3,7 milionu metrů čtverečních. V Česku se postavilo 662 000 metrů čtverečních nových průmyslových ploch, druhý nejlepší výsledek ve střední Evropě a druhý nejlepší výsledek v české historii. Oproti roku 2016 to je o 162 000 metrů čtverečních více. V těsném závěsu se překvapivě umístilo Rumunsko, kde přibylo téměř půl milionu nové průmyslové výstavby. Jedná se o jednoznačný rekord, který převýšil ten z roku 2016 o zhruba 100 000 metrů čtverečních. V Maďarsku a na Slovensku se postavilo zhruba shodně, 120 000 metrů čtverečních nových průmyslových ploch.
 
 
„Polsko se stalo jednoznačným vítězem co do využití pokrizového ekonomického boomu. Po něm nejvíce benefitovala Česká republika a následně Rumunsko. Maďarsko a Slovensko zcela nevyužilo příležitosti z počátku minule dekády, a obě země opět nabraly tempo v posledních dvou letech,“ říká Ferdinand Hlobil. Investice do průmyslových nemovitostí činily v roce 2017 2,2 miliardy EUR, 19 procent z celkového investičního objemu do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě.  Podle společnosti Cushman & Wakefield bude rok 2018 opět silný a to jak z pohledu nové výstavby, tak i kontinuálně silné poptávky. Střední a východní Evropa těží stále z nižších mzdových nákladů a výborné lokace v rámci Evropy. Změny ve struktuře retailu, tedy další expanze e-komerce, rovněž podpoří další růst poptávky po průmyslových nemovitostech. Developeři tak budou kontinuálně stavět dál ve velkým objemech.
 
Konkrétně v Česku rozvoji trhu napomáhá i otevření nových lokalit, a to především v severních Čechách, jmenovitě lokalit Cheb, Chomutov, Teplice, a podél dálnice D8. Všechny tyto lokality těží z napojení a blízkosti Německa. V Polsku patří mezi hlavní motory pro rok 2018 výrazný růst HDP o 3,8 procenta, další investice do infrastruktury a již zmínění globální trend expandujícího elektronického obchodování. Nové projekty se budou objevovat nejen na hlavních trzích jako je Varšava, Horní Slezsko či centrální Polsko, ale také ve městech střední velikosti, kde jsou dostupnější pracovní síly. I přes velmi úspěšné období posledních let střední Evropa (včetně Rumunska) sice nepředstihla Německo v celkových metrech moderních průmyslových ploch, ale vzhledem k velmi nízké nepronajatosti a silné poptávce ze strany nájemců je stále znatelný velký potenciál dalšího růstu v celém regionu.
 
Nejvýznamnější transakce za rok 2017:
 
Polsko:
 
Panattoni; Park: Panattoni Park Stryków II; Sonoco, 18 300 m2
P3, P3 Piotrków, FM Logistic NIVEA, 18 200 m2
MLP Group, Park: MLP Pruszków II, Avery Dennison, 13 300 m2
 
Česká republika:
 
Panattoni, Panattoni Park Plzeň West, Sony DADC, 25 000 m2
Prologis, Prologis Park Prague Rudná, VAFO, 23 710 m2
CTP, CTPark Teplice, PRO:DIRECT, 12 502 m2
CTP, CTPark Brno, FEI, 12146 m2
 
Maďarsko:
 
Prologis, Prologis Park Budapest – Gyál, důvěrný klient, 23 000 m2
 
Slovensko:
 
Park-Log Center Nové Mesto nad Váhom, Hellsa Slovakia Front Lightning, 5000 m2
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Велосипеды DiamondBack

steroid.in.ua

http://kover-samolet.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018