Spekulativní výstavba industriálních nemovitostí opět ožívá

Hlavní stránka / Novinky na webu / Spekulativní výstavba industriálních nemovitostí opět ožívá

27.7.2012

Spekulativní výstavba industriálních nemovitostí opět ožívá PRAHA – V první polovině letošního roku bylo na český trh uvedeno 115 tisíc metrů čtverečních nových industriálních prostor, což znamená meziroční nárůst ve výši 100 procent. Český trh moderních logistických a průmyslových nemovitostí disponuje v polovině roku 2012 celkovou rozlohou 3,999 milionu metrů čtverečních. Vyplývá to z nejnovějších dat poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

„Ve výstavbě se nyní nachází 122 tisíc metrů čtverečních industriálních ploch, z nichž je zhruba 60 procent na základě předpronájmu. Podle našich předpokladů bude v průběhu celého roku 2012 na trh uvedeno přibližně 200 až 230 tisíc metrů čtverečních nových industriálních ploch, to je zhruba stejný objem jako za celý loňský rok,“ říká Blanka Vačkova, senior analytička industriálního trhu poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.   
 
Nejvíce se staví v Praze a Liberci
 
K nejaktivnějším developerům v první polovině roku 2012 patřily společnosti Prologis (29 100 m2 nových industriálních ploch), VGP (s 22 500 m2) a CTP Invest (17 200 m2). Nejvíce nových prostor přibylo v regionech Praha (49 %), Liberec (15 %) a střední Čechy, Ostrava a Hradec Králové (všechny tři lokality po zhruba 11 %). K největším pronájmům prvního pololetí roku 2012 patří tyto transakce: FEI (30 300 m2, CTParku Brno II.), SAS Autosystemtechnik (22 200 m2, Goodman Mladá Boleslav Plazy), Sony DADC (17 500 m2, Prologis Park Pilsen Štenovice), L´Oreal Česká republika E-user logistics (13 800 m2, Prologis Park Prague D1 East) a Freshfruit Logistic 3PL (11 300 m2, Prologis Park Prague D1 East).
 
Poptávku táhnou především výrobní firmy
 
Hrubá realizovaná poptávka dosáhla v první polovině roku 2012 objemu 355 tisíc metrů čtverčních, z nichž téměř 43 procent připadlo na Prahu, 19 procent na Brno a 17 procent na Středočeský kraj. Ve srovnání s předchozími lety táhly poptávku po industriálních prostorech v prvním pololetí 2012 výrobní firmy, jejich podíl dosáhl 42 procent (co do celkového objemu uzavřených transakcí). Tři z pěti největších nově uzavřených nájemních transakcí patřily právě výrobním firmám. „Průměrná míra neobsazenosti se v posledních měsících pohybuje na úrovni mezi šesti až sedmi procenty, které považujeme za tržní optimum,“ říká Harry Bannatyne, vedoucí oddělení industriálních nemovitostí Jones Lang LaSalle.
 
Oživuje i spekulativní výstavba
 
Kromě výstavby na míru začínají developeři stavět i spekulativně. Přibližně 40 procent industriálních prostor, které jsou nyní ve výstavbě, se podle zjištění JLL staví na spekulativní bázi (tedy bez předem sjednaného nájemce). „Developeři však zatím nejsou ochotni nést stoprocentní riziko a na svých pozemcích připravují základy budoucí stavby a s dokončením vyčkávají na konkrétního nájemce, aby mohli sklad přizpůsobit jeho konkrétním požadavkům,“ pokračuje Harry Bannatyne. K největším projektům, které se nyní staví, patří logistický park ve Velké Bíteši firmy Outulný a první fáze logistického areálu Goodman Mladá Boleslav Plazy. Zatímco areál ve Velké Bíteši  je projektem, který začal spekulativně a nebude dostavěn dříve, než se najde nájemce, v Mladé Boleslavi staví Goodman na míru pro SAS Autosystemtechnik a dokončení je plánováno na druhou polovinu letošního roku.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

delvac 1

100mg viagra

www.iwashka.com.ua/katalog-tovarov/zhenskaya-gigiena/vatnye-palochki-i-diski/
Všechna práva vyhrazena © 2018