Stavebnictví loni nestíhalo, kvůli byrokracii nepomohla ani bytová výstavba

Hlavní stránka / Novinky na webu / Stavebnictví loni nestíhalo, kvůli byrokracii nepomohla ani bytová výstavba

7.2.2017

Stavebnictví loni nestíhalo, kvůli byrokracii nepomohla ani bytová výstavba Poslední statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) za prosinec 2016 definitivně uzavřely loňskou černou můru českého stavebnictví. To jako jediné z pilířů státní ekonomiky klesalo, přestože ostatní sektory národního hospodářství táhl vzhůru nekončící optimismus firem i domácností. Podle ČSÚ v roce 2016 klesla stavební produkce meziročně reálně o 7,6 procenta.

Optimismus spotřebitelů se projevoval také v segmentu stavebních prací, kdy zájem o nové bydlení ani loni nepolevoval. Naopak rekordně nízké úrokové sazby u hypoték nahnaly spoustu lidí do kanceláří developerů. Spousta lidí zde ale narazila a vysněné vlastní bydlení si stejně nepořídila. Kvůli váznoucímu schvalování nových projektů a dalším byrokratickým překážkám totiž spousta společností neměla jednoduše co prodávat.
 
„Může za to extrémní složitost povolovacího procesu, která dopadá nejen na bytovou výstavbu, ale na stavebnictví jako celek. Vždyť povolit větší bytový dům trvá i celou dekádu, získat všechna razítka pro novou silnici či dálnici zabere i dvojnásobek času. V takovém prostředí se nedá reagovat na aktuální potřeby společnosti – ať už bytové, logistické či jakékoliv jiné,“ říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL Evžen Korec.
 
„Výsledek stavebnictví za měsíc prosinec možná mohl překvapit, je to letos poprvé, kdy ho vyjadřuje kladné číslo. Nic to ale nezměnilo na skutečnosti, že i tento opticky lépe vypadající výsledek oproti vesměs dvouciferným propadům během roku nijak neovlivnil hluboký meziroční propad. Zatímco výsledek roku 2015 byl plus 7,1 procenta, letošní je minus 7,6 procenta. Je to číslo, které se blíží nejhoršímu krizovému roku 2012, kdy to bylo jen o procento méně. To je pro stavebnictví velmi zlá zpráva,“ říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.
 
Podle jeho slov by výsledky stavebnictví za rok 2016 měly být alarmující zprávou pro naši vládu, zodpovědné ministry, ale zdá se, že jejich starost je upřena jiným směrem. „Obávám se, že s přibližujícím se termínem voleb budou mít o osud stavebnictví ještě menší starost,“ míní Matyáš.
Nenaplnění volebního programu vlády má prý za následek mimo jiné i to, co nedávno zveřejnila Světová banka ve své zprávě, že Česká republika je na 130. místě na světě v délce povolování staveb. Z toho vyplývá situace přípravy staveb jak v oblasti pozemního stavitelství, včetně bytové výstavby, tak především v inženýrském stavitelství.
 
„Bohužel nemůžeme být velkými optimisty ani pro letošní rok, nedává nám k tomu příležitost znalost zadané veřejné zakázky, která byla na konci roku 2016 poprvé pod hodnotou 100 miliard. Jen pro srovnání – v roce 2008 byla přes 200 miliard, v roce 2015 byla již jen 132 miliard. Tato relativně nízká hodnota se projevila na špatném výsledku roku 2016. Co asi přinese oněch necelých 100 miliard,“ ptá se Václav Matyáš.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.maxformer.com

заказать интернет магазин

www.topobzor.info
Všechna práva vyhrazena © 2018