Stavebnictví v březnu zaznamenalo mírný růst, na oslavy je však příliš brzy

Hlavní stránka / Novinky na webu / Stavebnictví v březnu zaznamenalo mírný růst, na oslavy je však příliš brzy

15.5.2017

Stavebnictví v březnu zaznamenalo mírný růst, na oslavy je však příliš brzy České stavebnictví v březnu poznalo něco, na co čekalo dlouhé měsíce. První, byť velmi mírný růst. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v březnu meziročně reálně vzrostla o dvě procenta. Na obrácení tohoto trendu se podílela mimo jiné rezidenční výstavba. V březnu investoři začali stavět celkem 2555 bytů, což představuje meziroční nárůst o 53,3 procenta. Pozitivní březnová čísla sice znamenala první drobný příliv optimismu pro stavaře, ale výraznější vzpruhu pro celý sektor nepředstavují. Za celé první čtvrtletí letošního roku totiž stavebnictví kleslo reálně o 2,1 procenta.

„Březnová statistika sice přinesla dlouho očekávaný růst, ale spíš než vyšší výkony stavebních firem ji ovlivnila nízká srovnávací základna z loňského roku. České stavebnictví se totiž v minulých letech propadlo tak hluboko, že bylo jen otázkou času, kdy k mírnému růstu dojde. Nárůst o dvě procenta v jednom měsíci není žádný důvod k oslavě. Zvlášť, když vezmeme v potaz celé první čtvrtletí, kdy stavebnictví stále klesalo,“ říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Čísla týkající se bytové výstavby jsou na první pohled více optimistická, než si zaslouží. V březnu se sice zahájilo o polovinu více bytů než ve stejném měsíci loňského roku, ale v tom jsou započítány i změny dokončených staveb. Pokud se podíváme čistě na bytovou výstavbu, tak stavaři zahájili v březnu stavbu 2086 nových bytů, od začátku roku jich v celém Česku začali stavět 5378. „Statistika za hlavní město je ještě více tristní. V březnu evidoval ČSÚ pouhých 71 zahájených bytů v nové výstavbě. Celkem se v Praze letos začalo v nových projektech stavět 571 bytů. Hlavní město tak definitivně přišlo o post nejvíce se rozvíjejícího regionu v ČR,“ pokračoval Evžen Korec. Více bytů než v Praze se letos začalo stavět nejen ve Středočeském kraji (1075 zahájených bytů v nové výstavbě), ale také v Jihomoravském (700 bytů) a Olomouckém (613 bytů) kraji. Jen s nepatrnou ztrátou dýchá Praze na záda dokonce i Moravskoslezský kraj (474 bytů).
 
Ne příliš optimistický je pohled na nově vypsané veřejné zakázky za období leden až duben 2017. Jejich hodnota meziročně klesla o 31,8 procenta, z toho u zakázek na pozemní stavby o 39,7 procenta, u zakázek na inženýrské stavby o 29,9 procenta. Případný růst veřejné stavební poptávky musí potvrdit až výsledky dalších měsíců letošního roku. „Z uvedených čísel se dá odvodit, že i v optimistickém případě při růstu stavební výroby zcela jistě nepůjde o výraznou nápravu propadu loňského roku. Inženýrské stavitelství s dominancí staveb dopravní infrastruktury se každopádně s ohledem na investorskou připravenost může vrátit k růstu spíše až ve druhém pololetí letošního roku. Budeme s napětím očekávat vývoj v dalších měsících a přát si, aby se náš optimismus naplňoval,“ míní Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
 
„Problém celého stavebnictví je zejména v útlumu nových zakázek ze strany veřejného sektoru, který je na jedné straně způsoben pomalým čerpáním dotací EU a na straně druhé se zde projevuje nepřiměřená regulace v rámci povolovacího procesu či posuzování vlivu na životní prostředí. Jedním z negativních efektů dlouhé přípravy projektů je nedostatek nových bytů na trhu a růst jejich ceny, která jen v Praze za poslední rok vzrostla o čtvrtinu,“ tvrdí předseda představenstva společnosti CENTRAL Group Dušan Kunovský. Pozitivní vyhlídky prý nedávno přinesla Sněmovnou schválená novela stavebního zákona, která měla ambici zkrátit jeden z nejdelších povolovacích procesů na světě. „Pokud by Senát vrátil novelu stavebního zákona Sněmovně a ta již v důsledku aktuálního politického dění neexistovala, pak by celá práce vyšla vniveč a naděje na zkrácení povolovacího procesu by vyšuměla. Stavebnictví by tak přišlo o jednu z mála příležitostí, která by mohla nastartovat postupný růst,“ doplnil.
 
„Stavební produkce meziročně vzrostla zejména díky developerským projektům a státním zakázkám. Ty budou kvůli nadcházejícím volbám tahounem zejména v oblasti infrastruktury a inženýrských staveb. Svou roli v růstu produkce hraje i nízká srovnávací základna z loňského roku, " říká Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

услуги суррогатной матери украина

www.unc-mps.com.ua

http://www.profvest.com
Všechna práva vyhrazena © 2018