Trend Report 2014: Loňský rok trhal na hypotečním trhu historické rekordy

Hlavní stránka / Novinky na webu / Trend Report 2014: Loňský rok trhal na hypotečním trhu historické rekordy

5.6.2014

Trend Report 2014: Loňský rok trhal na hypotečním trhu historické rekordy PRAHA - Celkovými výsledky se rok 2013 zapsal jako rekordní a historicky vůbec nejlepší rok českého hypotečního financování. Podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR bylo poskytnuto přes 92 tisíc nových účelových hypotečních úvěrů pro fyzické osoby v objemu 149,3 miliard korun. Trh tak v celkovém objemu vyprodukoval na hypotečních úvěrech o šest miliard korun více než v doposud nejúspěšnějším roce 2007 a o 22 procent více než v roce 2012. Hovoří o tom pravidelná hodnotící zpráva Trend Report 2014, která již po sedmé nabízí objektivní a komplexní přehled o stavu trhu nemovitostí v České republice a kterou pravidelně zpracovává Asociace pro rozvoj trhu s nemovitostmi.

Podle autora kapitoly Financování nemovitostí Jana Sadila z Hypoteční banky, lze do budoucna u úrokových sazeb očekávat stagnaci nebo mírný růst. Ovšem za předpokladu, že do ekonomického vývoje nevstoupí inflační faktor, který by zvýšil tlak na růst sazeb. Odhad vývoje cen nemovitostí se nese v duchu pokračující stabilizace. Mírné zvýšení cen může nastat pouze u výstavby nových nemovitostí, a to kvůli vládnímu opatření, které vešlo v platnost 1. ledna 2014 a jehož záměrem bylo zrušení osvobození stavebních pozemků od platby DPH. Developerský trh však již podle Sadila na tuto situaci zareagoval a ceny u nových nemovitostí mírně zvýšil už na konci loňského roku.
 
Krize na trhu nemovitostí v ČR odeznívá a podmínky financování nemovitostí by se neměly v letech 2014-2015 utužovat. Pro český trh na začátku roku 2014 platí, že financování, ať již formou klasického úvěru či bondy, je dostupné pro kvalitní projekty a zkušené hráče. „U kvalitních projektů a zkušenostmi a kapitálem vybavených developerů a investorů lze očekávat stabilitu podmínek financování či dokonce částečné uvolnění,“ uvádí v této podkapitole Lenka Kostrounová. Z pohledu financování má podstatný vliv na realitní trh zavedení nového občanského zákoníku, dále meziroční nárůst investic o 103 procent a s tím spojený nárůst apetitu financujících bank na poskytnutí úvěru. Financování na českém trhu je dále ovlivňováno aktivitou nových financiérů na Evropském trhu, jako jsou pojišťovny a penzijní fondy, kteří cílí na „prime aktiva“, čímž dochází k tomu, že se banky ze Západní Evropy, zejména z Německa začínají prosazovat na českém trhu. Příkladem je aktivita Helabank a Deutsche Pfandbriefbank AG u profinancování projektu The Park.
 
 Novým fenoménem je též etablování movité skupiny lokálních investorů soustředěných na nákup nemovitostí generující cash flow. Bankami jsou investiční transakce preferovány před financováním developmentu, především s ohledem na možnost detailně prozkoumat technickou a právní stránku samotné nemovitosti, bonitu nájemců, kvalitu nájemních smluv, vlastnické vztahy, cash flow, atd. Trend orientace bank na financování investičních transakcí je logickým důsledkem zavedení kritérií Basel III s platností od roku 2013. Tato kritéria výrazně zvýšila požadavek regulátorů na banky v oblasti jejich likvidity a kapitálového krytí.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Financování nemovitostí | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

также читайте

ry-diplomer.com/diplom-o-nepolnom-obrazovanii
Všechna práva vyhrazena © 2018