V poslední době roste zájem o zásadní rekonstrukce bytů

Hlavní stránka / Novinky na webu / V poslední době roste zájem o zásadní rekonstrukce bytů

25.1.2017

V poslední době roste zájem o zásadní rekonstrukce bytů Rekonstrukce nemovitostí, především vnitřních prostor a vybavení bytových jednotek budou hrát v následujícím období stále významnější roli. „Již několik měsíců sledujeme nárůst poptávky po zásadních rekonstrukcích. Investice do rekonstrukce a modernizace domácnosti budou v následujících pěti letech dosahovat průměrné výše 400 tisíc korun na jednu domácnost,“ říká Lukáš Smetana ze společnosti ProBydlení, která patří do FINEP Holdingu.

Díky stáří bytového fondu a dnes nevyhovujícím dispozicím bude plánovat rekonstrukci bytu, rodinného domu nebo bytového vybavení (v objemu vyšším jak 150 tisíc Kč), každý třetí majitel nemovitosti, která byla postavená před rokem 2000.  Z vybavení domácnosti budou nejčastěji realizovány nákupy nových kuchyní, úložných prostor, nových interiérových a bezpečnostních exteriérových dveří.
 
Jedním z důvodů, které v následujících pěti letech ovlivní počty a objemy rekonstrukcí bytových jednotek je klesající nabídka nových nemovitostí a s tím související nárůst jejich cen. Cena nemovitostí, zejména v oblasti hlavního města Prahy, v posledních 12 měsících skokově narostla a poptávka stále markantně převyšuje nabídku. Zájemci tak z oblasti primárních nemovitostí obracejí svůj zájem na trh sekundárních nemovitostí, které ihned po koupi, vzhledem k vysokému stáří a nevyhovujícímu stavu, rekonstruují.
 
Dalším důvodem je zpřísnění podmínek hypoték, lze očekávat, že úrokové sazby i nadále porostou. Řada žadatelů o hypotéku nebude úspěšných, respektive o úvěr nebude žádat a dá přednost úpravám a rekonstrukci stávajícího bydlení. Důkazem je i orientační hodnota stavebních povolení vydaných na změny dokončených staveb, která vzrostla z 21 336 000 korun v roce 2015 na 21 460 000 korun v období od ledna do listopadu 2016.
 
 
Posledním důvodem boomu rekonstrukce bytů je ten, že průměrné stáří bytového fondu v Praze dosahuje dnes v průměru více než 61 let. Bytový fond v Praze tedy stárne bez ohledu na výstavbu nových bytů. Místo koupě výrazně dražšího nového bydlení budou majitelé nemovitostí v následujícím období investovat do zkvalitnění stávajícího bydlení, ve snaze přiblížit kvalitu svého současného bytu či domu modernímu rezidenčnímu standardu.
 
„Očekáváme, že až třetina zájemců o hypotéky z roku 2016 bude v dalších letech preferovat cenově výrazně dostupnější rekonstrukci stávající nemovitosti, oproti nákupu nemovitosti nové. Budou to ti klienti, kteří ještě v roce 2016 financovali koupi nové nemovitosti hypotečním úvěrem kryjícím více než 80 procent kupní ceny. Proto očekáváme, že oblast rekonstrukcí v dalších pěti letech projde velmi výrazným progresem,“ popisuje Lukáš Smetana, ředitel společnosti ProBydlení skupinu klientů, kteří raději zváží investici svých finančních prostředků do rekonstrukce nebo nového vybavení nemovitosti, než by akceptovali výrazný nárůst cen nemovitostí.
 
Projekt Probydlení a realitní kancelář MAXIMA REALITY provedly za období červen 2015 až říjen 2016 (tedy v době klesajících úrokových sazeb u hypoték) průzkum, kterého se účastnilo 1 069 klientů, kteří na trhu kupovali byt na sekundárním trhu a / nebo plánovali zároveň i rekonstrukci nemovitosti.
 
Z průzkumu společnosti ProBydlení vyplývá, že vedle samotných rekonstrukcí budou u nemovitostí nejčastěji poptávány tyto typy nového interiérového vybavení – kuchyně, na míru vyráběné úložné prostory a dveře – interiérové i exteriérové. „Stále vysokou poptávku zaznamenáváme i u dětských pokojů, které jsou v dnešní době rodinami obměňovány kontinuálně. Očekáváme ale, že skokanem tohoto roku se stanou zabezpečovací prvky a moderní vybavení kuchyní,“ říká zástupce Probydlení Lukáš Smetana.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

velotime.com.ua

участники фондового рынка

ac-sodan.info/kosak/area/ibaraki-html
Všechna práva vyhrazena © 2018