V Praze je nejméně volných kanceláří od roku 2009

Hlavní stránka / Novinky na webu / V Praze je nejméně volných kanceláří od roku 2009

1.3.2017

V Praze je nejméně volných kanceláří od roku 2009 Množství volných kancelářských ploch kleslo meziročně o čtyři procenta, což představuje nejprudší pokles za posledních deset let. Aktuálně je z celkem 3,2 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch v Praze volných 10,6 procenta. To je nejméně od roku 2009. Jisté zvýšení nabídky přinese podle studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield až letošní rok, kdy by se mělo dokončit přibližně 171 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří.

„Naše očekávání se naplnila a neobsazenost prudce klesla. Vzhledem k nadprůměrnému přírůstku kancelářských prostor v letošním roce ovšem neočekáváme, že by podíl volných ploch klesl pod zdravou úroveň deseti procent. Naopak předpokládáme, že neobsazenost vzroste až o 1,4 procenta,“ říká Radka Novak, partnerka a vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor ve společnosti Cushman & Wakefield.
 
I přes velký objem kancelářských ploch, které mají být v roce 2017 dokončeny, bude poptávka stále převyšovat nabídku. Množství prostor zamluvených k pronájmu ještě před jejich dokončením stoupá již dva roky v řadě a ani letos tomu nebude jinak. V roce 2015 si nájemci předpronajali celkem 33 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, v loňském roce se toto číslo zvedlo na 41 tisíc metrů čtverečních. Pro letošní rok je již nyní předpronajato 51 tisíc metrů čtverečních.
 
Obecně jeví největší zájem o kanceláře velké mezinárodní společnosti. Nejaktivnější je sektor IT, který si v loňském roce pronajal 18 % a sektory profesionálních služeb (12 %) a farmacie (12 %).  „Trendem, který silně vnímáme od roku 2015, zůstává lokalizace center sdílených služeb do Prahy a okolí. Tento trend přetrvává i přes aktuálně velmi nízkou nezaměstnanost. Pro firmy totiž v takovém případě není problém najmout pracovníky ze sousedních zemí. Praha je pro cizince atraktivní, vnímají ji jako bezpečné město s vysokým životním standardem,“ pokračuje Radka Novak.
 
 
Developeři se snaží trh nasytit novou výstavbou. Nejsilnější aktivitu vyvíjí investiční skupina Penta a společnost HB Reavis. Ze zahraničních developerů je nejaktivnější Skanska. Při hledání vhodných pozemků ovšem developeři často naráží na nebývale vysoké ceny a náročné schvalovací procesy, které se běžně táhnou i několik let. I z tohoto důvodu roste popularita brownfieldů, u nichž bývá jednodušší získat od úřadů potřebná povolení, jelikož jejich přestavba má pozitivní dopad na okolí.
 
Například holešovické Bubny, jeden z největších brownfieldů v Praze, si dělí několik developerů. V současné době zde roste kancelářská budova Visionary developera Skanska, většinou území pak disponuje CPI a Unibail Rodamco. Mění se také rozsáhlý brownfield ve Vysočanech a v plánu je často skloňovaná výstavba Penty v okolí Masarykova nádraží.
 
V letošním roce majitelé nemovitostí pravděpodobně namísto zvyšování nájemného přistoupí k lehké redukci dříve masivních pobídek. Mezi pobídky patří poskytovaný příspěvek na vestavbu a tzv „rent-free“, tedy několikaměsíční osvobození od placení nájemného. Stejně jako v roce 2016 se tak i letos v centru Prahy setkáme s nejvyšším nájemným okolo 19,5 eura za metr čtvereční na měsíc. Ve vnitřním městě se bude nájemné pohybovat do 15 eur za metr čtvereční na měsíc a ve vnějším městě do 13,5 eura za metr čtvereční na měsíc.
 
 
„V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by následky Brexitu měly zásadněji ovlivnit kancelářský trh České republiky. Přesto, že se hovořilo o možnosti přesunu centrálních sídel některých firem z Londýnské metropole do zemí EU, nemáme důvod si myslet, že cílem pro přesun centrál bude právě Česká republika. Pro centrály budou společnosti volit spíše větší trhy, jako je Francie nebo Německo,“ říká Radka Novak. „Česká republika ale nadále zůstane zajímavá pro zřízení center sdílených služeb a podpůrných funkcí mezinárodních korporací,“ dodává Novak.
 
Podle dostupných informací by se v roce 2018 měl na trh dostat největší objem nových kancelářských ploch od roku 2008, celkem 272 tisíc metrů čtverečních. Společně s letošním rokem by pak nový přírůstek činil téměř 450 tisíc metrů čtverečních. Tím se výstavba zatím nejvíce přiblíží dosud rekordní „dvouletce“ z let 2007 a 2008, kdy kancelářský trh zaznamenal bezmála půl milionu metrů čtverečních nových kancelářských prostor.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Ковры интернет магазин http://fashioncarpet.com.ua
iwashka.com.ua/katalog-tovarov/zhenskaya-gigiena/laktacionnye-prokladki-vkladyshi/

more information
Všechna práva vyhrazena © 2018