V Praze roste zájem o panelové byty, prodávají se rychleji než cihlové

Hlavní stránka / Novinky na webu / V Praze roste zájem o panelové byty, prodávají se rychleji než cihlové

12.7.2016

V Praze roste zájem o panelové byty, prodávají se rychleji než cihlové Vysoké ceny cihlových bytů zvyšují poptávku po panelové zástavbě. Kupující si nejčastěji vybírají byty o velikosti 2+1 a 3+1 v širším centru Prahy. Prodej panelových bytů tak trvá maximálně tři týdny, oproti roku 2015 je to v průměru o 5 dnů rychleji. U cihlových bytů je průměrná doba prodeje až osm týdnů. Vyplývá to ze statistik společnosti MAXIMA REALITY.

V létě bude velký zájem pokračovat, do konce září mají totiž kupující poslední šanci získat stoprocentní hypotéku. Od prvního října sníží ČNB doporučený maximální limit LTV na 95 procent. „Až 77 procent kupujících v Praze má zájem o byty o velikosti 2+kk a 3+kk. Na zbývající část připadají garsonky a byty o velikostech 4+kk a vyšší. Vysoké ceny bytů v cihlové zástavbě pak kupující ženou do panelákových sídlišť,“ komentuje aktuální zájmy kupujících Vladimír Zuzák z realitní kanceláře MAXIMA REALITY.
 
Ceny bytů v panelových domech jsou stále v absolutních číslech nižší než v cihlových objektech - v průměru o 15 procent, ve vybraných lokalitách až o 20 procent. A to je na realitním trhu obrovský rozdíl. Ale pozor, i ceny panelových bytů rostou. Oproti loňskému roku 2015 se v Praze zvedly ceny panelových bytů o pět až deset procent a v některých lokalitách rostly ceny dokonce rychlejším tempem než u cihlových bytů. „Pro majitele panelových bytů je aktuální období velká příležitost, protože ve srovnání s minulostí mohou prodat svoje byty za historicky nejvyšší cenu,“ upozorňuje Vladimír Zuzák z realitní kanceláře MAXIMA REALITY.
 
A velký zájem mají o panelové byty také investoři. Rozdíly v kupní ceně oproti cihlovým bytům jsou totiž větší než rozdíly v tržním nájmu, a proto investoři v dobrých lokalitách mohou dosáhnout na lepší výnos při pronájmu panelového bytu.  Zájem o panelové byty ovšem nemusí trvat dlouho. „Bytový fond těchto domů stárne a nikdo neví, jakou přesně mají životnost. Doporučil bych každému, kdo uvažuje o prodeji, aby využil aktuálního zájmu,“  tvrdí Vladimír Zuzák. V Praze je celkem asi 200 tisíc panelových bytů, panelová sídliště zabírají asi šest procent rozlohy metropole.
 
Pravděpodobnost rychlého prodeje zvyšuje dobrý technický stav bytu. Byt by měl být čistý, udržovaný, se zděným bytovým jádrem. K výhodám patří balkon nebo lodžie, která náleží k polovině všech panelových bytů. „Samozřejmě tři týdny na prodej panelového bytu o velikosti 2+1 je průměr. Máme klienty, kteří byt prodali do 24 hodin od vyvěšení inzerátu. V tomto konkrétním případě to bylo díky tzv. home stagingu, kdy designér vylepšuje interiér, aby zvýšil jeho atraktivitu pro co nejširší počet zájemců. Kupující se díky tomu najde rychleji,“ říká Zuzák.
 
Na tržní cenu nemovitosti má stále větší vliv také dobrá dopravní dostupnost a občanská vybavenost. „V Praze je dnes největší zájem o panelové byty na Praze 4 a 10. Kvalita života je zde vysoká, je tu dostatek obchodů, škol, školek, sportovišť,“ vypočítává Vladimír Zuzák.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

альтернатива

www.profshina.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018