V Praze se letos dokončilo historicky nejméně kanceláří, poptávka naopak rostla

Hlavní stránka / Novinky na webu / V Praze se letos dokončilo historicky nejméně kanceláří, poptávka naopak rostla

20.12.2016

V Praze se letos dokončilo historicky nejméně kanceláří, poptávka naopak rostla V letošním roce bylo v Praze dokončeno historicky nejméně nových kancelářských ploch, pouhých 33 600 metrů čtverečních v celkem šesti projektech. V příštím roce by mělo být naopak na pražský kancelářský trh uvedeno nadprůměrné množství, a to více než 180 tisíc metrů čtverečních. Rekordní ale byla letos i poptávka po kancelářích.

„Za kolísáním na straně nabídky nových kanceláří v Praze stojí za současných vynikajících ekonomických podmínek zejména nepředvídatelný schvalovací proces nových projektů. Diskuse kolem metropolitního plánu a celková nejistota týkající se územního plánování prodlužují nejasný status quo, kdy chybí jasný a všeobecně platný rámec pro developerské aktivity v hlavním městě,“ uvádí Eduard Forejt, ředitel pro rozvoj obchodu JLL.
 
Na druhé straně JLL v Praze eviduje silnou poptávku po kvalitních kancelářích. V prvních třech čtvrtletích roku 2016 se v hlavním městě pronajalo celkem 316 tisíc metrů čtverečních, což je jeden z nejlepších výsledků za posledních deset let. V tomto období byl největší zájem o kanceláře v Praze 5 (28% podíl na celkové hrubé poptávce), v Praze 4 (21% podíl na celkové hrubé poptávce) a v Praze 1 (15% podíl na celkové hrubé poptávce, tzv. take-up).  K největším nájemním transakcím v letošním roce patřily předpronájem společnosti Johnson&Johnson v projektu Mechanica, dále nový pronájem společnosti CSC Computer Sciences v budově Enterprise a renegociace splečnosti NN Pojišťovna a penzijní společnost v projektu Zlatý Anděl.
 
Velká poptávka a omezená nová nabídka vedly v Praze v průběhu roku 2016 ke snížení neobsazenosti moderních kanceláří o 2,9 procentního bodu (neobsazenost v Q4 2015 byla 14,6 %, neobsazenost v Q3 2016 klesla na 11,7%). Díky tomu došlo také k mírnému zvýšení nájemného: centrum Prahy (19 až 20 eur/m2/měsíc), širší centrum Prahy (14,5-16 eur/m2/měsíc) a vnější Praha (13-14,5 eur/m2/měsíc).
  
„V příštím roce bude dokončena řada nových kancelářských projektů, což se v kvartálních statistikách projeví dočasným nárůstem neobsazenosti. Vzhledem k současnému ekonomickému růstu ale očekáváme, že silná poptávka po nových kancelářích povede k přirozenému obsazení nových kvalitních prostor v horizontu 12 až 18 měsíců od dokončení. I nadále je třeba počítat s vyšší cenovou hladinou za špičkové prostory ve vyhledávaných lokalitách Prahy 4, Prahy 5 a Prahy 1,“ dodává Eduard Forejt, ředitel pro rozvoj obchodu JLL.       
 

Kancelářské projekty dokončené na pražském trhu v roce 2016        

Projekt

Lokalita

Velikost (v m2)

Futurama Business Park F

Praha 8

10.200

South Point

Praha 4

7.500

Kotelna Park

Praha 5

6.500

Classic 7, fáze III

Praha 7

5.600

Antal Business Centre

Praha 4

2.400

Harrachovský palác

Praha 1

1.400

 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://winnerlex.com.ua

http://maxformer.com

arbud-prom.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018