Většina developerů chystá zvýšení cen svých nových bytů

Hlavní stránka / Novinky na webu / Většina developerů chystá zvýšení cen svých nových bytů

7.6.2015

Většina developerů chystá zvýšení cen svých nových bytů PRAHA - Poptávka po nových rezidenčních projektech v ČR roste. Největší, dokonce až rekordní zájem, je vidět o nové byty v Praze (růst o 6,8 procenta). Podle téměř až poloviny developerských společností (44 procent) je růst v Praze tažen především investiční poptávkou. Zvyšující se poptávka ale žene ceny nových nemovitostí vzhůru. Zvýšení cen bytů má již připraveno až devět z deseti developerů (konkrétně 87 procent). Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q2/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Poptávka po nových bytech je velká především v Praze. Ředitelé developerských společností očekávají v letošním roce její další nárůst, a to až o 6,8 procenta. V mimopražských lokalitách je zájem o nové byty dlouhodobě nižší, přesto i zde se poptávka lidí po novém bydlení zvýší o 2,2 procenta. V roce 2016 poroste zájem v regionech o další 2,2 procenta. V hlavním městě bude v porovnání s letošním rokem tempo o něco menší (o 4,4 procenta). „Odložená poptávka z minulých let, kdy se část investorů obávala dopadů ekonomické krize, se nakumulovala, a zejména v Praze nyní dochází k intenzivnímu růstu prodejů nových bytů, který dosahuje až rekordních hodnot. Pomáhají tomu i nízké úrokové sazby a pozitivní výhled vývoje ekonomiky,“ vysvětluje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
 
Poptávku hodně ovlivňují nízké úrokové sazby u hypoték
 
„Rostoucí poptávce po bytech jako investicích nahrávají nejen nízké úrokové sazby na straně hypoték, ale I omezené možnosti drobných investorů reálně zhodnocovat své úspory jiným způsobem. K historicky vnímané stabilitě investice do nemovitosti se tedy přidává I možnost dosahovat relativně zajímavého zhodnocení formou pronájmu,” komentuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.  „Krajská města budou těžit z pražského optimismu, takže i zde se projeví nárůst poptávky a zejména nabídky. Největší zájem se v posledním roce posunul od superlevných bytů (s cenou do 45 000 Kč s DPH/ m2), ke střednímu segmentu. Konkrétně v Praze se nejvíce prodávají byty 2+kk s výměrou 58 metrů čtverečních, nebo 3+kk s výměrou 77 metrů čtverečních. Obě kategorie bytů s průměrnou cenou okolo 55 000 Kč s DPH/m2,“ dodává Marcel Soural, předseda představenstva, Trigema, a.s.
 
Byty v Praze se hodně kupují jako výhodná investice
 
Pražský trh s novými byty táhnou především investiční nákupy (potvrzuje 44 procent developerů). Zejména nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou důvodem, proč se k tomuto způsobu investování uchyluje stále více lidí. Čtvrtina (26 procent) developerů uvádí, že hlavní část jejich prodejů vychází ze zájmu kupujících o nové vlastní bydlení v lepším standardu a kvalitě, než nabízejí starší byty. To potvrzuje Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti CENTRAL GROUP: „Poptávka po nových nemovitostech v Praze roste již pátým rokem v řadě, a překonává dokonce i předkrizová maxima. Rok 2015 bude podle dosavadních prodejních výsledků opět lepší než ten předchozí, přičemž největší nápor poptávky očekávám na podzim. Za rekordní poptávkou stojí dlouhodobě minimální úroky hypoték, příznivé ceny nemovitostí, růst nákupů na investici i zvýšený zájem ze strany cizinců.“
 
Do konce příštího roku byty zdraží o přibližně 4,5 procenta
 
Nové byty v letošním i příštím roce ale podraží. Měnit ceny směrem nahoru oproti roku 2014 bude podle svých již připravených prodejních plánů 9 z 10 developerů (87 procent). V průměru půjde o 2,3 procentní nárůst a o další 2,2 procenta v roce 2016. Zbylých 13 procent ředitelů firem chce zachovat stávající cenovou politiku. Zlevňovat neplánuje žádná společnost. „Ke zdražení bytů již došlo od Nového roku. Očekávám, že ceny nových bytů porostou i v dalším období. Tento růst se bude pohybovat v řádu jednotek procent. Největší růst cen bude především u menších bytů a bytů v takzvaných superlevných projektech s cenou do 45 tisíc korun za metr čtvereční, včetně DPH,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL, a. s. „Na ceny nemovitostí má vliv hned několik faktorů. Zásadně je ovlivňují ceny stavebních prací, proto budou nemovitosti kopírovat jejich cenový vývoj,“ vysvětluje Martin Svoboda, výkonný ředitel JRD. „Rostoucí poptávka a riziko omezení nabídky vede vždy ke stejnému výsledku – tlak na růst ceny. Ceny stavebních nákladů mají rovněž tendenci růst. Jako výsledek očekávám růst cen srovnatelných nemovitostí kolem tří procent,“ potvrzuje Tomáš Pardubický, generální ředitel, FINEP CZ, a. s.
 
Roste poptávka po inovativních řešeních
 
Mírně nadpoloviční většina (56 procent) ředitelů developerských společností potvrzuje, že klientům poskytují při nákupu nemovitosti slevy. Ty jsou ale spíše nízké díky aktuálně silné poptávce, v průměru se jedná o 3,2 procenta. Třetina ředitelů (35 procent) slevovou politiku razantně odmítá. Desetina firem (9 procent) poskytuje zákazníkům jiné benefity, jako jsou například klientské změny nebo vybavení bytu kuchyňskou linkou.  „Sledujeme, že se zvyšující se poptávkou po bytech, roste také poptávka po inovativních řešeních bydlení, která přinášejí nejen energetickou úsporu, ale také čistý vzduch, akustickou a světelnou pohodu nebo moderní interiéry. Tato řešení nabízejí novým obyvatelům komfortní bydlení a developerům prodejní argumenty, kterými mohou adekvátně podpořit zvyšující se ceny bytů, které nabízejí,“ komentuje Tomáš Rosák, generální ředitel Saint-Gobain Construction Products CZ.
 
Většinou rozhoduje cena a lokalita
 
Podle nejnovější Studie developerských společností Q2/2015 se bude zájem zákazníků v následujících dvanácti měsících ubírat třemi hlavními směry. Těmi budou lokalita nemovitosti, kvalita a tlak na cenu. „Zákazníci ve velké většině vybírají hlavně podle ceny a lokality. Správné řešení dispozic, kvalita provedených prací nebo dostatečná záruka jsou pro ně dnes již samozřejmostí,“ konstatuje Jiří Procházka, generální ředitel Metrostav Development, a. s.  „Vidíme zvýšený zájem o inovace či novinky, a to například o materiály, které nějakým způsobem zaujmou potencionálního kupujícího bytu v té či oné lokalitě, například designové fasádní omítky. Nelze ovšem říci, že se tak děje automaticky. Prvotní impuls musí vzejít od developera. Zaleží také na lokalitě či regionu, ve kterém stavba vzniká,“ říká Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ, a. s. „Jednoznačně je to lokalita a následně cena, teprve potom přichází na pořad další kritéria jako dopravní dostupnost, znalost a reference developera, dispozice bytu, architektura a jiné většinou již více subjektivní kritéria kupujících,“ potvrzuje Vladimír Dvořák, ředitel a jednatel, YIT STAVO s.r.o.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

also www.best-cooler.reviews

источник gss.com.ua

imr.net.ua/nanesenie-izobrazheniya/718400684-nanesenie-na-chashki.html
Všechna práva vyhrazena © 2018