Volných bytů je v Praze jako šafránu, prodeje klesají a ceny stále rostou

Hlavní stránka / Novinky na webu / Volných bytů je v Praze jako šafránu, prodeje klesají a ceny stále rostou

19.3.2018

Volných bytů je v Praze jako šafránu, prodeje klesají a ceny stále rostou Nové projekty se v Praze staví pomalu, klesá počet zahájených bytů a vysoká poptávka přetrvává. Na konci minulého roku bylo v Praze ve výstavbě přibližně 8100 bytů. To je nejméně od roku 2014. Dokončeno bylo o pět procent jednotek méně (6 176) než v roce 2016. A ani letošní rok nepřinese zásadní změnu, spíš naopak. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti JLL.

V roce 2018 se pravděpodobně začne stavět kolem 3800 nových bytů, což je nejnižší číslo od roku 2009. Dokončeno bude kolem pěti tisíc jednotek, což značí výrazný pokles ve srovnání s rokem 2017. Byty v novostavbách navíc opět zdražily. Ve srovnání s rokem 2016 o 15 procent na průměrných 73 586 Kč za metr čtvereční bez DPH za čistou vnitřní plochu. Více než třetina volných bytů se nabízela v cenovém rozmezí 65 až 85 tisíc Kč za metr čtvereční. Druhou nejpočetnější kategorii tvořily byty v cenové hladině od 55 do 65 tisíc Kč za metr čtvereční.
 
Nedostatek bytů v nabídce a trvající vysoká poptávka po nich se projevuje dlouhodobě i na cenách. V roce 2013 se až 80 procent zahájených bytů pohybovalo v ceně do 55 000 Kč za metr čtvereční a téměř 30 procent všech bytů se nabízelo za ceny nižší než 35 000 za metr čtvereční. Po roce 2015 se byty v této nejnižší cenové hladině přitom již vůbec neobjevovaly. Od roku 2016 začaly z trhu mizet také bytové jednotky v ceně do 45 000 Kč za metr čtvereční. V roce 2017 se zahájené byty do 55 000 Kč za metr čtvereční, které ještě před čtyřmi lety představovaly zmíněných 80 procent nabídky, nabízely pouze v něco přes 10 procent případů. Cenový posun je proto enormní.
 
Při pohledu na nejdražší byty v nabídce lze v ceně nemovitostí opět vidět značný vývoj. Zatímco v letech 2013-2015 se byty v nejvyšších cenových kategoriích, tedy nad 80 000 Kč za metr čtvereční, objevovaly téměř výjimečně, v roce 2016 představovaly tyto prémiové byty devítiprocentní podíl a v minulém roce dokonce téměř jednu čtvrtinu všech zahájených bytů.
 
 
„Pražský trh nadále disponuje omezenou nabídkou bytů a tím se snižují možnosti koupit nové bydlení v developerských projektech. Přitom pokles zájmu o bydlení neočekáváme. Nelze ale jednoznačně odpovědět, zda se i vzhledem k rostoucím cenám jedná o realitní bublinu. Některé byty či domy mohou v budoucnu výrazněji zlevnit, závisí to však na lokalitě, které lze rozdělit na dvě skupiny. Tou první jsou lokality stabilní, kde si nemovitosti drží svou hodnotu. U druhé skupiny lokalit, tedy u bytů „neprémiových“ a v okrajových oblastech, můžeme výkyvy cen nemovitostí do budoucna očekávat. Ty jsou logicky náchylnější k výkyvům cen na trhu nemovitostí,“ okomentovala situaci Lucie Mekhail, senior konzultantka oddělení Small & Medium Investments.
 
Pozitivní zprávou pro zájemce o koupi nemovitosti je, že i přes pokles nabídky nových bytů bylo na konci minulého roku k dispozici čtyři tisíce volných bytů. To znamená mírný nárůst jak oproti první polovině roku 2017, tak oproti předcházejícímu roku. Pozitivnější čísla však přineslo větší množství nově zahájených projektů v druhé polovině roku, čímž došlo po dvou pololetích poklesu konečně k posílení nabídky. Až 43 % volných bytů se přitom nabízelo v předprodeji.
 
Nejoblíbenějším typem bytu k prodeji zůstalo i v druhé polovině loňského roku rozvržení 2+kk. Tato dispozice představovala 35 procent všech prodaných bytů, zatímco třípokojové byty (3+kk) zakoupilo 28 procent zájemců a ty nejmenší, tedy 1+kk, pouze 17 procent. Větší byty s rozvržením 4+kk zaujaly kolem 15 procent kupujících. „Pro rok 2018 očekáváme další pokles nabídky nových bytů, dokončených bytů bude přibližně 5 000, což bude téměř o 20 procent méně než v roce 2017. Další pokles je u nově zahájených bytů, kde se bude jednat o nejnižší nabídku od roku 2009. Prodeje, které zaznamenaly pokles již v roce 2017, zůstanou v důsledku omezené nabídky, zpřísnění podmínek na trhu s hypotékami a vysokých cen, na nižší úrovni. Pokud jde o ceny, rapidní růst, který trh zaznamenal v době obrovského převisu poptávky nad nabídkou, kdy ceny vzrostly od roku 2015 o více než třetinu, se zpomalí. Již ve 2. pololetí 2017 jsme zaznamenali jenom velmi mírný nárůst nabídkových cen, zatímco v první polovině roku 2017 ceny vzrostly pololetně o přibližně 13 procent, v období mezi červencem a prosincem 2017 se zvýšily o pouhá dvě procenta,“ dodala Blanka Vačkova, vedoucí oddělení průzkumu trhu v JLL.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://avtokum.com

www.profshina.kiev.ua/continental

eurobud.com.ua/bitumnaya-cherepitsa-akvaizol/
Všechna práva vyhrazena © 2018