Zájemci o bydlení nekupují cenu, ale byt, kde stráví většinu času

Hlavní stránka / Novinky na webu / Zájemci o bydlení nekupují cenu, ale byt, kde stráví většinu času

24.9.2012

Zájemci o bydlení nekupují cenu, ale byt, kde stráví většinu času PRAHA - Pro zájemce o nové bydlení by neměla být na prvním místě cena nového bytu, ale měli by se především s novým bydlením ztotožnit. Tvrdí to ředitel realitní kanceláře LEXXUS Peter Višňovský. Podle jeho slov si zájemci o bydlení nekupují cenu, ale byt, ve kterém stráví většinu života. „Velice detailně řeší, aby s ním byli opravdu spokojeni,“ říká.

Jeden z největších tuzemských developerů právě přichází s projektem, kde se metr čtvereční bytové plochy nabízí už od 22 700 Kč včetně DPH. Jak se podle vás developer na takovou cenu může dostat? A je reálné, že by tato hranice mohla být ještě prolomena?
 
Podstatné je ono slovíčko „od“. Navíc v každém projektu jsou méně atraktivní byty s nulovou nebo dokonce minusovou marží a naopak byty atraktivní (vyšší patra, vhodná orientace atd.), které mají marži velice vysokou. V poslední době bylo samozřejmě marketingově vděčné prezentovat minimalistické byty a minimalistické ceny. Ale spolupracujeme s více než 30 developery a dle naší zkušenosti se nároky klientů v tomto směru mění.
 
Jen v Praze se v projektech nad 50 bytových jednotek připravuje více než 22 tisíc nových bytů. Pokud jsou správná čísla o průměrné poptávce mezi 3 až 3,5 tisíci prodanými byty ročně, znamenalo by to, že by developeři  za jeden rok postavili bytů na sedm let dopředu. Kdo si tyto byty bude kupovat?
 
Jedna věc jsou plány a zcela jiná realizace v daném čase. Dlouhodobě sledujeme trh a víme, že desítky projektů se „připravují“ už 10 let a realizaci se nepřiblížily ani v relativně velmi příznivé situaci let 2005 až 2008. Uváděná čísla tedy beru s velkou rezervou.
 
Téměř čtvrtina největších českých stavařských společností tvrdí, že pod tlakem na ceny musí logicky klesnout kvalita jejich práce. Co o tom soudíte?
 
Tlak na ceny je díky nižší poptávce a vysoké konkurenci absolutně standardní situací – nejen ve stavebním průmyslu. Pokud se některé společnosti vydávají cestou snižování kvality práce, lze očekávat, že v konkurenci neobstojí a čeká je zánik.
 
Podle aktuálních zpráv z Bruselu budou všechny země včetně Česka každoročně renovovat nejméně tři procenta veřejných budov tak, aby byly šetrnější k životnímu prostředí. Je to reálné? Neprodraží to projekty?
 
Zprávám z Bruselu je někdy těžké rozumět a ještě těžší je komentovat. Pokud to bude ekonomicky výhodné, jistě se to podaří a možná budou procenta ještě vyšší. Nestane se tak pouze na základě doporučení z Bruselu.
 
Banky poskytly v Česku v prvním pololetí hypoteční úvěry téměř za 60 miliard Kč, čemuž napomohly především příznivé úrokové sazby (průměr v červnu  3,61 procenta). Jak se budou podle vás vyvíjet úrokové sazby do konce roku?
 
Hypoteční úvěry vykazují dlouhodobě nejnižší platební delikvenci – jsem přesvědčen, že banky jsou si toho velice dobře vědomy a o nové klienty budou i nadále usilovat relativně příznivými úroky. Jistě tomu napomůže i vysoká konkurence.
 
A na závěr jedna hypotetická otázka. V Česku žije stále poměrně výrazná skupina ruských investorů.  Kreml se chystá státním zaměstnancům a zákonodárcům zakázat bankovní účty a nemovitosti v zahraničí pod hrozbou milionových pokut a až pěti let vězení. Pokud by zákon skutečně od poloviny příštího roku začal platit, ovlivnilo by to nějak tuzemský či středoevropský trh s nemovitostmi?
 
Možné je ledacos - Rusko je skutečně země neomezených možností. Klienti ze zemí bývalého Sovětského svazu se na nákupu nových bytů v Praze podíleli v průměru deseti procenty. Vzhledem k tomu, že zmiňované opatření by se týkalo pouze občanů Ruska, a to jen státních zaměstnanců, reálně by se jednalo ještě o nižší procento „dotčených“ majitelů. Historická zkušenost mě utvrzuje v přesvědčení, že občané Ruska by si i s touto novou překážkou dokázali poradit a realitního trhu by se to nijak nedotklo.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

artma.net.ua

https://pillsbank.net

http://pills24.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018