Exekutor vám radí: Jak dostat výživné od neplatícího rodiče

Hlavní stránka / Poradna / Exekutor vám radí: Jak dostat výživné od neplatícího rodiče

9.3.2013

Exekutor vám radí: Jak dostat výživné od neplatícího rodiče PRAHA - Magazín VRTT pro vás ve spolupráci s Exekutorským úřadem Přerov připravil poradnu, ve které se můžete soudního exekutora JUDr. Tomáše Vrány ptát nejen na vše, co se týká exekucí. Své otázky prosím posílejte na mail: [email protected] Dnešní téma je pro všechny, kdo mají dítě ve své péči a druhý rodič odmítá plnit své vyživovací povinnosti vůči tomuto dítěti.

Hezký den, jsem matka samoživitelka s dvěma dětmi. Po rozvodu bylo mému bývalému manželovi soudem nařízeno platit alimenty. Prvních pár měsíců manžel platební kalendář dodržovat, poté se alimenty začaly zpožďovat a nakonec nás začal naprosto ignorovat. Abych děti uživila, musím mít dvě práce a děti tak neustále musí hlídat babička. Můžete mi poradit jak manžela donutit k opětovnému placení alimentů?
 
Bohužel se čím dál tím častěji setkáváme s případy, jako je právě ten váš, tedy situacemi, kdy se manželé rozvedou a děti zůstanou u matky a otec přestane plnit vyživovací povinnost. V tuto chvíli pro Vás bude nejlepší obrátit se s žalobou co nejrychleji na soud. Ten ve většině případů uzná nárok na dlužné výživné a vydá exekuční titul, na jehož základě můžete pověřit vymáháním dluhu soudního exekutora. Vybrat si lze asi ze sto padesáti exekutorských úřadů po celé České republice, přičemž nezáleží na tom, kde má daný exekutor sídlo. Všechny exekutorské úřady totiž působí celorepublikově. Určitě však s návrhem neotálejte, čas je důležitým faktorem úspěšného vymožení. Vyčkávat na změnu postoje bývalého manžela – což ženy samoživitelky často dělají - se ve většině případů nevyplácí. 
 
Jakmile exekutoři dostanou „zelenou“ začnou se alimenty strhávat z účtu nebo platu dlužníka. Pokud je na otce vašich dětí uvaleno exekucí více, je výživné upřednostněno a strhává se tedy jako první. V případě, že dlužník nepracuje a na svém účtu nedisponuje postižitelnými prostředky, následuje exekuce movitého, v případě velkého dluhu i nemovitého majetku. Od ledna 2013 současně platí novela exekučního řádu, která zásadním způsobem zasahuje do vymáhání pohledávek dlužného výživného. V případech, kdy je vymáháno výživné na nezletilé dítě, smí exekutor exekučním příkazem pozastavit řidičské oprávnění povinného. Od tohoto prostředku se očekává zvýšení efektivity vymáhání vyživovací povinnosti.
 
Závěrem je nutné dodat, že veškeré náklady na soudní řízení a služby exekutorského úřadu nese v konečném důsledku na svých bedrech dlužník, tedy váš bývalý manžel.
 
Soudní exekutor JUDr. Tomáš Vrána, Exekutorský úřad Přerov

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Самые красивые свадебные платья salon-svadebny.com.ua/
https://gas-energy.com.ua

surrogacycmc.com
Všechna práva vyhrazena © 2018