Exekutor vám radí: Jak je to s doručováním písemností v exekučním řízení

Hlavní stránka / Poradna / Exekutor vám radí: Jak je to s doručováním písemností v exekučním řízení

27.3.2013

Exekutor vám radí: Jak je to s doručováním písemností v exekučním řízení PRAHA - Magazín VRTT pro vás ve spolupráci s Exekutorským úřadem Přerov připravil poradnu, ve které se můžete soudního exekutora JUDr. Tomáše Vrány ptát nejen na vše, co se týká exekucí. Své otázky prosím posílejte na mail: [email protected] Dnešní téma je pro všechny, které zajímá, jak je to s doručováním písemností v exekučním řízení.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s doručováním písemností v exekučním řízení? Co když se na adrese trvalého bydliště již nevyskytuji nebo dopis nepřevezmu?
 
Doručování písemností v exekučním řízení se provádí podle úpravy občanského soudního řádu. V ideálním případě adresát, respektive dlužník tuto písemnost převezme. Ne vždy se tak ovšem stane. Především díky tomu, že se adresát na doručovací adrese sice zdržuje, ale v době doručení písemnosti nebyl zastižen nebo se přestěhoval a novou adresu si v registrech nezměnil. Pošta pak zpravidla vhodí do schránky oznámení o uložení a výzvu k vyzvednutí.
 
Není-li v úložní době zásilka vyzvednuta, přichází na řadu tzv. náhradní doručení, kdy se uplynutím 10 dnů ode dne uložení zásilka považuje za doručenou, i když se adresát o jejím obsahu nedozvěděl. V roce 2009 nabyla účinnosti novela občanského soudního řádu. Ta odstranila obtíže s doručováním účastníkům řízení, jejichž pobyt nebyl znám, nebo kteří měli zcela vědomě adresu trvalého pobytu zapsánu na obecním úřadě, a tak se vyhýbali plnění svých povinností.
 
Novela také rozšiřuje možnosti tzv. náhradního doručení fikcí, kdy i přes zřejmou vědomost o nedoručení písemnosti zákon pokládá písemnost za doručenou. Stává se tak zaprvé v případě, že adresát na uvedené adrese nebydlí anebo nemá schránku, ve druhém případě adresát na uvedené adrese sice bydlí, ale poštu si v úložní době nevyzvedl.
 
V prvním případě pošta vrátí zásilku odesílajícímu soudu nebo exekutorovi, u něhož se zásilka uloží a oznámení o uložení spolu s  výzvou k vyzvednutí se vyvěsí na úřední desku. Po deseti dnech od uložení se zásilka považuje za doručenou. Ve druhém případě se po uplynutí úložní doby zásilka vhodí do poštovní schránky adresáta, aby se s ní měl možnost seznámit.
 
Písemností neurčené do vlastních rukou se při nezastižení adresáta rovnou vhazují do poštovní schránky. Pokud adresát na uvedené adrese nebydlí, vrátí se písemnost soudu a ten ji vyvěsí na úřední desce, kdy desátým dnem po vyvěšení je doručena.
 
Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že dochází k posílení odpovědnosti dlužníka za řádné doručování písemností tak, aby se již nemohl vyhýbat svým povinnostem tím, že nebude přebírat poštu. Nově lze dosáhnout účinného doručení i zmizelému účastníkovi a výmluva, že na trvalém pobytu účastník trvale nezdržuje, jde k jeho tíži.
 
Soudní exekutor JUDr. Tomáš Vrána, Exekutorský úřad Přerov
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

doručování osobě duševně nemocné Hana Rybářová 25.11.2013 09:36
GESTAPO nev.pro.spravedlnost občana 27.7.2013 08:06
judr. stb. Vrána DORA 17.4.2013 08:41

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

profvest.com/

https://unc-mps.com.ua

https://velotime.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018