Exekutor vám radí: Jak se vyhnout nabídkám lichvářů

Hlavní stránka / Poradna / Exekutor vám radí: Jak se vyhnout nabídkám lichvářů

18.2.2013

Magazín VRTT pro vás ve spolupráci s Exekutorským úřadem Přerov připravil poradnu, ve které se můžete soudního exekutora JUDr. Tomáše Vrány ptát nejen na vše, co se týká exekucí. Své otázky prosím posílejte na mail: [email protected] Dnešní téma je pro všechny, kdo uvažují o půjčce peněz a nechtějí narazit na lichváře.

Dobrý den, rád bych si půjčil peníze, ale bojím se, abych nenarazil na lichváře. Můžete mi poradit, jak se jich mohu vyvarovat, případně jaký podraz na mě mohou připravit?

Doporučil bych vám, abyste se obrátil na renomovanou bankovní instituci. Ta nabízí jistější a bezpečnější půjčky a má jasně dané podmínky, za které se úvěr sjednává. Jediným problémem může být fakt, že právě tyto instituce mají poměrně přísná pravidla na žadatele o úvěr.
 
Pokud byste se tedy rozhodl obrátit na nebankovní instituci, je potřeba dodržovat jistá opatření, abyste nenarazil, jak sám říkáte, na lichváře. Typickým znakem lichvářů je absence či neprofesionalita internetové prezentace.  Určitě je důležité zjistit si, od koho si peníze půjčujete, jaká je vlastnická struktura firmy a zda je firma vůbec uvedena v obchodním rejstříku. V tomto ohledu jsou důležité především reference. Možností, jak tyto informace zjistit, je zadat si název firmy do vyhledavače a přečíst si, co o budoucím věřiteli říkají další uživatelé internetu. Pokud to není nic, co by utvrzovalo o jejich důvěryhodnosti, je lepší poohlédnout se někde jinde.
 
Pokud i přes tuto přípravu skončíte u stolu s lichváři, mějte na paměti, že na první pohled mohou vypadat velmi solidně a důvěryhodně, avšak zdání v těchto případech klame. Pracovníci nerenomovaných nebankovních institucí často nabízí výhodné podmínky ke sjednání úvěru, přičemž nechávají žadatele podepsat mnoho papírů, mezi nimi například i prázdnou směnku. Jakmile mají podvodníci v rukou takový papír, vypaří se i se slibovanými penězi a není o nich dlouhou dobu vidu ani slechu. Po několika letech se pak může ozvat až soud s tím, že ona nebankovní instituce žádá zaplacení horentní sumy peněz, která se objevila na směnce. Jelikož je ale podpis pravý a stejně tak jsou splněny i ostatní náležitosti, musí dlužník uvedenou částku zaplatit.
 
Při jednání se všemi bankovními i nebankovními institucemi si dejte si pozor na řádný podpis všech příslušných dokumentů. Jakékoli slovní ujištění, že se při zpoždění splátky nic nestane, že vám splátky odloží, že se domluvíte atd., mohou být jen plané řeči, které vás dostanou do problémů. Pokud si podpisem listin nejste jisti, respektive srozumitelností textu, není ostudou přizvat na schůzku s bankéřem znalého přítele nebo právního poradce. Rozhodně nepodléhejte nátlakům ze strany poskytovatele půjčky, takovýto postup nevěstí nic dobrého.  
 
Soudní exekutor JUDr. Tomáš Vrána, Exekutorský úřad Přerov
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

82% (34)

7% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

gazon.net.ua

また、読み ac-sodan.info
Všechna práva vyhrazena © 2018