Exekutor vám radí: Jak se zachovat při hrozbě exekuce na majetek potomka

Hlavní stránka / Poradna / Exekutor vám radí: Jak se zachovat při hrozbě exekuce na majetek potomka

11.4.2013

Exekutor vám radí: Jak se zachovat při hrozbě exekuce na majetek potomka PRAHA - Magazín VRTT pro vás ve spolupráci s Exekutorským úřadem Přerov připravil poradnu, ve které se můžete soudního exekutora JUDr. Tomáše Vrány ptát nejen na vše, co se týká exekucí. Své otázky prosím posílejte na mail: [email protected] Dnešní téma je pro všechny rodiče, jejichž děti se zadlužily a oni se obávají návštěvy exekutora.

Naše dcera se velmi zadlužila, její dluh dosahuje již několik desítek tisíců korun a je na ní podle všeho uvalena exekuce. S manželkou jsme přemýšleli nad tím, že u nás má stále ještě trvalé bydliště, ačkoliv zde nemá naprosto žádné věci. Je možné, aby exekutoři přišli zabavovat náš majetek do našeho domu?
 
Rozumím vašim obavám, nutno dodat, že dluhy vaší dcery, respektive samotné nařízení exekuce, ještě nutně nemusí znamenat výrazné problémy, a to bez ohledu na to, zda s vámi dcera bydlí nebo nikoliv. Klasickým postupem exekutorských vykonavatelů je nejprve prošetření skutečnosti, zda dlužník v místě nahlášeného trvalého bydliště stále bydlí, teprve poté  může dojít k vykonání tzv. mobiliární exekuce na dané adrese. Nutno dodat, že k samotné návštěvě terénních zaměstnanců a postihu movitých věcí dlužníka dochází nejdříve poté, co dlužník nejeví zájem podílet se na umořování svých závazků a jakoukoli formu komunikace a dohody předem sabotuje.
 
V případě zodpovědného přístupu vaší dcery a snaze dluhy splatit, mnohým komplikacím předejde i kdyby s vámi bydlela ve společné domácnosti. Z tohoto důvodu jí radím, aby kontaktovala příslušný exekutorský úřad s úmyslem dohody a vyčíslení výše dluhu. V případě, že se vaše dcera na adrese trvalého pobytu nezdržuje, pak se nemáte čeho obávat, nahlášený trvalý pobyt bude vnímán pouze jako evidenční adresa a po dlužníkovi bude dále pátráno. Přesto rodičům radím, aby svého potomka v případě, že mu nebo jí hrozí exekuce, přiměli k zodpovědnosti. V opačném případě by jej měli z domova, míněno trvalého pobytu, odhlásit a vyhnout se společnému soužití s ním. I když se tato varianta může zdát rodičům krutá, předchází tak v řadě případů zbytečným komplikacím.
 
Určitě si dejte pozor na občasné přenocování vaší dcery u vás. Vykonavatelé exekutorského úřadu se totiž z těchto návštěv mohou domnívat, že na vaší adrese budou uložené movité věci dlužníka a mohou se pokusit je zajistit. Pokud by se stalo, že by společně s věcmi dlužníka byly do soupisu pojaty i věci třetích osob, tedy vaše, museli byste prokázat vlastnictví k nim buď přímo na místě, nebo následně do 30 dnů prostřednictvím návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu a zaslat jej na adresu příslušného exekutorského úřadu. V případě zamítnutí vašeho požadavku exekutorem, máte právo podat tzv. vylučovací žalobu k soudu. I poté budete muset dokládat materiály prokazující vaše vlastnická práva k sepsaným movitým věcem.
 
Může se stát, že potomek, tedy vaše dcera, s vámi nekomunikuje. Z pozice vlastníka nemovitosti jí můžete pro klid duše zrušit její trvalý pobyt. Připravte se však na to, že se zaměstnanci magistrátu budou dotazovat v sousedství, zda se dcera na adrese skutečně nezdržuje.
 
Soudní exekutor JUDr. Tomáš Vrána, Exekutorský úřad Přerov
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

exekuce zdenek 1.3.2015 08:25
Exekuce Lenka Bémová 21.10.2013 20:20

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Оформить кредит www.lkredit.com.ua
Частные инвестиции www.zaraz.org.ua
alpari
Všechna práva vyhrazena © 2018