I do malého bytu se vejde hodně věcí

Hlavní stránka / Poradna / I do malého bytu se vejde hodně věcí

21.10.2014

I do malého bytu se vejde hodně věcí PRAHA - Jen málokterý mladý pár má finanční prostředky k tomu, aby si pořídil velký byt. Pokud jste v situaci, kdy zvažujete nákup startovacího bytu menší kategorie, nebo naopak patříte k dříve narozeným a malometrážní byt je přesně to, co stačíte udržovat, pak je tento článek právě pro vás.I do malého bytu se totiž může snadno vejít celý váš svět – inspirujte se deseti tipy našich interiérových architektů.

1. Méně je více
 
Malý prostor zbytečně nedělte příčkami ani nábytkem, naopak mu dopřejte hodně světla. Architekti při realizaci takových bytů vychází ze zkušenosti, že je lepší mít jednu velkou místnost, kde se jednotlivé funkční plochy odliší nábytkem nebo barvami, než dvě malé místnosti rozdělené příčkou.
 
2. Světlo je základ
 
Pořiďte si vhodné osvětlení, ideálně v kombinaci přímého i nepřímého. Váš byt se tak stane útulnějším a současně s tím bude působit větším dojmem. Obecně platí, že je lepší pokoje „přesvětlit“ než v nich mít tmu, šero nebo jen jeden zdroj světla. Samozřejmostí jsou pak úsporné žárovky, které jsou sice dražší, ale tato investice se vám určitě vyplatí, protože s nimi ušetříte až 80 % energie. V současné době je v nabídce například možnost vybírat z různých typů LED osvětlení, která navíc vyzařují příjemnou barvu světla.
 
3. Výběr nábytku
 
Lepší než robustní nábytek je mobiliář na nožkách, který nepůsobí tak mohutně. Praktický je nábytek na kolečkách - jako stolek, komody nebo pojízdná křesla. Pro malé byty platí dvojnásobně, že zde vypadají lépe menší kousky, klidně jich může být i více než jeden velký. Zásadní je také volba barvy nábytku.
 
4. Rozkládací nebo závěsný nábytek
 
Pověste ho, ať nepřekáží. Tím, že skříňky nezabírají místo na podlaze, místnost působí větší. U závěsných sestav můžete volit z mnoha prvků, tvarů a barev polic, nabídka je opravdu široká a rozhodně se neomezuje jen na nudné horizontální police.
 
5. Nezapomeňte na zrcadla
 
Pro zrcadla platí, že více je lépe. Nebojte se je využít třeba na celou plochu vstupní haly nebo skříně nebo nad jídelní kout. Zrcadla se naopak nedoporučují umisťovat proti vstupním dveřím, protože by vás to mohlo mást.
 
6. Myslete na barvy
 
Máte rádi syté pastelové barvy nebo dokonce křiklavé odstíny? V případě malého bytu se s nimi raději rozlučte. Do malých místností se hodí světlé barvy a nejvhodnější je bílá. Opticky totiž zvětšuje obytný prostor (tmavá naopak zmenšuje) Pokud vás přesto barvy přitahují, lepší je kombinace barev tón v tónu nežli různé intenzity.
 
7. Podlahy
¨
Čím menší byt, tím sjednocenější by měl mít podlahu. Dlažba před kuchyňskou linkou v jednom odstínu, na chodbě v jiném, to vše s odlišným povrchem podlahy v obytné části bytu – je lepší nahradit jedním povrchem (vyjma koupelny). Nejčastějším prohřeškem, který ubírá opticky rozlohu, jsou tmavé odstíny podlah.
 
8. Systém ukládání věcí
 
Nežli několik skříní a úložných systémů je lepší jedna větší, na míru ušitá vestavěná skříň, která využívá celou výšku místnosti. Další vhodné místo na ukládání věcí najdete pod stropem. Zajímavě vypadají například police umístěné ve výšce nad dveřními zárubněmi, které se ideálně „táhnou“ přes celou délku stěny, a nahradí tak i velkou knihovnu.
 
9. Vestavěné patro
 
Bydlíte ve starším činžovním domě, kde jsou vyšší stropy? Využijte toho. Nad sedačku, pracovní kout nebo uzavíratelné skříňky se vejde patro na spaní, kde na pohodlné pobývání postačí výška kolem 1, 3 metru. Nově vzniklý prostor by měl mít samostatné osvětlení a případně i elektrickou zásuvku na lampičku.
 
10. Koupelna
 
Vanu nahraďte sprchovým koutem, třeba se zvýšeným okrajem, ve kterém se dá i celkem pohodlně sedět. Nově vzniklý prostor skvěle vyplníte závěsnou úložnou skříňkou nebo pračkou. Při výběru se raději orientujte na jemnou sanitární techniku než masivně vyhlížející umyvadlo a WC. Pro malé koupelny se obzvlášť hodí rohové umyvadlo nebo úzké a vysoké police světlých barev, které místnosti opticky neublíží.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

3777.softplaycompany.co.uk

220km.net

https://www.profvest.com
Všechna práva vyhrazena © 2018