Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 10. díl – Jak nekoupit dům v exekuci?

Hlavní stránka / Poradna / Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 10. díl – Jak nekoupit dům v exekuci?

17.3.2013

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 10. díl – Jak nekoupit dům v exekuci? PRAHA - Novela exekučního řádu a změny, které zákon přinesl od 1. ledna – to je téma seriálu s názvem Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat…, který realizujeme ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR. Tentokrát se zaměříme na téma, jak nekoupit dům v exekuci.

Některé realitní kanceláře se v poslední době mediálně zviditelňují prostřednictvím kritiky exekučních dražeb. Jejich mystifikační domněnky o nekorektních dražbách nemovitostí však nejsou založeny na pravdě. Jak tedy probíhá koupě domu od dlužníka, který je v exekuci? A jak může zájemce o koupi domu předejít nepříjemnostem?
 
Dlužník v exekuci nesmí prodávat majetek
 
Případy, kdy si někdo koupí nemovitost od dlužníka v exekuci, se stávají velice zřídka. V první řadě je nutné připomenout, že dlužník v exekuci má soudem zakázáno nakládat s majetkem. Pokud vlastní nemovitosti a soud proti němu nařídí exekuci, nesmí dlužník tyto nemovitosti prodat. Více o tomto režimu zvaném generální inhibitorium naleznete zde. Pokud k takovému prodeji nemovitosti výjimečně dojde, jedná se o možné opomenutí zprostředkovatele kupní smlouvy, nejčastěji realitní kanceláře. Realitní makléři dělají svou práci – mají zájem na sehnání kupce, na uzavření kupní smlouvy apod., ale nezjistí si, zda je prodávající v exekuci, zda dlužník může s nemovitostí disponovat. Jde o nekalé jednání dlužníka, o přílišnou důvěřivost věřitele a o možné opomenutí některých realitních kanceláří.
 
Všechny exekuce se evidují na portálu Centrální evidence exekucí
 
Veškeré pravomocně vedené exekuce se můžete vyhledat v Centrální evidenci exekucí (jeden náhled stojí 5 až 50 Kč bez DPH). Pokud exekuce ještě není pravomocná, nejsnazší cestou je dostavit se s dlužníkem na exekuční soud a dotázat se, zda jsou proti němu nařízeny exekuce. Tato možnost v současné době poskytuje nejvyšší garanci. Případně je možné získat od dlužníka plnou moc k tomuto ověření stavu věcí na soudě. Další možností je ověření listu vlastnictví v katastru nemovitostí, kde bude patrné jak nařízení exekuce proti dlužníkovi, tak eventuální vydání exekučního příkazu k prodeji nemovitosti. Katastr nemovitostí navíc eviduje i další režimy exekuce, tedy správní a daňovou exekuci, z výpisu bude patrné i to, zda byl nařízen výkon soudního rozhodnutí. K dispozici je samozřejmě i Portál dražeb.
 
V případě porušení zákona lze žádat náhradu po prodávajícím
 
Můžete např. žádat náhradu škody po prodávajícím. On je totiž viníkem situace, protože nepřiznal, že je v exekuci a prodal nemovitost navzdory zákazu nakládání s majetkem. Jeho jednání může v některých případech naplňovat i některou skutkovou podstatu trestného činu a může být podáno trestní oznámení. Také je vhodné v kupní smlouvě zakotvit, že část kupní ceny bude zaplacena až v určité delší době po zápisu vlastnictví kupujícího do katastru nemovitostí, jako garance.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Газоанализатор читать на сайте.
Весы лабораторные купить подробнее chemtest.com.ua на сайте.
http://lkredit.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018