Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 4. díl – konec exekutorských kanceláří a zneužívání pojmu exekuce

Hlavní stránka / Poradna / Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 4. díl – konec exekutorských kanceláří a zneužívání pojmu exekuce

8.11.2012

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 4. díl – konec exekutorských kanceláří a zneužívání pojmu exekuce PRAHA - Prezident Václav Klaus nedávno podepsal novelu občanského soudního řádu a exekučního řádu. Od Nového roku bude platit řada novinek. Jedna z nich se týká i zneužívání pojmu „exekuce“. O tomto problému hovoří další díl seriálu realizovaného ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR.

Do exekučního řádu přibyl nový paragraf, který zní:  Exekutor je povinen při výkonu exekuční a další činnosti používat označení „soudní exekutor“. Označení „soudní exekutor“ nebo „exekutorský úřad“, od nich odvozené tvary slov, ani označení způsobilé vyvolat nebezpečí záměny s uvedenými označeními není oprávněna používat jiná osoba. Ten, kdo neprovádí na základě zákona nucený výkon exekučních titulů, není oprávněn označovat svoji činnost jako „výkon rozhodnutí“, „exekuci“ nebo „exekuční činnost“, tvary slov od nich odvozené, ani označení způsobilé přivodit nebezpečí záměny s uvedenými označeními.
 
Toto nové ustanovení bude mít v praxi zásadní význam. Komerční subjekty, firmy podivného charakteru zabývající se neinstitucionalizovaným vymáháním dluhů, inkasní agentury a další vymahači tak už nebudou moci bez skrupulí nazývat své podniky „exekuční kanceláře“ apod. V praxi totiž docházelo k zásadní mystifikaci věřitelů i dlužníků. Zákon tedy bude jasně stanovovat, že exekuce je konkrétní způsob vymáhání pohledávky prostřednictvím soudního exekutora. Výše zmíněné organizace už nebudou moci vyvolávat falešný dojem o tom, že mají s exekucí cokoliv společného.
 
Nově bude komukoliv, kdo zneužije pojmy „soudní exekutor“, „exekutorský úřad“, „exekuce“ nebo „exekuční činnost“ a pojmy odvozené, hrozit trest v podobě pokuty. Udělena může být až do výše 200 tisíc korun.
 
Příště se v rámci seriálu Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat…, který realizujeme ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR, zaměříme na bytová družstva.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

7541.maxformer.com

банки потребительский кредит

там jaamboo.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018