Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 5. díl – bytová družstva

Hlavní stránka / Poradna / Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 5. díl – bytová družstva

18.11.2012

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 5. díl – bytová družstva PRAHA - Novela exekučního řádu změní řadu pravidel. Úpravy se týkají i bytových družstev. Více už v dalším díle seriálu, který realizujeme ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR.

Bytové družstvo tvoří členové – družstevníci, kteří mají díky svému družstevnímu podílu svá práva a povinnosti. Ústředním právem člena bytového družstva je nárok na bydlení v bytové jednotce. Jde o nárok, jenž vychází z nájemní smlouvy, kterou družstevník s bytovým družstvem uzavřel. Člen družstva není vlastníkem bytové jednotky, v níž bydlí. Svá práva ovšem může převádět na třetí osoby.
 
Právní úprava dosud nerespektovala odlišnosti bytových družstev, takže se členství postihovalo stejně jako u dalších obchodních společností (např. s. r. o) bez ohledu na to, jaký byt byl člen oprávněn užívat. U dlužníka – člena bytového družstva byl proto exekučně postižen jeho družstevní podíl, po zániku jeho členství družstvo vyplatilo tzv. vypořádací podíl vyčíslený podle obchodního zákoníku. „Ten však mnohdy nedosahuje tržní hodnoty bytové jednotky, a zpeněžení družstevního podílu tak pravidelně bývá pro dlužníka i věřitele nevýhodné,“ upozorňuje Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.
 
Uvedený problém řeší novela exekučního řádu. Mimo jiné totiž upravuje možnost dražit členská práva v bytových družstvech. „Nově bude družstevní byt zpeněžen formou dražby za jeho skutečnou tržní cenu v realitní sféře a z výtěžku bude možné uspokojit několikanásobně větší část dluhů. Potíž současné doby je taková, že vypořádací podíl za členství v družstvu je o řád nižší než jeho tržní hodnota. Těží z toho jen bytová družstva, která získají volný byt za směšnou částku. Novela ale díky dražbě podílů v družstvech posílí jak postavení dlužníka, jehož dluh se výrazně sníží, tak věřitele, jehož pohledávka bude uspokojena,“ říká Jiří Prošek.
 
Pokud tedy exekutor rozhodne o zpeněžení družstevního podílu v dražbě, přizve znalce, který určí cenu. Dražební vyhláška se pak doručí nejen dlužníkovi a věřiteli, ale i bytovému družstvu. Navíc další členové družstva budou mít v dražbě předkupní právo. Učiní-li v dražbě stejné nejvyšší podání jako jiný dražitel, příklep bude udělen osobě s předkupním právem. Pokud učiní shodné podání několik členů družstva, rozhodne se mezi nimi losem.
 
Příště se v rámci seriálu Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat…, na kterém spolupracujeme s Exekutorskou komorou ČR, zaměříme na exekuci pozastavením řidičského oprávnění.
 
 
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

вакуумный массаж одесса

читать далее
Všechna práva vyhrazena © 2018